Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc čeká modernizace varovných sirén. Současný systém je zastaralý

 
středa, 31. října 2018, 19:30

Současný varovný a informační systém, který Olomouc používá, je sice funkční, ale podle odborníků je zastaralý. Nový systém Olomouce bude postupně instalován během následujících tří let. Nabídne velmi užitečnou kombinaci funkcí. Celkové náklady na kompletní modernizaci jsou 80 milionů korun včetně nákladů na budoucí pětiletý servis.

ČTĚTE VÍCE: Město investuje do zastaralého varovného systému 78 milionů korun

Nový systém bude tvořit několik součástí. Místní informační systém je složený z 1832 akustických jednotek, které budou instalovány na sloupy veřejného osvětlení a ovládány digitálním bezdrátovým přenosem.

Nový systém bude informovat i monitorovat

Systém bude propojitelný s dalšími informačními a monitorovacími systémy, jako jsou informační panely, monitoring ovzduší, srážkoměry, hladinoměry a podobně. „Současně může plnit i funkci zcela nezávislého obecního rozhlasu pro jednotlivé městské části. Rovněž lze tento systém provozovat až na úroveň jedné akustické jednotky, což umožňuje informování vybraných ulic v případě konání velkých akcí nebo bezpečnostních opatření. K monitorování stavu Mlýnského potoka a Bystřice poslouží v případě hrozících povodňových stavů dvě nové vodočetné stanice. V Neředíně bude navíc umístěn srážkoměr, který dokáže monitorovat rizikové přívalové srážky například pro problematickou oblast Řepčína, kde dochází k zatopení zahrad, sklepů, garáží a místních komunikací,“ uvedl mluvčí města Michal Folta.

Realizace během následujících tří let

Vzhledem k technické náročnosti nového systému, bude jeho realizace trvat následující tři roky. V každém roce dojde k pokrytí přibližně jedné třetiny území města. „Ty městské části, které žádnou možnost hlášení v současnosti nemají, tak získají zcela nový, plně digitální bezdrátový rozhlas, městské části se stávajícím rozhlasem se dočkají jeho celkové modernizace a rozšíření do nové zástavby. Nově tak díky tomuto systému mohou komise všech městských částí informovat své obyvatele o aktuálním dění a poskytovat praktické informace,“ dodal Michal Folta.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto olomouc.eu

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Opilým řidičům za volantem hrozí zákaz řízení nebo i vězení, jen...

středa, 31. října 2018, 19:00

Opilých řidičů přibývá a taková jízda mnohdy končí dopravní nehodou. Jen během včerejšího dne šlo o tři případy, kdy řidič usedl...

(NE)OBYČEJNÍ: Snažím se oživit veřejný prostor centra Olomouce, říká...

středa, 31. října 2018, 18:00

Dvaatřicetiletý René Planka sedává v olomouckých ulicích a hraje na kytaru. Nejčastěji ho můžete potkat u drogerie Teta na Dolním...

Olomoucké kašny se chystají na zimu. Vypouštějí se a čeká je kontrola

středa, 31. října 2018, 17:30

Olomoucké kašny připravují pracovníci technických služeb na zimu. Dnes v nich přestala tryskat voda. K šestici barokních kašen se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.