Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vrchní soud potvrdil Tomáši Martínkovi, který byl členem Flekova gangu vyděračů, sedm a půl roku ve vězení

 
pátek, 2. listopadu 2018, 13:30

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil 7,5 roku vězení Tomáši Martínkovi, poslednímu muži ze sedmičlenné skupiny vyděračů podnikatelů v čele s Pavlem Flekem z Olomouce.

Do vězení půjde sedmačtyřicetiletý muž za loupež, vydírání a nedovolené ozbrojování. Proti původnímu rozsudku se odvolal pouze Martínek, jeho odvolání soud zamítl jako nedůvodné. Kauzu Martínka již dříve soud vyloučil k samostatnému projednání, ostatní komplicové jsou už pravomocně odsouzení. Skupina podle rozsudku zadlužené podnikatele přepadávala, vyhrožovala jim zbraněmi a nutila je k zaplacení dluhů. Martínek se podle soudu spolupodílel na dvou ze tří přepadení.

Trest uložený soudem prvního stupně ve výměře 7,5 let se zařazením do věznice s ostrahou nelze považovat vzhledem k okolnostem případu, osobě obžalovaného a závažnosti spáchané trestné činnosti za nepřiměřeně přísný, když obžalovanému hrozil trest odnětí svobody v rozmezí pět až 12 let," řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Skupina má na svědomí tři útoky z roku 2013, které měly podle obžaloby stejný rukopis. Zadlužené podnikatele vylákali na místo a tam je pod tlakem a výhrůžkami donutili k vydání peněz, PIN a bankovních kódů či k bankovnímu převodu peněz. Ve dvou případech šlo o stejné podnikatele, ve třetím se podle obžaloby domluvili na zastrašení uničovského podnikatele, kterého přepadli v červenci v jeho pražském bydlišti.

Muže udeřili teleskopickým obuškem, nakonec se mu podařilo utéct. Skupinu podle rozsudku vedl Pavel Flek, výkonným článkem byl Tomáš Vajner. Martínka krajský soud zařadil v hierarchii hned pod odsouzeného Vajnera. Muži většinou nepopírali, že se skutků účastnili, své jednání však bagatelizovali a tvrdili, že násilí nepoužili. Obhajoba v případu Martínka tvrdila, že měl pasivní roli statisty a s nikým na trestné činnosti nebyl domluven. Soud ale již dříve poukázal na to, že jejich trestná činnost byla sledována, policie měla k dispozici také odposlechy.

Většinu ze sedmičlenné skupiny potrestal krajský soud předloni v červnu, loni jim však vrchní soud tresty významně zvýšil. Flek a Vajner si odpykávají 13 let, Jaroslav Čermák dostal 11 let a Pavel Medveď 5,5 roku. Další dva obžalovaní, kteří se podíleli jen na přepadení podnikatele v Praze, potrestal olomoucký krajský soud už v roce 2015. Jaroslavu Churáčkovi uložil 3,5 roku vězení, vrchní soud mu poté trest o rok zpřísnil. Ondřeji Stránskému uložil podmíněný trest 2,5 roku.

Hlavní pachatelé mají za sebou závažnou trestní minulost včetně vražd. Šéf skupiny Flek byl v minulosti odsouzen na 12 let za jednu z tehdy největších poštovních loupeží, při které pachatelé v Olomouci ukradli 20 milionů korun. Policisté dopadli skupinu v červenci 2013. Při domovních prohlídkách zajistili tisíce kusů střeliva, zbraně, granáty i funkční protitankový granát. Krajští kriminalisté na případu spolupracovali s policisty v Jihočeském, Plzeňském a Moravskoslezském kraji.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Cyklistka nedala přednost v jízdě a srazilo ji auto, byla převezena...

pátek, 2. listopadu 2018, 12:00

Na ulici Olomoucká v Prostějově došlo včera kolem poledne k nehodě. Žena jela na kole po stezce pro chodce a cyklisty, ale na...

VIDEO: Autobusy a tramvaj v Olomouci mají kníry. Upozorňují na mužské...

pátek, 2. listopadu 2018, 11:00

Do kampaně Movember, která každoročně v listopadu upozorňuje na mužské zdraví, se letos zapojil i Dopravní podnik města Olomouce....

Lidé dnes uctí památku zemřelých, jsou Dušičky

pátek, 2. listopadu 2018, 10:30

Lidé si dnes připomenou Památku zesnulých. O svátku lidově nazývaném Dušičky lidé vzpomínají na své blízké, navštěvují hroby...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.