Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: V Pevnosti poznání můžete do konce roku navštívit unikátní expozici Sbohem, monarchie

 
úterý, 6. listopadu 2018, 15:30

Habsburská monarchie se stala hlavním tématem nové expozice v olomoucké Pevnosti poznání. Návštěvníkům připomíná období habsburského mocnářství v letech 1804 až 1918 nejen samotnou vládnoucí habsbursko-lotrinskou dynastií. Lidé se mohou seznámit i s jejími tehdejšími obyvateli, přírodními podmínkami či jednotlivými zeměmi, z nichž se říše skládala. Výstava, kterou muzeum připravilo společně s Vědeckou knihovnou v Olomouci, má název Sbohem, monarchie. Otevřena bude do konce prosince.

Podle ředitele Pevnosti poznání Matěje Dostálka má expozice zatraktivnit nabídku muzea, kam každoročně míří 100.000 lidí. „Letos jsem přidali do programu několik akcí vázané k historii a připomínající milníky našich dějin. V srpnu to byla výstava k výročí dopadu atomové bomby a k období studené války. V září jsme připomněli období mobilizace a tentokrát jsme se zaměřili na habsburskou monarchii," řekl novinářům Dostálek.

Cílem výstavy bylo podle Miloše Korhoně z Vědecké knihovny v Olomouci podívat se na sté výročí republiky z jiného pohledu. „Všude se připomíná vznik republiky a Masaryk, ale my jsme se chtěli ohlédnout za světem, který zmizel," uvedl Korhoň. Poukázal na bohatou historii knihovny a její bohaté fondy. Právě z fondů z období monarchie knihovna při přípravě výstavy čerpala. „Povedlo se nám shromáždit pozoruhodnou sbírku a vyobrazení, které se ohlíží za obdobím Rakouska-Uherska," uvedl Korhoň.

Kurátoři se snažili návštěvníkům představit nejen historii monarchie, ale navodit i dobovou atmosféru. V expozici nechybí vídeňská kavárna, která nabízí Sacherův dort, vídeňské párky a kávu, lidé si tam mohou přečíst dobové noviny, připraveny jsou i workshopy zaměřené na psaní dobových pohlednic či fotokoutek. K výstavě je vydán katalog a komiks zachycující fiktivní příběh skutečného Olomoučana.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V trafice na třídě Svobody si děti kupovaly doutníky. Incident se teď...

úterý, 6. listopadu 2018, 15:00

V pondělí bylo na policii oznámeno, že v novinovém stánku na třídě Svobody došlo k prodeji tabákového výrobku dětem. Osoba, která...

Lidé na zimu začínají opouštět své chaty, ty se stávají ideálním...

úterý, 6. listopadu 2018, 13:30

S přicházející zimou začínají lidé postupně "zazimovávat" své chaty a stahují se zpět do svých domovů. Tím se naskýtá příležitost...

U Výklek na křižovatce došlo k dopravní nehodě, jeden z řidičů musel...

úterý, 6. listopadu 2018, 11:00

V pondělí před polednem se stala dopravní nehoda na křižovatce u Výklek. Pětadvacetiletý řidič auta značky Škoda Octavia se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.