Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Noc divadel spojí divadla z Česka i Slovenska, v Olomouci se zapojí sedm divadelních scén

 
úterý, 6. listopadu 2018, 20:30

Do Noci divadel, která každoročně nabízí divákům nevšední zážitky, se příští sobotu společně zapojí sedm olomouckých divadelních scén. Divadla chystají prohlídky zákulisí, workshopy, koncerty i interaktivní hru.

Navzdory názvu akce začne program v olomouckých divadlech již dopoledne a potrvá do nočních hodin. Moravské divadlo zve zájemce na zkoušku připravované činoherní inscenace, detektivní komedie Splašené nůžky Paula Pörtnera, ve které budou o vývoji děje rozhodovat samotní diváci.

Komedie je napsaná pro divadlo, kdy diváci jsou sami vyšetřující a určují, kdo je vrah. Hra má čtyři konce, celou druhou polovinu tvoří samo publikum, které dává pachatelům otázky. „Přínos publika je v případě Splašených nůžek naprosto klíčová záležitost," uvedla režisérka Michaela Doleželová. Zkouška začíná v 10 hodin a kapacita je omezena na 150 diváků.

Moravské divadlo nabídne odpoledne a večer také prohlídky zákulisí. Loni o ně byl enormní zájem. Divadlo na cucky připravilo výtvarnou dílnu a na Noc divadel pozvalo hosty ze Slovenska. „Náš program se rozběhne odpoledne a nabídne pohádku pro batolata v podání souboru Fedét Teáter, tvůrčí workshop Malí architekti nebo vystoupení písničkáře Tomáše Gregora," uvedl ředitel divadla Jan Žůrek. Podotkl, že hosté ze Slovenska připomenou nejen vznik samostatné republiky, ale i její rozdělení v roce 1993.

Podobnou programovou linii nabídne Divadlo hudby, i tam zamíří slovenští herci. Chybět nebude ani výtvarně-divadelní dílna a improvizační show olomouckého souboru Olivy s kolegy z Bratislavy a Žiliny. Divadlo Tramtarie připravilo pro Noc divadel zábavnou interaktivní hru, ve které rozboří pomyslnou hranici mezi jevištěm a hledištěm. „Návštěvníci se tak budou moci postavit tváří v tvář Anně Karenině, milionáři Jayovi Gatsbymu či popletenému kouzelníkovi Fandovi,“ uvedla ředitelka divadla Petra Němečková.

Lidé budou moci 17. listopadu zamířit i na kabaretní scénu Nabalkoně, která připravila program ke stému výročí republiky. Tomu se budou tento den věnovat i studentské divadelní spolky v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Poprvé se do programu noci divadel zapojí také Divadlo na Šantovce, které nabídne prohlídku zákulisí, kabaret a workshop. Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. V České republice se Noc divadel poprvé uskutečnila v roce 2013.

Program a více informací najdete ZDE.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Facebook Moravské divadlo Olomouc | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Mladík si opřel kolo o lavičku a zajistil ho zámkem. Po dvou hodinách...

úterý, 6. listopadu 2018, 19:00

Krádeží kol poslední dobou přibývá. Další obětí zloděje se stal tentokrát mladík z České vsi, který si v pondělí zajel na svém...

ANKETA: Většina lidí letos neutratí za vánoční dárky více než 10...

úterý, 6. listopadu 2018, 18:00

Více než čtvrtina lidí začíná právě v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Více než 10 tisíc korun utratí za dárky asi třetina...

FOTO: V Pevnosti poznání můžete do konce roku navštívit unikátní...

úterý, 6. listopadu 2018, 15:30

Habsburská monarchie se stala hlavním tématem nové expozice v olomoucké Pevnosti poznání. Návštěvníkům připomíná období...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie zasahuje kvůli dohodám s externisty na středočeském úřadě

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl dnes server SeznamZprávy.cz. Přítomnost policistů na úřadě mu potvrdil vedoucí tiskového odboru krajského úřadu Marek Rejman. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně.

Žalobce dal do kárného řízení případ vyšetřování únosu Babiše ml.

Státní zástupce Ondřej Šťastný neshledal podezření z trestného činu u policistů z Prahy 1, kteří odložili oznámení syna premiéra Andreje Babiše (ANO), že je nedobrovolně držen na Krymu. Mohli se ale dopustit kázeňského přestupku, předal proto věc policii k projednání. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pozor, děti v autech jedou na prázdniny

V letních měsících jsou děti na silnicích nejohroženější. Nebezpečí jim hrozí i v roli spolucestujících v autě. Co si tedy připomenout před začátkem letních prázdnin? A je možné se věnovat dopravní výchově hrou i o prázdninách?