Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Noc divadel spojí divadla z Česka i Slovenska, v Olomouci se zapojí sedm divadelních scén

 
úterý, 6. listopadu 2018, 20:30

Do Noci divadel, která každoročně nabízí divákům nevšední zážitky, se příští sobotu společně zapojí sedm olomouckých divadelních scén. Divadla chystají prohlídky zákulisí, workshopy, koncerty i interaktivní hru.

Navzdory názvu akce začne program v olomouckých divadlech již dopoledne a potrvá do nočních hodin. Moravské divadlo zve zájemce na zkoušku připravované činoherní inscenace, detektivní komedie Splašené nůžky Paula Pörtnera, ve které budou o vývoji děje rozhodovat samotní diváci.

Komedie je napsaná pro divadlo, kdy diváci jsou sami vyšetřující a určují, kdo je vrah. Hra má čtyři konce, celou druhou polovinu tvoří samo publikum, které dává pachatelům otázky. „Přínos publika je v případě Splašených nůžek naprosto klíčová záležitost," uvedla režisérka Michaela Doleželová. Zkouška začíná v 10 hodin a kapacita je omezena na 150 diváků.

Moravské divadlo nabídne odpoledne a večer také prohlídky zákulisí. Loni o ně byl enormní zájem. Divadlo na cucky připravilo výtvarnou dílnu a na Noc divadel pozvalo hosty ze Slovenska. „Náš program se rozběhne odpoledne a nabídne pohádku pro batolata v podání souboru Fedét Teáter, tvůrčí workshop Malí architekti nebo vystoupení písničkáře Tomáše Gregora," uvedl ředitel divadla Jan Žůrek. Podotkl, že hosté ze Slovenska připomenou nejen vznik samostatné republiky, ale i její rozdělení v roce 1993.

Podobnou programovou linii nabídne Divadlo hudby, i tam zamíří slovenští herci. Chybět nebude ani výtvarně-divadelní dílna a improvizační show olomouckého souboru Olivy s kolegy z Bratislavy a Žiliny. Divadlo Tramtarie připravilo pro Noc divadel zábavnou interaktivní hru, ve které rozboří pomyslnou hranici mezi jevištěm a hledištěm. „Návštěvníci se tak budou moci postavit tváří v tvář Anně Karenině, milionáři Jayovi Gatsbymu či popletenému kouzelníkovi Fandovi,“ uvedla ředitelka divadla Petra Němečková.

Lidé budou moci 17. listopadu zamířit i na kabaretní scénu Nabalkoně, která připravila program ke stému výročí republiky. Tomu se budou tento den věnovat i studentské divadelní spolky v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Poprvé se do programu noci divadel zapojí také Divadlo na Šantovce, které nabídne prohlídku zákulisí, kabaret a workshop. Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. V České republice se Noc divadel poprvé uskutečnila v roce 2013.

Program a více informací najdete ZDE.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Facebook Moravské divadlo Olomouc | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Mladík si opřel kolo o lavičku a zajistil ho zámkem. Po dvou hodinách...

úterý, 6. listopadu 2018, 19:00

Krádeží kol poslední dobou přibývá. Další obětí zloděje se stal tentokrát mladík z České vsi, který si v pondělí zajel na svém...

ANKETA: Většina lidí letos neutratí za vánoční dárky více než 10...

úterý, 6. listopadu 2018, 18:00

Více než čtvrtina lidí začíná právě v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Více než 10 tisíc korun utratí za dárky asi třetina...

FOTO: V Pevnosti poznání můžete do konce roku navštívit unikátní...

úterý, 6. listopadu 2018, 15:30

Habsburská monarchie se stala hlavním tématem nové expozice v olomoucké Pevnosti poznání. Návštěvníkům připomíná období...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Liberecká ZOO vyhrála prestižní soutěž Bílý slon za chov ptáků

Liberecká zoo opět vyhrála první místo v prestižní soutěži Bílý slon. Originální keramické sošky jsou oceněním za významné chovatelské úspěchy mezi českými a slovenskými zoologickými zahradami. Zoo Liberec obhájila své prvenství z loňského roku a opět zvítězila v kategorii „Ptáci“.

Církve mají platit daň z náhrad od státu, rozhodla Sněmovna

Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Rozhodla o tom Sněmovna, když přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Senátoři označovali zdanění náhrad za protiústavní, u většiny poslanců ale s tímto argumentem neuspěli. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Komunisté rozhodnutí Sněmovny uvítali, opozice hodlá u Ústavního soudu prosadit zrušení zákona.

FBI zkoumala možnost, že Hitler po válce utekl do Argentiny

Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války uprchl v ponorce do Argentiny. Vyplývá to z odtajněných informací, které byly v těchto dnech zveřejněny na webu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Hitler spáchal 30. dubna 1945 v berlínském bunkru sebevraždu, po válce se nicméně objevilo mnoho spekulací, že se hlavnímu válečnému zločinci podařilo utéct.