Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Andrej Babiš navštívil Dluhonice a nabídl kompenzaci za stavbu dálnice D1. Místní požadují odsun trasy

 
středa, 7. listopadu 2018, 12:00

S nabídkou kompenzace za stavbu dálnice D1, která zasáhne do života v obci, zamířil včera mezi obyvatele přerovské místní části Dluhonic premiér Andrej Babiš.

Obyvatele vyzval, aby sepsali své požadavky. Dluhoničtí však v rušné debatě poukazovali na to, že dálnici v obci nechtějí a žádají, aby byla její trasa posunuta. Podle generálního ředitele Jana Kroupy by však odklonění stavby znamenalo zpoždění zhruba o pět let. Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova, který má vést přes Dluhonice, je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska.

Babiš několikrát zopakoval, že přijel nabídnout pomoc. Připustil, že trasa mohla být v minulosti vyprojektována u Dluhonic jinak, zdůraznil však, že začít pracovat na nové trase by kromě zpoždění znamenalo navýšení investice o miliardu. Kvůli časové prodlevě a finanční náročnosti tak už podle něj trasa změnit nelze. „Apeluji na občany Dluhonic, aby souhlasili s trasou tak, jak je už schválená. Zároveň bych rád slyšel, jaká kompenzace by pro ně byla přijatelná, co by od státu požadovali, abychom zmírnili dopad stavby na jejich život," uvedl premiér.

Konkrétního výstupu od obyvatel se Babiš zatím nedočkal. „Vadí mi, že každý chce něco jiného. Někdo chce posunout dálnici, jiný chce hřiště a neumíme se sami domluvit," řekla dnes jedna z obyvatelek. Dluhoničtí jsou však především pro to, aby se dálnice posunula. „Tady je všude okolo tolik polí a volných míst, ale oni to vedou přes dědinu, seberou nám hřiště, pokácí 60 let staré lípy a zasáhnou do krásného zázemí pro hasiče a děti," doplnila další obyvatelka obce.

Odklonění dálnice východním směrem a její posunutí zhruba o 150 metrů prosazují také ekologové, kteří se jednání rovněž účastnili. Podle nich by tak zůstalo zachováno dluhonické sportoviště, ale hlavně domy, které stojí dálnici v cestě a čeká je demolice. „Námět odsunu dálnice D1 směrem k Přerovu jsme předložili panu premiérovi 29. října a předpokládám, že ta diskuse ještě proběhne, i když dnes jsme slyšeli, že je to pro investora nepřijatelné," řekl předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

„Doufám, že odsun trasy by mohl ještě být předmětem jednání," dodal. Podle ředitele ŘSD Kroupy by však posunutí znamenalo odložení stavby, s jejímž zahájením se počítá v roce 2020, zhruba o pět let. Na dokončení úseku čeká především Přerov, ze kterého se nyní i podle ŘSD stává jedno velké parkoviště. „Změna trasy má jeden obrovský problém, dostáváte se mimo zábory, musíte dodělat průzkumy, znova musíte tu trasu přetrasovat. Problém není, že je to 150 metrů od Dluhonic, ale problém je i s výškovým řešením, musela by se rozšířit mostní estakáda. Stavba by se navíc prodražila o miliardu" řekl Kroupa.

Poslední chybějící úsek z Říkovic do Přerova, který má vést právě Dluhonicemi, má navázat na úsek mezi Lipníkem a Přerovem, který se začal stavět předloni. Přerov se přitom obává, že po dokončení této stavby bude město čelit obrovskému dopravnímu kolapsu.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Tisíc litrů horkého oleje vzplálo v kalírně kvůli závadě. Požár...

středa, 7. listopadu 2018, 10:30

Včera odpoledne likvidovaly čtyři jednotky z řad profesionálních i dobrovolných hasičů požár v Plumlově v ulici Boskovická....

Včera na Prostějovsku přišli dva lidé o řidičský průkaz. Mohl za to...

středa, 7. listopadu 2018, 09:00

Během včerejšího dne řešila policie na Prostějovsku hned dva případy, které skončily odebráním řidičáku. V hlavní roli byl...

V kině Metropol odstartoval filmový festival Nový ruský film, nabízí...

úterý, 6. listopadu 2018, 22:00

V kině Metropol v Olomouci se včera uskutečnilo slavnostní zahájení festivalu Nový ruský film. Tento festival představí ve třech...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.