Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Andrej Babiš navštívil Dluhonice a nabídl kompenzaci za stavbu dálnice D1. Místní požadují odsun trasy

 
středa, 7. listopadu 2018, 12:00

S nabídkou kompenzace za stavbu dálnice D1, která zasáhne do života v obci, zamířil včera mezi obyvatele přerovské místní části Dluhonic premiér Andrej Babiš.

Obyvatele vyzval, aby sepsali své požadavky. Dluhoničtí však v rušné debatě poukazovali na to, že dálnici v obci nechtějí a žádají, aby byla její trasa posunuta. Podle generálního ředitele Jana Kroupy by však odklonění stavby znamenalo zpoždění zhruba o pět let. Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova, který má vést přes Dluhonice, je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska.

Babiš několikrát zopakoval, že přijel nabídnout pomoc. Připustil, že trasa mohla být v minulosti vyprojektována u Dluhonic jinak, zdůraznil však, že začít pracovat na nové trase by kromě zpoždění znamenalo navýšení investice o miliardu. Kvůli časové prodlevě a finanční náročnosti tak už podle něj trasa změnit nelze. „Apeluji na občany Dluhonic, aby souhlasili s trasou tak, jak je už schválená. Zároveň bych rád slyšel, jaká kompenzace by pro ně byla přijatelná, co by od státu požadovali, abychom zmírnili dopad stavby na jejich život," uvedl premiér.

Konkrétního výstupu od obyvatel se Babiš zatím nedočkal. „Vadí mi, že každý chce něco jiného. Někdo chce posunout dálnici, jiný chce hřiště a neumíme se sami domluvit," řekla dnes jedna z obyvatelek. Dluhoničtí jsou však především pro to, aby se dálnice posunula. „Tady je všude okolo tolik polí a volných míst, ale oni to vedou přes dědinu, seberou nám hřiště, pokácí 60 let staré lípy a zasáhnou do krásného zázemí pro hasiče a děti," doplnila další obyvatelka obce.

Odklonění dálnice východním směrem a její posunutí zhruba o 150 metrů prosazují také ekologové, kteří se jednání rovněž účastnili. Podle nich by tak zůstalo zachováno dluhonické sportoviště, ale hlavně domy, které stojí dálnici v cestě a čeká je demolice. „Námět odsunu dálnice D1 směrem k Přerovu jsme předložili panu premiérovi 29. října a předpokládám, že ta diskuse ještě proběhne, i když dnes jsme slyšeli, že je to pro investora nepřijatelné," řekl předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

„Doufám, že odsun trasy by mohl ještě být předmětem jednání," dodal. Podle ředitele ŘSD Kroupy by však posunutí znamenalo odložení stavby, s jejímž zahájením se počítá v roce 2020, zhruba o pět let. Na dokončení úseku čeká především Přerov, ze kterého se nyní i podle ŘSD stává jedno velké parkoviště. „Změna trasy má jeden obrovský problém, dostáváte se mimo zábory, musíte dodělat průzkumy, znova musíte tu trasu přetrasovat. Problém není, že je to 150 metrů od Dluhonic, ale problém je i s výškovým řešením, musela by se rozšířit mostní estakáda. Stavba by se navíc prodražila o miliardu" řekl Kroupa.

Poslední chybějící úsek z Říkovic do Přerova, který má vést právě Dluhonicemi, má navázat na úsek mezi Lipníkem a Přerovem, který se začal stavět předloni. Přerov se přitom obává, že po dokončení této stavby bude město čelit obrovskému dopravnímu kolapsu.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Tisíc litrů horkého oleje vzplálo v kalírně kvůli závadě. Požár...

středa, 7. listopadu 2018, 10:30

Včera odpoledne likvidovaly čtyři jednotky z řad profesionálních i dobrovolných hasičů požár v Plumlově v ulici Boskovická....

Včera na Prostějovsku přišli dva lidé o řidičský průkaz. Mohl za to...

středa, 7. listopadu 2018, 09:00

Během včerejšího dne řešila policie na Prostějovsku hned dva případy, které skončily odebráním řidičáku. V hlavní roli byl...

V kině Metropol odstartoval filmový festival Nový ruský film, nabízí...

úterý, 6. listopadu 2018, 22:00

V kině Metropol v Olomouci se včera uskutečnilo slavnostní zahájení festivalu Nový ruský film. Tento festival představí ve třech...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.