Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Andrej Babiš navštívil Dluhonice a nabídl kompenzaci za stavbu dálnice D1. Místní požadují odsun trasy

 
středa, 7. listopadu 2018, 12:00

S nabídkou kompenzace za stavbu dálnice D1, která zasáhne do života v obci, zamířil včera mezi obyvatele přerovské místní části Dluhonic premiér Andrej Babiš.

Obyvatele vyzval, aby sepsali své požadavky. Dluhoničtí však v rušné debatě poukazovali na to, že dálnici v obci nechtějí a žádají, aby byla její trasa posunuta. Podle generálního ředitele Jana Kroupy by však odklonění stavby znamenalo zpoždění zhruba o pět let. Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova, který má vést přes Dluhonice, je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska.

Babiš několikrát zopakoval, že přijel nabídnout pomoc. Připustil, že trasa mohla být v minulosti vyprojektována u Dluhonic jinak, zdůraznil však, že začít pracovat na nové trase by kromě zpoždění znamenalo navýšení investice o miliardu. Kvůli časové prodlevě a finanční náročnosti tak už podle něj trasa změnit nelze. „Apeluji na občany Dluhonic, aby souhlasili s trasou tak, jak je už schválená. Zároveň bych rád slyšel, jaká kompenzace by pro ně byla přijatelná, co by od státu požadovali, abychom zmírnili dopad stavby na jejich život," uvedl premiér.

Konkrétního výstupu od obyvatel se Babiš zatím nedočkal. „Vadí mi, že každý chce něco jiného. Někdo chce posunout dálnici, jiný chce hřiště a neumíme se sami domluvit," řekla dnes jedna z obyvatelek. Dluhoničtí jsou však především pro to, aby se dálnice posunula. „Tady je všude okolo tolik polí a volných míst, ale oni to vedou přes dědinu, seberou nám hřiště, pokácí 60 let staré lípy a zasáhnou do krásného zázemí pro hasiče a děti," doplnila další obyvatelka obce.

Odklonění dálnice východním směrem a její posunutí zhruba o 150 metrů prosazují také ekologové, kteří se jednání rovněž účastnili. Podle nich by tak zůstalo zachováno dluhonické sportoviště, ale hlavně domy, které stojí dálnici v cestě a čeká je demolice. „Námět odsunu dálnice D1 směrem k Přerovu jsme předložili panu premiérovi 29. října a předpokládám, že ta diskuse ještě proběhne, i když dnes jsme slyšeli, že je to pro investora nepřijatelné," řekl předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

„Doufám, že odsun trasy by mohl ještě být předmětem jednání," dodal. Podle ředitele ŘSD Kroupy by však posunutí znamenalo odložení stavby, s jejímž zahájením se počítá v roce 2020, zhruba o pět let. Na dokončení úseku čeká především Přerov, ze kterého se nyní i podle ŘSD stává jedno velké parkoviště. „Změna trasy má jeden obrovský problém, dostáváte se mimo zábory, musíte dodělat průzkumy, znova musíte tu trasu přetrasovat. Problém není, že je to 150 metrů od Dluhonic, ale problém je i s výškovým řešením, musela by se rozšířit mostní estakáda. Stavba by se navíc prodražila o miliardu" řekl Kroupa.

Poslední chybějící úsek z Říkovic do Přerova, který má vést právě Dluhonicemi, má navázat na úsek mezi Lipníkem a Přerovem, který se začal stavět předloni. Přerov se přitom obává, že po dokončení této stavby bude město čelit obrovskému dopravnímu kolapsu.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Řidič nezvládl zatáčku a skončil s autem v poli. Zraněné pasažéry...

středa, 7. listopadu 2018, 10:45

Všechny složky integrovaného záchranného systému v úterý 6. listopadu před půl dvanáctou dopoledne zasahovaly u těžké dopravní...

Tisíc litrů horkého oleje vzplálo v kalírně kvůli závadě. Požár...

středa, 7. listopadu 2018, 10:30

Včera odpoledne likvidovaly čtyři jednotky z řad profesionálních i dobrovolných hasičů požár v Plumlově v ulici Boskovická....

Dvě děti zemřely při nehodě v Holici. Soud dnes vynese rozsudek

středa, 7. listopadu 2018, 09:18

Olomoucký krajský soud dnes vynese rozsudek v případu tragické nehody na okraji Olomouce, při níž v březnu zemřely dvě děti. Soud...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.