Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Charita Zábřeh pořídila nová auta na rozvoz obědů, myčky nádobí a posílila i sociální služby

 
středa, 7. listopadu 2018, 21:00

Nové automobily na rozvoz obědů, průmyslové myčky nádobí a tablety pro evidenci klientů a jejich potřeb pořídila Charita Zábřeh. Kromě vybavení posílila Charita i sociální služby.

Jedno z nově pořízených aut bude rozvážet obědy a druhé, menší bude sloužit pro přepravu asistentek Střediska osobní asistence a odlehčovacích služeb za klienty. „Dovozem obědů to obvykle začíná. Postupem času jde i o kontrolu, zda je ten člověk v pořádku, zda něco nepotřebuje a služba se rozšiřuje o další pomoc,“ vysvětlila koordinátorka sociálních projektů Zdeňka Hrubá s tím, že základem terénní služby je poskytování péče v domácnosti.

Průmyslové myčky pořídila Charita pro svá pracoviště v Zábřehu, kde šlo o výměnu za starou a zcela nově v Postřelmově, kde bude denně umývat 35 jídlonosičů klientů z Postřelmovska. Pečovatelky a  asistentky Charity Zábřeh mají také nyní už každý svůj tablet pro efektivní evidenci klientů a vedení veškerých změn. Díky novému vybavení tak dojde k velké úspoře času i energie.

Podporu získaly i sociální služby, které doposud čelily přetížení

Charita posílí také sociální služby o dva půl úvazky na dva a půl roku. Konkrétně jde o práci v oblasti sociální rehabilitace a druhá oblast se věnuje odbornému sociálnímu poradenství. „Díky tomu máme rozšířenou provozní dobu, kdy se klientům mohou věnovat každý den dvě poradkyně. V drtivé většině případů se jedná o dluhové poradenství,“ uvedla Hrubá. Počet lidí, kteří nezvládají své finanční závazky, stále roste. Jen v loňském roce tamní pracovníci poskytli poradenství v Zábřehu v této oblasti více než osmi stovkám klientů.

Služba odborného poradenství probíhá především ambulantně, ale jeden den v týdnu jde pracovnice i do terénu. „Byli jsme přetížení, ale díky tomu, že jsme získali podporu, si můžeme dovolit vydat se za klienty, kteří se z objektivních důvodů nemůžou dostavit do poradny,“ řekla koordinátorka s tím, že dluhová problematika je náročná i pro samotné pracovníky, kteří se musí zapracovat a zorientovat v celé problematice.

Druhá služba sociální rehabilitace je určená lidem s chronickým duševním onemocněním. Opět jde o práci s velice náročnou cílovou skupinou, která probíhá jak ambulantně, tak i v terénu. Jde o součinnost s rodinami i lékaři, kdy motivace klientů ke změně je často obtížná. „Pro nás je více stěžejní právě ta práce v terénu, i když to tak klienti ne vždy vnímají. Tady pracovník pomáhá, aby daný člověk fungoval v běžném životě, doma. Aby si byl schopný uklidit, uvařit, nakoupit, nebo dojet do práce. Jde často o lidi, kteří se vrátili z ústavní léčby a musí se nějak zapojit do reálného světa.“

Problematika je o to složitější, že klienti nekontaktují vždy pomoc sami, sociální pracovníci je musí vyhledávat a spolupracovat s léčebnami. Charita Zábřeh plánuje tuto službu rozšířit i na Hanušovicko, kde se nyní o lidi s chronickým duševním onemocněním nestará žádná organizace nebo jen velmi okrajově.

Nové vybavení pro své terénní služby si mohla Charita Zábřeh dovolit díky projektu z Integrovaného regionálního operačního programu, který realizuje ve spolupráci s Místní akční skupinou Horní Pomoraví.  Finanční zdroje na zaměstnání dvou půl úvazků sociálních pracovníků získala zase díky projektu z Operačního programu zaměstnanost.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

David Rozehnal promluví v pondělí na Fakultě tělesné kultury o své...

středa, 7. listopadu 2018, 15:00

V pondělí 12. listopadu se na Fakultě tělesné kultury uskuteční setkání s dnes již bývalým fotbalistou a rodákem z nedalekých...

Andrej Babiš navštívil Dluhonice a nabídl kompenzaci za stavbu...

středa, 7. listopadu 2018, 12:00

S nabídkou kompenzace za stavbu dálnice D1, která zasáhne do života v obci, zamířil včera mezi obyvatele přerovské místní části...

Tisíc litrů horkého oleje vzplálo v kalírně kvůli závadě. Požár...

středa, 7. listopadu 2018, 10:30

Včera odpoledne likvidovaly čtyři jednotky z řad profesionálních i dobrovolných hasičů požár v Plumlově v ulici Boskovická....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.