Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hrušce a Lužicích půjdou lidé znovu k volbám, nová zastupitelstva se tam rozpadla

 
pátek, 9. listopadu 2018, 15:00

V Olomouckém kraji čekají dvě obce nové komunální volby. Jde o Hrušky na Prostějovsku a Lužice na Olomoucku. Informaci přinesl Český rozhlas Olomouc, potvrdil to Peter Garláthy z olomouckého krajského úřadu. Důvodem je to, že měsíc po řádných volbách se v nich rozpadla nově zvolená zastupitelstva. Obce čeká do března, kdy by měly být vyhlášeny nové volby, stagnace. Nemohou do té doby například rozhodovat o investicích.

„Návrh na vyhlášení nových voleb jde přes krajský úřad. Nahlášeny máme Hrušky a Lužice. Je možné, že se ještě někde zastupitelstva rozpadla, ale nemáme o tom oficiální informace," uvedl Garláthy.

V Lužicích na Olomoucku kandidovalo 12 samostatných kandidátů a sdružení Lužice - místo pro život. Volilo se tam sedm zastupitelů. Podle starosty obce Jaroslava Žaludy počet zastupitelů klesl pod pět a tím byly dány důvody pro podnět k podání nových voleb. „Důvodem rezignace nebylo to, že bychom se nedohodli. Šlo o to, že výsledek voleb byl podle nás nespravedlivý," řekl dnes Žaluda. Podotkl, že podle něj byli ve volbách preferováni oproti nezávislým kandidátů lidé, kteří byli ve sdružení. „Našim jediným důvodem bylo, že naši občané jasně vyjádřili, koho by na obci chtěli. Minimálně tři se tak do zastupitelstva nedostali jen kvůli tomu, že kandidovali sami za sebe," doplnil dosavadní starosta. Jiná situace byla v Hrušce na Prostějovsku, kde si voliči vybírali z kandidátních listin tří sdružení. I tam se volilo sedm zastupitelů. Podle starosty Davida Barneta kandidátka, která získala tři mandáty, tyto mandáty včetně náhradníků složila. „Poklesl tak zákonný počet zastupitelů pod pět," řekl dnes Barnet. K důvodem se nechtěl starosta vyjadřovat, obec je podle něj názorově nesourodá. Nové volby byly v obci vyhlášeny již před čtyřmi lety, tehdy to bylo podle Barneta však z jiných důvodů. „Pro nás to nyní znamená půl roku stagnace, udržovací stav," podotkl starosta.

Další termín voleb by měl být podle dosavadních informací v březnu příštího roku. Do té doby podle Garláthyho nemohou obce nic schvalovat. Do doby než bude zvoleno nové vedení, bude funkci podle zákona o obcích vykonávat nově zvolený starosta a místostarosta. „V obcích, kde se nestihl starosta zvolit, neboť zastupitelé nebyli usnášeníschopní, bude tuto funkci vykonávat starosta, který byl starostou do konce předchozího volebního období," doplnil Garláthy. Podle něj pokud budou volby v březnu, obce by se mohly dočkat nového vedení přibližně v polovině dubna.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

VÍKEND PODLE DRBNY: Navštivte Svatomartinské trhy, zabruslete si v...

pátek, 9. listopadu 2018, 13:30

Tento víkend bude ve znamení Svatomartinských hodů. Pokud ale dáváte přednost sportu před pečenou husou, pak navštivte slavnostní...

Hledá se jméno pro olomoucký vánoční strom, kterým bude...

pátek, 9. listopadu 2018, 12:03

Dvacetimetrová douglaska z Věrovan bude od neděle 18. listopadu zdobit Horní náměstí. Skutečným vánočním stromem se stane v pátek...

Z nové rozhledny Kopaninka u Repech lze vidět až na Jeseníky či...

pátek, 9. listopadu 2018, 12:00

Pokochat se pohledem na Drahanskou vrchovinu i široké okolí mohou lidé z nové turistické rozhledny Kopaninka, která se na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.