Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V rámci světového dne STOP dekubitům proběhne akce plná ukázek, nabízí i možnost poradenství s odborníky

 
sobota, 10. listopadu 2018, 13:00

Na často podceňovanou a veřejností přehlíženou problematiku proleženin neboli dekubitů upozorní opět Fakultní nemocnice Olomouc osvětovou akcí „Mít ránu - to nechceš“ v obchodní galerii Šantovka.

Při příležitosti Světového dne STOP dekubitům nabídnou 15. listopadu od 10 do 17 hodin odborníci z největšího zdravotnického zařízení v Olomouckém kraji pomoc a poradenství všem zájemcům, kteří se při péči o své blízké s proleženinami setkali. Ústředním tématem letošního ročníku je bolest, která je s dekubity velmi těsně spjata.

Proloženiny způsobují pacientům utrpení

Proleženiny se dotýkají hospitalizovaných pacientů, ale taky osob, o které pečují jejich příbuzní a blízcí v domácím prostředí,“ zdůrazňuje Lenka Šeflová, vrchní sestra II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. Dekubity vznikají v místech neustálého kontaktu a tlaku. Dochází k uzavření drobných cév, tkáně jsou špatně zásobovány živinami a kyslíkem a v důsledku toho odumírají. „Proleženiny patří do kategorie chronických ran a jejich doba hojení je zpravidla velmi dlouhá,“ dodala vrchní sestra, která se s dekubity setkává v praxi. „Vím, jaké utrpení pacientům způsobují. Mohou dokonce ohrozit jejich životy,“ upozorňuje Šeflová.

Lidé mohou využít poradenství a spolupráce s odborníky

Hlavní sestra Fakultní nemocnice Olomouc Andrea Drobiličová proto považuje akci v obchodní galerii Šantovka za velmi důležitou. „Veřejnost chceme seznámit s tím, co jsou dekubity a proč vznikají, jak jim předcházet, ale taky jak pečovat o své blízké s dekubitem,“ vysvětluje. Ve čtvrtek 15. listopadu od 10 do 17 hodin se zájemci také dozví, jak správně polohovat ležící pacienty nebo proč je při péči o pacienty s dekubity důležitá správná výživa a rehabilitace. „Ukážeme i moderní polohovací lůžka, pomůcky, materiály a přípravky k ošetřování dekubitů. Těm, kteří pečují o své blízké, nabízíme i sociální poradenství a možnost spolupráce s odborníky a specialisty, ale také třeba s nemocničními kaplany,“ doplňuje Lenka Šeflová.

Ústředním tématem letošního ročníku Světového dne STOP dekubitům je bolest. V Šantovce mohou zájemci využít ke konzultacím odborníky, kteří se bolestí a její léčbou zabývají, například specialisty z Ambulance pro léčbu bolesti FN Olomouc. Tato ambulance se zaměřuje na léčbu chronické bolesti - diagnostiku a léčbu chronických stavů, které trvají déle než tři měsíce. „Letos s sebou vezmeme také simulační figurínu. Budeme na ní názorně ukazovat riziková místa, která jsou ohrožena vznikem dekubitů, defekty, které mohou na kůži vzniknout, ale taky jak vypadá stomie, tedy vývod u pacienta a podobně,“ říká Adéla Kolková z Odboru hlavní sestry FN Olomouc.

Světový den STOP dekubitům pořádá Evropský poradní panel pro otázky proleženin, který vznikl v roce 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity. Aktivity v České republice zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Každý den odchytí strážníci městské policie jednoho psa. Zvířata pak...

pátek, 9. listopadu 2018, 22:00

Jen od začátku měsíce listopadu vyjížděli strážníci k jedenácti oznámením, kdy byl nahlášen volný pohyb psů. Na místech se pak...

Muž vyhodil starou lednici do trávy a dopustil se tak přestupku....

pátek, 9. listopadu 2018, 21:00

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o ojedinělý případ. Pravda je bohužel smutnější a lidí, kteří odkládají nepotřebné věci...

Propíchnuté pneumatiky a škrábance na autech, tak vypadá řádění...

pátek, 9. listopadu 2018, 19:30

Dva případy poškození aut teď řeší policisté v Olomouci a na Litovelsku. Auta byla poškrábaná a měla propíchnuté pneumatiky.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Liberecká ZOO vyhrála prestižní soutěž Bílý slon za chov ptáků

Liberecká zoo opět vyhrála první místo v prestižní soutěži Bílý slon. Originální keramické sošky jsou oceněním za významné chovatelské úspěchy mezi českými a slovenskými zoologickými zahradami. Zoo Liberec obhájila své prvenství z loňského roku a opět zvítězila v kategorii „Ptáci“.

Církve mají platit daň z náhrad od státu, rozhodla Sněmovna

Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Rozhodla o tom Sněmovna, když přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Senátoři označovali zdanění náhrad za protiústavní, u většiny poslanců ale s tímto argumentem neuspěli. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Komunisté rozhodnutí Sněmovny uvítali, opozice hodlá u Ústavního soudu prosadit zrušení zákona.

FBI zkoumala možnost, že Hitler po válce utekl do Argentiny

Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války uprchl v ponorce do Argentiny. Vyplývá to z odtajněných informací, které byly v těchto dnech zveřejněny na webu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Hitler spáchal 30. dubna 1945 v berlínském bunkru sebevraždu, po válce se nicméně objevilo mnoho spekulací, že se hlavnímu válečnému zločinci podařilo utéct.