Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V rámci světového dne STOP dekubitům proběhne akce plná ukázek, nabízí i možnost poradenství s odborníky

 
sobota, 10. listopadu 2018, 13:00

Na často podceňovanou a veřejností přehlíženou problematiku proleženin neboli dekubitů upozorní opět Fakultní nemocnice Olomouc osvětovou akcí „Mít ránu - to nechceš“ v obchodní galerii Šantovka.

Při příležitosti Světového dne STOP dekubitům nabídnou 15. listopadu od 10 do 17 hodin odborníci z největšího zdravotnického zařízení v Olomouckém kraji pomoc a poradenství všem zájemcům, kteří se při péči o své blízké s proleženinami setkali. Ústředním tématem letošního ročníku je bolest, která je s dekubity velmi těsně spjata.

Proloženiny způsobují pacientům utrpení

Proleženiny se dotýkají hospitalizovaných pacientů, ale taky osob, o které pečují jejich příbuzní a blízcí v domácím prostředí,“ zdůrazňuje Lenka Šeflová, vrchní sestra II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. Dekubity vznikají v místech neustálého kontaktu a tlaku. Dochází k uzavření drobných cév, tkáně jsou špatně zásobovány živinami a kyslíkem a v důsledku toho odumírají. „Proleženiny patří do kategorie chronických ran a jejich doba hojení je zpravidla velmi dlouhá,“ dodala vrchní sestra, která se s dekubity setkává v praxi. „Vím, jaké utrpení pacientům způsobují. Mohou dokonce ohrozit jejich životy,“ upozorňuje Šeflová.

Lidé mohou využít poradenství a spolupráce s odborníky

Hlavní sestra Fakultní nemocnice Olomouc Andrea Drobiličová proto považuje akci v obchodní galerii Šantovka za velmi důležitou. „Veřejnost chceme seznámit s tím, co jsou dekubity a proč vznikají, jak jim předcházet, ale taky jak pečovat o své blízké s dekubitem,“ vysvětluje. Ve čtvrtek 15. listopadu od 10 do 17 hodin se zájemci také dozví, jak správně polohovat ležící pacienty nebo proč je při péči o pacienty s dekubity důležitá správná výživa a rehabilitace. „Ukážeme i moderní polohovací lůžka, pomůcky, materiály a přípravky k ošetřování dekubitů. Těm, kteří pečují o své blízké, nabízíme i sociální poradenství a možnost spolupráce s odborníky a specialisty, ale také třeba s nemocničními kaplany,“ doplňuje Lenka Šeflová.

Ústředním tématem letošního ročníku Světového dne STOP dekubitům je bolest. V Šantovce mohou zájemci využít ke konzultacím odborníky, kteří se bolestí a její léčbou zabývají, například specialisty z Ambulance pro léčbu bolesti FN Olomouc. Tato ambulance se zaměřuje na léčbu chronické bolesti - diagnostiku a léčbu chronických stavů, které trvají déle než tři měsíce. „Letos s sebou vezmeme také simulační figurínu. Budeme na ní názorně ukazovat riziková místa, která jsou ohrožena vznikem dekubitů, defekty, které mohou na kůži vzniknout, ale taky jak vypadá stomie, tedy vývod u pacienta a podobně,“ říká Adéla Kolková z Odboru hlavní sestry FN Olomouc.

Světový den STOP dekubitům pořádá Evropský poradní panel pro otázky proleženin, který vznikl v roce 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity. Aktivity v České republice zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Každý den odchytí strážníci městské policie jednoho psa. Zvířata pak...

pátek, 9. listopadu 2018, 22:00

Jen od začátku měsíce listopadu vyjížděli strážníci k jedenácti oznámením, kdy byl nahlášen volný pohyb psů. Na místech se pak...

Propíchnuté pneumatiky a škrábance na autech, tak vypadá řádění...

pátek, 9. listopadu 2018, 19:30

Dva případy poškození aut teď řeší policisté v Olomouci a na Litovelsku. Auta byla poškrábaná a měla propíchnuté pneumatiky.

Matka tří dětí na ně finančně nepřispívá a dluží už téměř padesát...

pátek, 9. listopadu 2018, 19:00

Je mnoho případů, kdy zůstane otec s dítětem sám a to je mu svěřeno do péče. Některé matky pak o dítě nejeví zájem a nepřispívají...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pokud Petříček nebude místopředsedou ČSSD, zváží odchod z vlády

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.

Z představenstva Seznamu odchází jeho majitel Ivo Lukačovič

Majitel tuzemské internetové jedničky Seznam.cz Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva společnosti a nadále nebude ani jeho členem. Lukačovič se bude věnovat svým globálním projektům, zejména aplikaci pro předpověď počasí Windy.com, a nadále zůstává jediným majitelem Seznamu. Firma to uvedla na svém blogu.

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.