Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucká radnice zazáří fialovou barvou, na čtvrtek připadá Světový den rakoviny slinivky břišní

 
neděle, 11. listopadu 2018, 16:00

Mezi nejzákeřnější onemocnění s největším podílem úmrtí na celkový počet případů se řadí rakovina slinivky břišní. Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 si lidé na celém světě připomenou nutnost boje proti této chorobě Světovým dnem rakoviny pankreatu.

Světová koalice proti rakovině pankreatu, která sdružuje více než sedmdesát organizací z třiceti zemí a šesti kontinentů, jej pořádá proto, aby zvýšila povědomí o tomto onemocnění. Fakultní nemocnice Olomouc se k letošnímu Světovému dni rakoviny pankreatu připojí uspořádáním odborného semináře Karcinom pankreatu symbolickým nasvícením nové budovy Y, sídla II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické. Pozadu nezůstane ani olomoucký magistrát, jenž do fialové barvy „obleče“ historickou radnici.

Ročně zemře na rakovinu slinivky břišní dva tisíce lidí

Je velmi důležité, abychom zvýšili povědomí o rakovině slinivky břišní, která je jednou z nejnebezpečnějších onemocnění na světě. Očekává se, že v roce 2018 bude v České republice diagnostikováno 2100 případů rakoviny pankreatu, přičemž dva tisíce takto postižených pacientů zemře. V současné době přitom neexistuje standardní screeningový test nebo metoda umožňující včasnou detekci této choroby. Vývoj a výzkum se proto nadále orientuje na vyhledávání znaků - markerů onemocnění. Včasná diagnóza je přitom životně důležitá,“ upozorňuj Čestmír Neoral, přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc, která seminář Karcinom pankreatu pořádá ve spolupráci s II. interní klinikou a Onkologickou klinikou olomoucké fakultní nemocnice a sdružením Onkomaják.

Odborný seminář pomůže nahlédnout do problematiky tohoto onemocnění

Příčina většiny případů rakoviny pankreatu není podle profesora Neorala doposud známa, avšak výzkumné studie identifikovaly rizikové faktory, mezi něž patří například rodinná anamnéza, cukrovka, pankreatitida, kouření, obezita či nesprávné stravovací návyky. Na odborném semináři, jenž se uskuteční 15. listopadu od 17 hodin v konferenčním centru II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc (budova Y), se bude hovořit o příznacích, možnostech diagnostiky a léčby rakoviny slinivky břišní nejen v Olomouckém kraji.

Radnice bude nasvícená fialovou barvou

Symbolem Světového dne rakoviny pankreatu je fialová barva, do níž se při příležitosti jeho konání halí významné stavby světa. Letos se k této výzvě připojil také Magistrát města Olomouce, který nechá fialově nasvítit budovu radnice. Fialové reflektory se na dominantě Horního náměstí rozsvítí ve čtvrtek 15. listopadu a budou radnici ozařovat do pátečního rána. „Uvědomujeme si fatální zákeřnost tohoto onemocnění, které má největší podíl úmrtí na celkový počet případů. Z tohoto důvodu jsme se k celosvětové preventivní akci rozhodli připojit,“ uvedl primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Od 17 hodin se fialově zbarví i nádvoří II. interní gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V Olomouci se natáčí filmy amatérských filmařů, v hlavních rolích se...

neděle, 11. listopadu 2018, 14:00

V olomoucké kavárně, zdejší fakultní nemocnici a také v prostějovském kostele byly natočeny v těchto dnech tři krátkometrážní...

FOTO/VIDEO: V Holici nad ránem kompetně vyhořelo bistro

neděle, 11. listopadu 2018, 09:39

V neděli ve tři hodiny ráno vyjížděli hasiči k požáru domu na ulici Brunclíkova v olomoucké části Holice.

Na hodolanském mostu v Tovární ulici byl nalezen oběšený senior

neděle, 11. listopadu 2018, 09:15

V sobotu 10. listopadu ráno byl nalezen pod hodolanským mostem na ulici Tovární oběšený muž. Redakci to v neděli potvrdila...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.