Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucká radnice zazáří fialovou barvou, na čtvrtek připadá Světový den rakoviny slinivky břišní

 
neděle, 11. listopadu 2018, 16:00

Mezi nejzákeřnější onemocnění s největším podílem úmrtí na celkový počet případů se řadí rakovina slinivky břišní. Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 si lidé na celém světě připomenou nutnost boje proti této chorobě Světovým dnem rakoviny pankreatu.

Světová koalice proti rakovině pankreatu, která sdružuje více než sedmdesát organizací z třiceti zemí a šesti kontinentů, jej pořádá proto, aby zvýšila povědomí o tomto onemocnění. Fakultní nemocnice Olomouc se k letošnímu Světovému dni rakoviny pankreatu připojí uspořádáním odborného semináře Karcinom pankreatu symbolickým nasvícením nové budovy Y, sídla II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické. Pozadu nezůstane ani olomoucký magistrát, jenž do fialové barvy „obleče“ historickou radnici.

Ročně zemře na rakovinu slinivky břišní dva tisíce lidí

Je velmi důležité, abychom zvýšili povědomí o rakovině slinivky břišní, která je jednou z nejnebezpečnějších onemocnění na světě. Očekává se, že v roce 2018 bude v České republice diagnostikováno 2100 případů rakoviny pankreatu, přičemž dva tisíce takto postižených pacientů zemře. V současné době přitom neexistuje standardní screeningový test nebo metoda umožňující včasnou detekci této choroby. Vývoj a výzkum se proto nadále orientuje na vyhledávání znaků - markerů onemocnění. Včasná diagnóza je přitom životně důležitá,“ upozorňuj Čestmír Neoral, přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc, která seminář Karcinom pankreatu pořádá ve spolupráci s II. interní klinikou a Onkologickou klinikou olomoucké fakultní nemocnice a sdružením Onkomaják.

Odborný seminář pomůže nahlédnout do problematiky tohoto onemocnění

Příčina většiny případů rakoviny pankreatu není podle profesora Neorala doposud známa, avšak výzkumné studie identifikovaly rizikové faktory, mezi něž patří například rodinná anamnéza, cukrovka, pankreatitida, kouření, obezita či nesprávné stravovací návyky. Na odborném semináři, jenž se uskuteční 15. listopadu od 17 hodin v konferenčním centru II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc (budova Y), se bude hovořit o příznacích, možnostech diagnostiky a léčby rakoviny slinivky břišní nejen v Olomouckém kraji.

Radnice bude nasvícená fialovou barvou

Symbolem Světového dne rakoviny pankreatu je fialová barva, do níž se při příležitosti jeho konání halí významné stavby světa. Letos se k této výzvě připojil také Magistrát města Olomouce, který nechá fialově nasvítit budovu radnice. Fialové reflektory se na dominantě Horního náměstí rozsvítí ve čtvrtek 15. listopadu a budou radnici ozařovat do pátečního rána. „Uvědomujeme si fatální zákeřnost tohoto onemocnění, které má největší podíl úmrtí na celkový počet případů. Z tohoto důvodu jsme se k celosvětové preventivní akci rozhodli připojit,“ uvedl primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Od 17 hodin se fialově zbarví i nádvoří II. interní gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V Olomouci se natáčí filmy amatérských filmařů, v hlavních rolích se...

neděle, 11. listopadu 2018, 14:00

V olomoucké kavárně, zdejší fakultní nemocnici a také v prostějovském kostele byly natočeny v těchto dnech tři krátkometrážní...

Zvonařka Marie Tomášková-Dytrychová zítra oslaví své pětasedmdesáté...

sobota, 10. listopadu 2018, 20:00

Zvonařka Marie Tomášková-Dytrychová, která 11. listopadu oslaví pětasedmdesátiny, patří ke světově známé zvonařské dílně...

Traktorista strhl sloup vysokého napětí. Vesnice se tak ocitly bez...

sobota, 10. listopadu 2018, 19:00

Ve čtvrtek nad ránem se tři vesnice ocitly bez elektrického proudu. Mohla za to nehoda, ke které došlo na poli u obce Týn nad...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.