Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zvonařka Marie Tomášková-Dytrychová zítra oslaví své pětasedmdesáté narozeniny

 
sobota, 10. listopadu 2018, 20:00

Zvonařka Marie Tomášková-Dytrychová, která 11. listopadu oslaví pětasedmdesátiny, patří ke světově známé zvonařské dílně Dytrychových z Brodku u Přerova.

Zvonárnu založili v roce 1950 Josef a Laetitia Dytrychovi, v osmdesátých letech minulého století ji převzala Marie Tomášková-Dytrychová. Dílna ročně vyrábí asi sto kostelních zvonů, kolem pět tisíc miniaturních zvonečků a další výrobky technického charakteru. Marie Tomášková-Dytrychová vystudovala v letech 1960-1964 stavební průmyslovku a poté pracovala v projekční a vývojové kanceláři v Přerově. V letech 1978-1980 vystudovala na VŠU Praha obor výtvarná teorie.

Po smrti otce v roce 1965 začala pomáhat při odlévání zvonů své matce Laetitii Dytrychové, od roku 1967 již pracovala samostatně. V roce 1985 vedení dílny od své matky převzala, její specialitou se také stalo vytváření zvonkoher. Nyní dílnu vede její dcera, představitelka již třetí rodinné generace, Leticie Vránová-Dytrychová. Zvony z dílny rodiny Dytrychových zvoní po celém světě. V japonské Hirošimě, americkém Texasu, ruském Jakutsku, jihoafrickém Kapském Městě, kanadském Vancouveru, ale také v Austrálii, Itálii, Polsku, Rakousku, Německu a jiných evropských státech.

Vyrobili zde například čtyřicetitunový zvon Urban pro kostel v Bardějově, který je největším zvonem vyrobeným na českém území po první světové válce. Proslulý je také zvon z roku 1990 pro papeže Jana Pavla II. Odlity zde byly také zvony, které jsou nyní zavěšeny ve věži katedrály svatého Víta či sedm zvonů určených pro katedrálu svatého Martina v Bratislavě. Z dílny pochází také jedna z největších zvonkoher ve střední Evropě s 22 uměleckými zvony, jež zdobí náměstí v Brodku u Přerova.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto zvony-tomaskova.cz | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Traktorista strhl sloup vysokého napětí. Vesnice se tak ocitly bez...

sobota, 10. listopadu 2018, 19:00

Ve čtvrtek nad ránem se tři vesnice ocitly bez elektrického proudu. Mohla za to nehoda, ke které došlo na poli u obce Týn nad...

FOTO/VIDEO: Na olomouckém Dolním náměstí se bruslí. Punčová sezóna je...

sobota, 10. listopadu 2018, 18:12

Na olomouckém Dolním náměstí se od soboty 10. listopadu bruslí. První led na mobilním kluzišti si užívaly hlavně děti. Dospělí...

Policisté se během dopravní bezpečnostní akce zaměřili na chodce a...

sobota, 10. listopadu 2018, 14:00

V úterý, středu i čtvrtek proběhla dopravní bezpečnostní akce, při které se policisté zaměřili jak na chodce, tak řidiče. A to na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.