Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci se natáčí filmy amatérských filmařů, v hlavních rolích se představí Pavel Liška, Miroslav Krobot a Barbora Poláková

 
neděle, 11. listopadu 2018, 14:00

V olomoucké kavárně, zdejší fakultní nemocnici a také v prostějovském kostele byly natočeny v těchto dnech tři krátkometrážní filmy inspirující se velkým výstavním projektem v Muzeu umění s názvem Rozlomená doba.

V hlavních rolích se představí přední čeští herci jako Pavel Liška, Barbora Poláková či Miroslav Krobot. Šanci natočit filmy, které se dnes stříhaly v prostorách univerzitní Zbrojnice, dostali amatérští filmaři. Snímky vznikají pod dohledem režiséra Petra Zelenky a premiéry se dočkají při ukončení výstavy 27. ledna. Scénář vypracovali filmaři na dvě témata, jež jsou součástí výstavy Rozlomená doba - Očista a Osamělé já.

Filmy se natáčejí podle scénářů amatérských filmařů


V tuto chvíli jsou již všechny filmy natočeny, nyní se stříhají, což je zásadní věc. Po střihu se bude k filmu dělat muzika, každý tým má přitom svého skladatele. Ta bude vznikat za čtrnáct dní na začátku prosince pod patronací Jana P. Muchowa. Nakonec přijde na řadu postprodukce," řekl dnes šéf projektu David Hrbek. Ke zpracování filmu byly vybrány tři scénáře amatérských filmařů z Ostravy, Prahy a Olomouce. Olomoucký tým přitom tvoří otec se synem, jde o studenta olomouckého Gymnázia Hejčín, jemuž scénář napsal otec. Ten pracuje na pozici IT a nikdy nic podobného netvořil.
 

Natáčelo se i v kavárně Kratochvíle a v nemocnici

„Když viděl naši výzvu, řekl, že to zkusí. Na internetu pak studoval, jak se píše scénář. Nakonec jej vybral Petr Zelenka jako třetí nejlepší," doplnil muzejní pedagog Hrbek. Snímky jsou dlouhé zhruba pět minut. Dva z nich se odehrávají na území Olomouce. Jeden snímek byl natočen v kavárně Kratochvíle v Sokolské ulici, kdy byl scénář napsán přímo pro tento prostor, druhý byl natočen na II. interním oddělení olomoucké fakultní nemocnice. Třetí snímek vznikal v jednom z prostějovských kostelů. Do rolí v projektu s názvem Vary(ace) byly obsazeni herci Petra Špalková, Jan Dolanský, Miroslav Krobot, Pavel Liška a Barbora Poláková.Filmy budou promítnuty v Divadle hudby na závěrečném slavnostním večeru 27. ledna 2019, jímž bude stylově zakončen nejen celý projekt, ale i samotná výstava. Tvůrci však doufají, že snímky by se poté mohly objevit například na festivalech krátkometrážních filmů či jiných podobných akcích. Natáčení filmů se mohlo uskutečnit díky projektu ArtCoMe, se kterým se Muzeum umění prosadilo jako jedno z mála v dotačním programu Kreativní Evropa, doplnil Hrbek.


Výstavní projekt Rozlomená doba, který mapuje zrod moderního výtvarného umění ve střední Evropě, byl otevřen na konci září v největších výstavních prostorách Muzea umění. K vidění je více než čtyřista obrazů, soch, časopisů, knih či plakátů zapůjčených ze šedesáti institucí z deseti evropských zemí. V březnu se výstava přesune do Krakova. Do roku 2020 ji poté postupně navštíví milovníci umění také na Slovensku a v Maďarsku.
Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto MUO/Kamil Zajíček | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Zvonařka Marie Tomášková-Dytrychová zítra oslaví své pětasedmdesáté...

sobota, 10. listopadu 2018, 20:00

Zvonařka Marie Tomášková-Dytrychová, která 11. listopadu oslaví pětasedmdesátiny, patří ke světově známé zvonařské dílně...

Traktorista strhl sloup vysokého napětí. Vesnice se tak ocitly bez...

sobota, 10. listopadu 2018, 19:00

Ve čtvrtek nad ránem se tři vesnice ocitly bez elektrického proudu. Mohla za to nehoda, ke které došlo na poli u obce Týn nad...

FOTO/VIDEO: Na olomouckém Dolním náměstí se bruslí. Punčová sezóna je...

sobota, 10. listopadu 2018, 18:12

Na olomouckém Dolním náměstí se od soboty 10. listopadu bruslí. První led na mobilním kluzišti si užívaly hlavně děti. Dospělí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.