Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvůli milionovým dluhům ukončí zítra svou činnost oděvní firma Vespa Prostějov

 
středa, 14. listopadu 2018, 12:00

Oděvní společnost Vespa Prostějov, na jejíž majetek soud začátkem listopadu prohlásil konkurz, ve čtvrtek ukončí provoz.

V pondělí schválil ukončení provozu soud

Návrh insolvenčního správce na ukončení provozu v pondělí schválil Krajský soud v Brně a souhlasil s ním i prozatímní věřitelský výbor. Vedení Vespy Prostějov, která v době prohlášení konkurzu zaměstnávala zhruba stovku lidí, kvůli bezmála třicetimilionovým dluhům podalo v závěru října insolvenční návrh. Návrh na ukončení provozu společnosti insolvenční správce odůvodnil zejména tím, že výroba podniku je výrazně omezena a nyní zaměstnává 90 lidí.

Zaměstnanci dostali jen tři tisíce korun jako zálohu

Pracovníkům firma za září vyplatila pouze zálohy tři tísice korun a na zbytek mezd nemá peníze. Okamžitě zrušit pracovní poměr budou zaměstnanci kvůli nevyplaceným zářijovým mzdám moci od 16. listopadu. Firma zároveň kvůli neplacení nájemného dostala výpověď z pronajatých prostor. Výpovědní doba skončí 30. listopadu. „Důvody úpadku dlužníka jsou spatřovány v nedostatku zakázek, provoz dlužníka je ztrátový, jsou dokončovány poslední zakázky a další dlužník již nemá. Z očekávaných příjmů není dlužník schopen podnik provozovat, aniž by vznikly další přednostní pohledávky," zdůvodnila schválení návrhu na ukončení výroby společnosti Vespa Prostějov soudkyně.

Firma většinu zboží vyvážela do zemí EU

Vespa Prostějov má podle jednatele Lukáše Vařeky závazky 28,6 milionu korun. Hlavními věřiteli prostějovského podniku jsou Unicredit Bank a společnosti AMF Reece a Bernhardt Fashion CZ. Naopak pohledávky společnosti činí 3,872 milionu korun. Firma nemá žádný reálný majetek, který by bylo možné rychle a bez dopadu na výrobu zpeněžit. Vespa Prostějov ročně utržila zhruba 100 milionů korun. Většinu pánských obleků vyvážela do zemí EU. Hlavním odběratelem produkce byla Itálie. Do finančních problémů se exportně orientovaná firma podle Vařeky dostala v posledních třech letech kvůli masivnímu růstu mzdových nároků zaměstnanců a současnému posilování koruny vůči euru.

Úřad práce již nabídl pomoc zaměstnancům krachující firmy

Prostějovský oděvní podnik nedokázal nárůst výrobních nákladů přenést do ceny svých výrobků a jeho roční obrat klesl pod 50 milionů korun při současném snížení počtu zaměstnanců ze 130 na zhruba 100, uvedl Vařeka. Úřad práce ČR již zaměstnancům Vespa Prostějov nabídl pomoc. Prostějovsko má nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji. V říjnu tam podíl nezaměstnaných činil 2,2 procenta. Prostějov se v předchozích letech musel vyrovnat s krachem Oděvního podniku, pro který v dobách největší slávy v Prostějově i několika dalších městech pracovalo zhruba 10 tisíc lidí. V Prostějově nyní působí několik menších oděvních firem, které dohromady zaměstnávají stovky lidí.

Vespa Prostějov nevyplatila výplaty svým zaměstnancům, ti chtějí podat výpověď

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Cyklista se před jízdou posilnil pivem a rumem, nadýchal téměř tři...

středa, 14. listopadu 2018, 11:00

Včera po deváté hodině ráno kontrolovali policisté cyklistu, který přilákal jejich pozornost svým stylem jízdy. Policisté...

Velký test arašídů ukázal, že plísní v nich se lidé nemusí bát

úterý, 13. listopadu 2018, 21:00

Solené buráky patří k tradičnímu občerstvení nabízenému hostům doma na návštěvě i v restauraci. Časopis dTest otestoval kvalitu...

Chystá se dvacátý ročník Věncování, výtěžek z prodeje adventních...

úterý, 13. listopadu 2018, 20:30

Za pár dní se bude konat již dvacátý ročník charitativní akce s názvem Věncování. Výtěžek z prodeje adventních věnců poputuje k...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.

ODS chce o spolupráci jednat s konzervativně liberálními stranami

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Chce sestavit tým, který porazí hnutí ANO, a udělat reformy v boji s byrokracií, ve školství nebo v digitalizaci. Fiala to uvedl na dotaz k možnému vytvoření předvolebního bloku demokratických stran, o kterém dříve hovořil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

Hybridní autobusy testují Praha a Pardubice, Plzeň neuspokojily

V městské hromadné dopravě krajských měst přibývá v posledních letech vozů využívajících alternativní pohon. Dopravní podniky pořizují zejména elektromobily nebo vozy na stlačený zemní plyn (CNG), které jsou nízkoemisní a nahrazují část autobusů s naftovými motory. V případě trolejbusů provozují takzvané parciální vozy, které dokážou ujet část trasy na baterii. Praha v pondělí cestujícím představí hybridní autobus, který kombinuje spalovací motor s elektromotorem. Hybridní autobus testuje i dopravní podnik v Pardubicích, v minulosti ho zkoušela Plzeň, úspora paliva ale nesplnila její očekávání.