Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvůli milionovým dluhům ukončí zítra svou činnost oděvní firma Vespa Prostějov

 
středa, 14. listopadu 2018, 12:00

Oděvní společnost Vespa Prostějov, na jejíž majetek soud začátkem listopadu prohlásil konkurz, ve čtvrtek ukončí provoz.

V pondělí schválil ukončení provozu soud

Návrh insolvenčního správce na ukončení provozu v pondělí schválil Krajský soud v Brně a souhlasil s ním i prozatímní věřitelský výbor. Vedení Vespy Prostějov, která v době prohlášení konkurzu zaměstnávala zhruba stovku lidí, kvůli bezmála třicetimilionovým dluhům podalo v závěru října insolvenční návrh. Návrh na ukončení provozu společnosti insolvenční správce odůvodnil zejména tím, že výroba podniku je výrazně omezena a nyní zaměstnává 90 lidí.

Zaměstnanci dostali jen tři tisíce korun jako zálohu

Pracovníkům firma za září vyplatila pouze zálohy tři tísice korun a na zbytek mezd nemá peníze. Okamžitě zrušit pracovní poměr budou zaměstnanci kvůli nevyplaceným zářijovým mzdám moci od 16. listopadu. Firma zároveň kvůli neplacení nájemného dostala výpověď z pronajatých prostor. Výpovědní doba skončí 30. listopadu. „Důvody úpadku dlužníka jsou spatřovány v nedostatku zakázek, provoz dlužníka je ztrátový, jsou dokončovány poslední zakázky a další dlužník již nemá. Z očekávaných příjmů není dlužník schopen podnik provozovat, aniž by vznikly další přednostní pohledávky," zdůvodnila schválení návrhu na ukončení výroby společnosti Vespa Prostějov soudkyně.

Firma většinu zboží vyvážela do zemí EU

Vespa Prostějov má podle jednatele Lukáše Vařeky závazky 28,6 milionu korun. Hlavními věřiteli prostějovského podniku jsou Unicredit Bank a společnosti AMF Reece a Bernhardt Fashion CZ. Naopak pohledávky společnosti činí 3,872 milionu korun. Firma nemá žádný reálný majetek, který by bylo možné rychle a bez dopadu na výrobu zpeněžit. Vespa Prostějov ročně utržila zhruba 100 milionů korun. Většinu pánských obleků vyvážela do zemí EU. Hlavním odběratelem produkce byla Itálie. Do finančních problémů se exportně orientovaná firma podle Vařeky dostala v posledních třech letech kvůli masivnímu růstu mzdových nároků zaměstnanců a současnému posilování koruny vůči euru.

Úřad práce již nabídl pomoc zaměstnancům krachující firmy

Prostějovský oděvní podnik nedokázal nárůst výrobních nákladů přenést do ceny svých výrobků a jeho roční obrat klesl pod 50 milionů korun při současném snížení počtu zaměstnanců ze 130 na zhruba 100, uvedl Vařeka. Úřad práce ČR již zaměstnancům Vespa Prostějov nabídl pomoc. Prostějovsko má nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji. V říjnu tam podíl nezaměstnaných činil 2,2 procenta. Prostějov se v předchozích letech musel vyrovnat s krachem Oděvního podniku, pro který v dobách největší slávy v Prostějově i několika dalších městech pracovalo zhruba 10 tisíc lidí. V Prostějově nyní působí několik menších oděvních firem, které dohromady zaměstnávají stovky lidí.

Vespa Prostějov nevyplatila výplaty svým zaměstnancům, ti chtějí podat výpověď

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Cyklista se před jízdou posilnil pivem a rumem, nadýchal téměř tři...

středa, 14. listopadu 2018, 11:00

Včera po deváté hodině ráno kontrolovali policisté cyklistu, který přilákal jejich pozornost svým stylem jízdy. Policisté...

Aktualizováno 14. listopadu 2018, 9:07

FOTOGALERIE: Na dálnici mezi Olomoucí a Vyškovem hořely dva kamiony a...

středa, 14. listopadu 2018, 07:13

Na 23. kilometru dálnice D46 u Prostějova ve směru z Olomouce na Vyškov došlo včera chvilku před půlnocí ke střetu dvou kamionů a...

Prostějovská nemocnice varuje před proleženinami preventivní akcí

úterý, 13. listopadu 2018, 22:00

Zhoršenou kvalitu života nebo dokonce i ohrožení na životě mohou mít za následek takzvané dekubity, které postihují především...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.