Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Charita vyhlásila veřejnou sbírku pro bezdomovce

 
pátek, 16. listopadu 2018, 15:30

Olomoucká charita vyhlásila s příchodem zimního počasí sbírku spacích pytlů, karimatek a dek. Pomoci by měla lidem bez domova, kteří zůstanou v zimě v provizorních přístřešcích. Charitní noclehárny jsou téměř každý den plné už od září, kvůli místu v azylovém domě eviduje středisko Samaritán až 100 žádostí. Zcela zaplněn je i letos otevřený Domov svaté Anežky na Svatém Kopečku, informovala mluvčí Charity Olomouc Eva Štefková.

Sbírku na spací pytle vyhlásila charita kvůli zvýšené poptávce. „Před příchodem mrazů se zaměřujeme zvláště na duševně a fyzicky nemocné klienty, zjišťujeme, v jakém jsou stavu a zda jsou vybaveni pro případ, že udeří mrazy," vysvětlila koordinátorka terénního programu Veronika Machálková. Spací pytle, stany a deky mohou dárci nosit na charitu do konce února. „Sbírka má pomoci právě lidem, kteří přebývají pod provizorními přístřešky, jako jsou squaty, zahradní chatky či opuštěná stavení," doplnila mluvčí charity.

Denní centrum zahájilo zimní provoz začátkem listopadu víkendovým výdejem stravy. S prvním prosincovým dnem se rovněž otevřou prostory nízkoprahového denního centra lidem, kteří se z kapacitních důvodů již nedostanou do noclehárny. Lidé bez domova tak dostanou během zimy možnost přečkat noc v teple včetně poradenství sociálních pracovníků. S první výraznou změnou počasí očekávají charitní pracovníci také nárůst nemocných v ordinaci pro lidi bez domova.

Svatý Kopeček hlásí plno

Naplněn je od otevření na začátku roku i Domov svaté Anežky na Svatém Kopečku s kapacitou 30 lůžek. „Žádosti nám stále přibývají, a to zejména z různých léčeben či azylových domů. Jedná se o osoby, u nichž se zhoršil zdravotní stav, a potřebují dopomoci s péčí," uvedla koordinátorka domova Alžběta Kučerová. Podotkla, že jde především o klienty, kteří nemají podporu rodiny či blízkých, jsou omezeni či zbaveni svéprávnosti, zatíženi psychickými potížemi nebo trpí nějakou závislostí.

Olomoucká charita vzhledem k velké poptávce po jejích službách počítá s tím, že o vánočních svátcích zvýší počet štědrovečerních porcí i vánočních balíčků. Loni její pracovníci vydali na Štědrý den kolem 230 porcí a 270 vánočních balíčků, letos jich bude podle odhadů o osm desítek více. Charita proto vyhlásila i sbírku Krajíc chleba pro chudé, loni v ní lidé darovali více než 50 kilogramů cukroví. Sbírka potrvá až do 24. prosince.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

VÍKEND PODLE DRBNY: Protančete noc, zahajte advent s punčem nebo...

pátek, 16. listopadu 2018, 12:00

Pokud jste milovníci dobré hudby a tance, přijdete si na své během Olomoucké klubové noci. S dětmi můžete vyrazit do divadla a...

Prestižní ocenění nadace Blues Foundation získal festival Blues Alive...

pátek, 16. listopadu 2018, 07:30

Festival Blues Alive v Šumperku získal prestižní ocenění nadace Blues Foundation za rok 2019. Je prvním českým držitelem ceny za...

Za čtrnáct hodin darovali lidé v Prostějově dvě tuny oblečení na...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 22:00

Lidé darovali Charitě Prostějov celkem 233 pytlů oblečení, tedy zhruba dvě tuny oděvů. Množství se podařilo vybrat za pouhých 14...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.