Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Charita vyhlásila veřejnou sbírku pro bezdomovce

 
pátek, 16. listopadu 2018, 15:30

Olomoucká charita vyhlásila s příchodem zimního počasí sbírku spacích pytlů, karimatek a dek. Pomoci by měla lidem bez domova, kteří zůstanou v zimě v provizorních přístřešcích. Charitní noclehárny jsou téměř každý den plné už od září, kvůli místu v azylovém domě eviduje středisko Samaritán až 100 žádostí. Zcela zaplněn je i letos otevřený Domov svaté Anežky na Svatém Kopečku, informovala mluvčí Charity Olomouc Eva Štefková.

Sbírku na spací pytle vyhlásila charita kvůli zvýšené poptávce. „Před příchodem mrazů se zaměřujeme zvláště na duševně a fyzicky nemocné klienty, zjišťujeme, v jakém jsou stavu a zda jsou vybaveni pro případ, že udeří mrazy," vysvětlila koordinátorka terénního programu Veronika Machálková. Spací pytle, stany a deky mohou dárci nosit na charitu do konce února. „Sbírka má pomoci právě lidem, kteří přebývají pod provizorními přístřešky, jako jsou squaty, zahradní chatky či opuštěná stavení," doplnila mluvčí charity.

Denní centrum zahájilo zimní provoz začátkem listopadu víkendovým výdejem stravy. S prvním prosincovým dnem se rovněž otevřou prostory nízkoprahového denního centra lidem, kteří se z kapacitních důvodů již nedostanou do noclehárny. Lidé bez domova tak dostanou během zimy možnost přečkat noc v teple včetně poradenství sociálních pracovníků. S první výraznou změnou počasí očekávají charitní pracovníci také nárůst nemocných v ordinaci pro lidi bez domova.

Svatý Kopeček hlásí plno

Naplněn je od otevření na začátku roku i Domov svaté Anežky na Svatém Kopečku s kapacitou 30 lůžek. „Žádosti nám stále přibývají, a to zejména z různých léčeben či azylových domů. Jedná se o osoby, u nichž se zhoršil zdravotní stav, a potřebují dopomoci s péčí," uvedla koordinátorka domova Alžběta Kučerová. Podotkla, že jde především o klienty, kteří nemají podporu rodiny či blízkých, jsou omezeni či zbaveni svéprávnosti, zatíženi psychickými potížemi nebo trpí nějakou závislostí.

Olomoucká charita vzhledem k velké poptávce po jejích službách počítá s tím, že o vánočních svátcích zvýší počet štědrovečerních porcí i vánočních balíčků. Loni její pracovníci vydali na Štědrý den kolem 230 porcí a 270 vánočních balíčků, letos jich bude podle odhadů o osm desítek více. Charita proto vyhlásila i sbírku Krajíc chleba pro chudé, loni v ní lidé darovali více než 50 kilogramů cukroví. Sbírka potrvá až do 24. prosince.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Falešný voják vylákal přes internet z ženy jeden a čtvrt milionu...

pátek, 16. listopadu 2018, 15:00

Policie v tomto týdnu přijala hned dvě oznamení od žen, které byly podvedené na internetu. Obě naletěly falešným vojákům, kterým...

Podvodník chtěl po seniorce půl milionu. Do telefonu jí tvrdil, že je...

pátek, 16. listopadu 2018, 13:30

Možný podvod vyšetřují od včerejška olomoučtí policisté. Pětasedmdesátileté seniorce volal muž, který se představil jako její...

VÍKEND PODLE DRBNY: Protančete noc, zahajte advent s punčem nebo...

pátek, 16. listopadu 2018, 12:00

Pokud jste milovníci dobré hudby a tance, přijdete si na své během Olomoucké klubové noci. S dětmi můžete vyrazit do divadla a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).