Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Šantovce si lidé budou moci nechat vyšetřit plíce, zítra totiž bude Světový den CHOPN

 
pondělí, 19. listopadu 2018, 19:00

Nenápadná, ale o to více nebezpečná. Taková je chronická obstrukční plicní nemoc zvaná CHOPN. Na její následky zemřou ročně v České republice asi tři tisíce lidí.

Zájemci si mohou nechat vyšetřit plíce

Fakultní nemocnice Olomouc se proto i letos připojuje ke Světovému dni CHOPN. Klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc uspořádá v úterý 20. listopadu ve spolupráci s Českou pneumologickou a ftizeologickou společností a Českým občanským spolkem proti plicním nemocem edukační akci Zdravé plíce pro život. Uskuteční se od 12 do 19 hodin v přízemí obchodní galerie Šantovka a odborníci z kliniky na ní zájemcům nabídnou funkční vyšetření plic (spirometrii).

Nejčastěji za onemocněním stojí kouření

Chronickou obstrukční plicní nemoc až v devadesáti procentech případů způsobuje kouření a je celosvětově považována za potenciálně třetí nejčastější příčinu úmrtí,“ upozorňuje přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Vítězslav Kolek. O to důležitější je podle něj veřejnost na příčiny a nebezpečí tohoto onemocnění upozorňovat třeba právě prostřednictvím podobných preventivních a edukačních akcí.

V Šantovce si mohou zájemci nejen nechat změřit plicní funkce a výsledky měření konzultovat s lékaři, ale je-li to třeba, rovnou se na místě dohodnou na návštěvě naší kliniky. Vzhledem k tomu, že CHOPN trpí především kuřáci, budou odborníci v Šantovce poskytovat rovněž nekuřácké poradenství. Těm, kteří se chtějí své závislosti zbavit, doporučujeme využít odbornou pomoc v našem Centrum pro léčbu závislých na tabáku,“ doplňuje profesor Kolek.

Světový den CHOPN se koná již sedmnáct let

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci byl vyhlášen roku 2001 a Fakultní nemocnice Olomouc se k němu připojuje každoročně. Dříve se tak dělo na Horním náměstí, od loňského roku se preventivní akce konají v obchodní galerii Šantovka. Při této příležitosti se prezentuje také projekt FN Olomouc Nekuřácká nemocnice. Kromě Olomouce se při příležitosti Světového dne CHOPN letos konají preventivní akce také v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

CHOPN je zkratka pro chronickou obstrukční plicní nemoc. Jedná se o  závažné onemocnění, jehož hlavním rysem omezený průtok vzduchu v průduškách. Vývoj tohoto onemocnění je nenápadný a může trvat i několik desítek let. Příznaky onemocnění se projevují jako kašel, dušnost, vykašlávání hlenu a snížení tolerance fyzické námahy. Časem pak může dojít i ke svalové atrofii nebo kachexii (podvýživa).
Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Adam Fritscher

Kam dál?

Podívejte se na rozpis organizací, které budou nalévat punč pro...

pondělí, 19. listopadu 2018, 15:30

Vánoční stánek Dobrého místa pro život bude i letos kromě punče nabízet dobrý pocit a pomoc potřebným. Podívejte se na rozpis...

Hana Dosedla Pratesi přináší do Olomouce italskou módu

pondělí, 19. listopadu 2018, 07:30

Signore e signori! Pokud máte již dost konfekce, kterou nosí každý druhý, pokud toužíte po opravdu kvalitním oblečení, které vám...

FOTO/VIDEO: Na náměstí už stojí vánoční stromeček. Jméno se dozvíme...

neděle, 18. listopadu 2018, 14:36

V neděli 18. listopadu odpoledne byl na Horním náměstí v Olomouci postaven vánoční strom, kterým je původně dvacetimetrová...

FOTO/VIDEO: Ve Věrovanech se kácí dvacetimetrová douglaska, čeká ji...

neděle, 18. listopadu 2018, 09:03

Od nedělní osmé hodiny ranní stojí těžká technika před domem Michala Otáhala z Věrovan, kterému stojí na zahradě dvacetimetrová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Salmonelózou se ve zlínské nemocnici nakazilo 67 lidí

Salmonelózou se ve zlínské krajské nemocnici nakazilo podle posledních údajů 67 lidí. Onemocnělo 38 pacientů a 29 zaměstnanců nemocnice. Ve zprávě na webu krajské hygienické stanice to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru Jana Hošková.

FOTO: U Slavoňova na Náchodsku spadl vrtulník. Dva lidé zemřeli

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku dnes dopoledne zemřeli dva lidé. Po dopadu začal stroj, který provozovala společnost DSA, hořet. Helikoptéra podle starosty Slavoňova Michala Suchánka havarovala uprostřed pole přibližně 200 metrů od posledního obytného domu v obci.

VIDEO: Podivná kontrola u Prostějova. Policista v civilu zastavil řidiče přímo na dálnici

Velmi netradiční policejní kontrolu prožil řidič na dálnici D46 u Prostějova. Policejní auto jej totiž přimělo k zastavení přímo na krajnici dálnice, kde byl v tu chvíli velice hustý provoz. Z policejního vozu vystoupil neuniformovaný policista a řidiči tvrdil, že jej zastavil, protože jel příliš rychle a změřil to pomocí tachometru.