Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Šantovce si lidé budou moci nechat vyšetřit plíce, zítra totiž bude Světový den CHOPN

 
pondělí, 19. listopadu 2018, 19:00

Nenápadná, ale o to více nebezpečná. Taková je chronická obstrukční plicní nemoc zvaná CHOPN. Na její následky zemřou ročně v České republice asi tři tisíce lidí.

Zájemci si mohou nechat vyšetřit plíce

Fakultní nemocnice Olomouc se proto i letos připojuje ke Světovému dni CHOPN. Klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc uspořádá v úterý 20. listopadu ve spolupráci s Českou pneumologickou a ftizeologickou společností a Českým občanským spolkem proti plicním nemocem edukační akci Zdravé plíce pro život. Uskuteční se od 12 do 19 hodin v přízemí obchodní galerie Šantovka a odborníci z kliniky na ní zájemcům nabídnou funkční vyšetření plic (spirometrii).

Nejčastěji za onemocněním stojí kouření

Chronickou obstrukční plicní nemoc až v devadesáti procentech případů způsobuje kouření a je celosvětově považována za potenciálně třetí nejčastější příčinu úmrtí,“ upozorňuje přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Vítězslav Kolek. O to důležitější je podle něj veřejnost na příčiny a nebezpečí tohoto onemocnění upozorňovat třeba právě prostřednictvím podobných preventivních a edukačních akcí.

V Šantovce si mohou zájemci nejen nechat změřit plicní funkce a výsledky měření konzultovat s lékaři, ale je-li to třeba, rovnou se na místě dohodnou na návštěvě naší kliniky. Vzhledem k tomu, že CHOPN trpí především kuřáci, budou odborníci v Šantovce poskytovat rovněž nekuřácké poradenství. Těm, kteří se chtějí své závislosti zbavit, doporučujeme využít odbornou pomoc v našem Centrum pro léčbu závislých na tabáku,“ doplňuje profesor Kolek.

Světový den CHOPN se koná již sedmnáct let

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci byl vyhlášen roku 2001 a Fakultní nemocnice Olomouc se k němu připojuje každoročně. Dříve se tak dělo na Horním náměstí, od loňského roku se preventivní akce konají v obchodní galerii Šantovka. Při této příležitosti se prezentuje také projekt FN Olomouc Nekuřácká nemocnice. Kromě Olomouce se při příležitosti Světového dne CHOPN letos konají preventivní akce také v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

CHOPN je zkratka pro chronickou obstrukční plicní nemoc. Jedná se o  závažné onemocnění, jehož hlavním rysem omezený průtok vzduchu v průduškách. Vývoj tohoto onemocnění je nenápadný a může trvat i několik desítek let. Příznaky onemocnění se projevují jako kašel, dušnost, vykašlávání hlenu a snížení tolerance fyzické námahy. Časem pak může dojít i ke svalové atrofii nebo kachexii (podvýživa).
Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Adam Fritscher

Kam dál?

Podívejte se na rozpis organizací, které budou nalévat punč pro...

pondělí, 19. listopadu 2018, 15:30

Vánoční stánek Dobrého místa pro život bude i letos kromě punče nabízet dobrý pocit a pomoc potřebným. Podívejte se na rozpis...

Hana Dosedla Pratesi přináší do Olomouce italskou módu

pondělí, 19. listopadu 2018, 07:30

Signore e signori! Pokud máte již dost konfekce, kterou nosí každý druhý, pokud toužíte po opravdu kvalitním oblečení, které vám...

FOTO/VIDEO: Na náměstí už stojí vánoční stromeček. Jméno se dozvíme...

neděle, 18. listopadu 2018, 14:36

V neděli 18. listopadu odpoledne byl na Horním náměstí v Olomouci postaven vánoční strom, kterým je původně dvacetimetrová...

FOTO/VIDEO: Ve Věrovanech se kácí dvacetimetrová douglaska, čeká ji...

neděle, 18. listopadu 2018, 09:03

Od nedělní osmé hodiny ranní stojí těžká technika před domem Michala Otáhala z Věrovan, kterému stojí na zahradě dvacetimetrová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.