Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V lyžařském středisku v Přemyslově postavili vodní nádrž za 6,5 milionu korun, zasněžovat budou od prosince

 
středa, 21. listopadu 2018, 22:00

Nádrž zhruba za 6,5 milionu korun dostavěl letos lyžařský areál Přemyslov na Šumpersku. Důvodem rozsáhlé investice byla obava ze sucha, areál vodu nutně potřebuje na zasněžování.

Kvůli suchu postavili druhou akumulační nádrž

Na vlastní nádrž spoléhá také například níže položené středisko nedaleko Olomouce v Hlubočkách. Provozovatelé dalších areálů, kteří takovou možnost nemají, se shodují na tom, že sucho jim působí kvůli chystanému zasněžování problémy. Žádnému z nich však zatím omezení provozu nehrozí. „Problém se zasněžováním nemáme, letos jsme postavili druhou akumulační nádrž, takže máme na zasněžování zhruba 6500 kubíků vody. I když je nyní v tocích vody poměrně málo, jsme schopni tím zasněžit modrou sjezdovku," řekl  zástupce střediska Přemyslov Jaroslav Podzimek.

Do investice se areál pustil právě kvůli suchu, na které poslední tři roky doplácel. „Zasněžovali jsme pouze z nádrže a pak trvalo i 14 dní, než jsme ji dopustili s povoleným množstvím. Řešili jsme to tedy tak, že nad první nádrží, která zde byla od prvopočátku, postavili letos druhou," řekl Podzimek.

Vodní nádrž pomáhá provozovatelům být rezistentní vůči počasí

V Hlubočkách nádrž vybudovali již před čtyřmi lety, podle provozovatelů bylo tehdy důvodem především posílení systému. „Nyní se nám to hodí, jsme rezistentní vůči výkyvům počasí. Z 90 procent si to vysněžíme ze zásob z nádrže," řekl provozovatel střediska David Jarmar. Problém s nedostatkem vody však pociťují střediska napříč Jeseníky, zasněžování budou muset efektivně plánovat.

Týká se to samozřejmě i nás, budeme to muset omezovat, ten problém je všude. Vodu bereme z potoka, letos je to určitě horší než bývalo, vody je tam méně. Budeme muset brát obezřetně, doufáme že napadne i přírodní sníh," uvedl František Kaštyl z lyžařského střediska v Petříkově na Šumpersku.

Zasněžovat se začne od prosince

Se suchem se musí vyrovnat i středisko v Ramzové. „Nemáme povolené žádné nádrže ani nic podobného, správa chráněné krajinné oblasti a lesy ČR nám to nepovolily. Bereme vodu přímo z potoka. Tím jsme limitováni a neumíme s tím nic udělat," řekla zástupkyně areálu Karla Kubíčková. Projeví se to podle ní na intenzitě zasněžování. „Budeme moci pustit pouze jedno čerpadlo a jen pár děl. Jsem ale optimista, věřím, že na začátku prosince napadne metr sněhu," doplnila Kubíčková.

Sněžná děla s příchodem zimního počasí zatím spustilo Červenohorské sedlo, podle vedoucího střediska Martina Dubského však jen zkoušeli systém. Zasněžovat by chtěli až od prosince. V Ramzové by chtěli začít zasněžovat ve středu večer. „Zasněžování v této době je celkem neekonomické a neefektivní," podotkl zástupce střediska Přemyslov, které začne zasněžovat také až od prosince.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Včera se uskutečnil Den malých obcí, díky diskuzi nabídl sondu do...

středa, 21. listopadu 2018, 21:00

Aktuální informace z oblasti rozvoje venkova, dotační politiky nebo financování. Navíc reakce na nejnovější problémy v rozsáhlé...

Projekt Univerzity Palackého Vánoce pro všechny zpříjemní Vánoce...

středa, 21. listopadu 2018, 20:30

Projekt Vánoce pro všechny je dobročinný neziskový projekt studentů Univerzity Palackého v Olomouci. V prvních dvou ročnících se...

Přihlaste se do soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a...

středa, 21. listopadu 2018, 19:00

Do 21. ročníku soutěže Zlatý erb se můžete přihlásit až do 18. ledna. Jedná se populární soutěž o nejlepší webové stránky a...

Je jim přes dvacet a vymysleli snídaně, bez které si tisíce lidí...

středa, 21. listopadu 2018, 17:00

Řeč je o Jakubovi a Jitce. Rodinná firma, kterou založili před pěti lety je dnes oblíbeným výrobcem rostlinných proteinů u nás....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.