Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za brutální vraždu bezdomovce poslal soud vraha na sedmnáct let do vězení

 
čtvrtek, 22. listopadu 2018, 09:00

Za ubití bezdomovce v Olomouci potrestal včera olomoucký krajský soud padesátiletého Zdeňka Zahradníka sedmnácti lety vězení.

Bezdomovec byl zavražděn velmi surovým způsobem

Muže zabil letos v březnu na periferii města podle soudu zvlášť surovým způsobem, rozdrtil mu hlavu, zlomil několik žeber a jeho známý se nakonec udusil vlastní krví. Tělo ubitého muže zakryl a až o několik dnů později se se svým činem svěřil pracovnici charity, která zavolala policisty. Zahradník u soudu uvedl, že si okolnosti činu nepamatuje, údajně byl pod vlivem léků. Vraždu nakonec popřel. Rozsudek není pravomocný. Muži hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Vrah několik dní popíjel a pak se rozhodl čin nahlásit

Šlo o zvlášť surový způsob, podle znalců šlo o desítky útoků do hlavy a trupu, velká část útoků do hlavy byla už do ležící osoby. Násilí bylo minimálně střední, v případě zlomenin žeber to bylo velké intenzity," uvedl soudce Aleš Vašků, který nařídil kvůli ochraně společnosti i zabezpečovací detenci. Podle soudu je Zahradník jediným možným pachatelem. „Obžalovaný sám spontánně hovořil o tom, že ho tížilo svědomí, několik dní popíjel, a když to nevydržel, rozhodl se, že čin oznámí. Svědčí to o tom, že věděl, co se stalo," dodal soudce.

PSALI JSME: Soud otevřel případ brutální vraždy bezdomovce v zahrádkářské kolonii, vrahovi hrozí až osmnáct let ve vězení

Útočník tvrdil, že si toho moc nepamatuje

Podle obžaloby se tragédie stala v Holické ulici na oploceném pozemku, kde Zahradník žil ve své maringotce. Na muže podle obžaloby zaútočil pěstmi, kopanci a také po něm dupal a bil ho tyčí. Způsobil mu rozsáhlá zranění včetně tříštivé zlomeniny čelisti, poranění lebky a zhmožděnin. Jeho oběť se podle znalců aktivně bránila. Státní zástupce uvedl, že kvůli délce a opakovaným silným úderům, kopům a dupání prožíval značnou, až nesnesitelnou bolest i psychické utrpení. Zahradník u soudu uvedl, že se svým známým byli v osudný den propuštěni ze záchytné stanice, cestou si koupili vodku a piva. Tvrdil, že měl "absťák" a známý mu dal nějaké tabletky. „Cestu si nepamatuju. Až když mi ráno skočil kocour na střechu maringotky, vyšel jsem ven a viděl jsem, jak je vše rozkopané, asi jsme se porvali. Potom jsem si všiml, že za plotem někdo leží," vypověděl obžalovaný.

Nejdříve se snažil oběti pomoci, pak ale zaútočil trubkou

Poškozenému prý dával masáž srdce, poté ale údajně dostal zkrat a praštil ho trubkou. Nakonec ho naložil do vozíku a zavezl za maringotku, kde ho zakryl a nechal ho tam několik dní. Nakonec zřejmě i pod tíhou vlastního svědomí šel do města, kde potkal pracovnici charity, které se svěřil. Podle dřívější výpovědi jí doslova řekl, že zabil člověka a že je u něj na zahradě. Muž na místě počkal do příjezdu policistů, kterým se přiznal a označil místo činu, popsali již dříve kriminalisté. U soudu však vraždu popřel.

Muž popírá svou vinnu, na kontě má však 22 záznamů v trestním rejstříku

Já jsem ho nezavraždil. My jsme se porvali a on odešel," tvrdil Zahradník i včera před vyhlášením rozsudku. Zahradník má podle soudce 22 záznamů v trestním rejstříku za majetkovou trestnou činnost, ublížení na zdraví, výtržnictví i útok na úřední osobu. Podle spisu napadal i personál záchytné stanice. Loni v červenci ho stejný soud soudil za pokus těžkého ublížení na zdraví, kdy napadl muže před olomouckým vrchním soudem. Muže kopal, ženě, která jej bránila, dal facku. Nakonec ho zpacifikoval muž, který zasáhl pepřovým sprejem. Zahradník za to dostal podmíněný trest, o několik měsíců později ubil člověka.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Na silnicích v Olomouckém kraji se tvoří ledovka, jeďte opatrně!

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 07:30

Na ledovku i zmrzlé zbytky rozbředlého sněhu si dnes ráno musí dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje.

V lyžařském středisku v Přemyslově postavili vodní nádrž za 6,5...

středa, 21. listopadu 2018, 22:00

Nádrž zhruba za 6,5 milionu korun dostavěl letos lyžařský areál Přemyslov na Šumpersku. Důvodem rozsáhlé investice byla obava ze...

Včera se uskutečnil Den malých obcí, díky diskuzi nabídl sondu do...

středa, 21. listopadu 2018, 21:00

Aktuální informace z oblasti rozvoje venkova, dotační politiky nebo financování. Navíc reakce na nejnovější problémy v rozsáhlé...

Projekt Univerzity Palackého Vánoce pro všechny zpříjemní Vánoce...

středa, 21. listopadu 2018, 20:30

Projekt Vánoce pro všechny je dobročinný neziskový projekt studentů Univerzity Palackého v Olomouci. V prvních dvou ročnících se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.