Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlastivědné muzeum zahájilo výstavu Šťastný život v secesi. Vraťte se v čase a nahlédněte do secesní domácnosti

 
sobota, 24. listopadu 2018, 18:00

Do kuchyně, ložnice či dětského pokojíku v období secese mohou nahlédnout návštěvníci nové výstavy Vlastivědného muzea v Olomouci.

Výstava představí secesní oděvy, hračky, šperky i nádobí

Expozice nese název Šťastný život v secesi a představuje exponáty z období let 1895 až 1915 ze soukromých sbírek a sbírek muzea. K vidění jsou secesní šperky, oděvy, kuchyňské nádobí či hračky. Lidé se také mohou dočíst ze zaručených rad z tohoto období, jak prožít šťastný život. Výstava bude otevřena do 27. ledna. Těžiště výstavy podle kurátora Roberta Šreka z Historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci spočívá v období kolem roku 1900, kdy se prosazoval nový výtvarný styl secese. Expozice se zaměřuje na to, jak se tento styl odrazil v tehdejších domácnostech.

Nebude chybět ani vánoční stromek se secesními ozdobami

Výstava umožňuje pohled do typické domácnosti z počátku 20. století. Lidé tak mohou nahlédnout do kuchyně, slavnostně prostřené jídelny, do ložnice s ručně vyšívanou výbavou či nočním prádlem nebo do dětského pokoje s dětskými hračkami," řekl kurátor výstavy. V záplavě secesních předmětů najdou návštěvníci i unikáty. Patří mezi ně například krajkové šaty, které patřily druhé manželce malíře Maxe Švabinského Anně. V předvánočním období v expozici nechybí vánoční stromek s původními secesními ozdobami.

Návštěvníci se dozví i to, jak probíhalo trestání dětí a dostanou tip, jak vyzrát na muže

Vlastivědné muzeum výstavu doplnilo například secesními šperky, porcelánem či střeleckým terčem z roku 1904, doplnil kurátor. Originální elegantní šaty, slunečníky, klobouky, rukavičky či obuv pocházejí ze sbírek Jana Marouška z Tábora a Zdeny Mudrákové ze Zlína. Z rad z tehdejšího období si mohou návštěvníci odnést poučení například o tom, jak trestat děti, ale také jak servírovat ovoce, jak pěstovat jemný mrav, ale i jak vyzrát na muže nebo jak cvičit doma.

Napsal(a) ČTK | Foto vmo.cz

Kam dál?

Za pár dní startuje třetí ročník festivalu Země na talíři, nabídne...

sobota, 24. listopadu 2018, 14:00

Poslední listopadový týden bude v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Od 27. do 28....

VIDEO: Kniha Příběhy statečných pomůže pejskům v útulcích. Pomoci...

sobota, 24. listopadu 2018, 13:00

Příběhy statečných. Tak se jmenuje kniha, kterou napsala Iva Volková, zakladatelka prvního dočasného domova pro týrané psy Rafael...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Blíží se Útok z hlubin a druhý Creed

sobota, 24. listopadu 2018, 10:00

Další várka premiér je tu. Ve filmovém balíčku tento týden najdete Útok z hlubin, Creed II nebo Mladé zabijáky. Filmoví tvůrci...

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se rekonstruují vchody do budovy D

pátek, 23. listopadu 2018, 22:00

V pondělí 26. listopadu zahájí Fakultní nemocnice Olomouc stavební úpravy vstupních prostor budovy D. Připravte se na omezení!

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”