Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlastivědné muzeum zahájilo výstavu Šťastný život v secesi. Vraťte se v čase a nahlédněte do secesní domácnosti

 
sobota, 24. listopadu 2018, 18:00

Do kuchyně, ložnice či dětského pokojíku v období secese mohou nahlédnout návštěvníci nové výstavy Vlastivědného muzea v Olomouci.

Výstava představí secesní oděvy, hračky, šperky i nádobí

Expozice nese název Šťastný život v secesi a představuje exponáty z období let 1895 až 1915 ze soukromých sbírek a sbírek muzea. K vidění jsou secesní šperky, oděvy, kuchyňské nádobí či hračky. Lidé se také mohou dočíst ze zaručených rad z tohoto období, jak prožít šťastný život. Výstava bude otevřena do 27. ledna. Těžiště výstavy podle kurátora Roberta Šreka z Historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci spočívá v období kolem roku 1900, kdy se prosazoval nový výtvarný styl secese. Expozice se zaměřuje na to, jak se tento styl odrazil v tehdejších domácnostech.

Nebude chybět ani vánoční stromek se secesními ozdobami

Výstava umožňuje pohled do typické domácnosti z počátku 20. století. Lidé tak mohou nahlédnout do kuchyně, slavnostně prostřené jídelny, do ložnice s ručně vyšívanou výbavou či nočním prádlem nebo do dětského pokoje s dětskými hračkami," řekl kurátor výstavy. V záplavě secesních předmětů najdou návštěvníci i unikáty. Patří mezi ně například krajkové šaty, které patřily druhé manželce malíře Maxe Švabinského Anně. V předvánočním období v expozici nechybí vánoční stromek s původními secesními ozdobami.

Návštěvníci se dozví i to, jak probíhalo trestání dětí a dostanou tip, jak vyzrát na muže

Vlastivědné muzeum výstavu doplnilo například secesními šperky, porcelánem či střeleckým terčem z roku 1904, doplnil kurátor. Originální elegantní šaty, slunečníky, klobouky, rukavičky či obuv pocházejí ze sbírek Jana Marouška z Tábora a Zdeny Mudrákové ze Zlína. Z rad z tehdejšího období si mohou návštěvníci odnést poučení například o tom, jak trestat děti, ale také jak servírovat ovoce, jak pěstovat jemný mrav, ale i jak vyzrát na muže nebo jak cvičit doma.

Napsal(a) ČTK | Foto vmo.cz

Kam dál?

Za pár dní startuje třetí ročník festivalu Země na talíři, nabídne...

sobota, 24. listopadu 2018, 14:00

Poslední listopadový týden bude v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Od 27. do 28....

VIDEO: Kniha Příběhy statečných pomůže pejskům v útulcích. Pomoci...

sobota, 24. listopadu 2018, 13:00

Příběhy statečných. Tak se jmenuje kniha, kterou napsala Iva Volková, zakladatelka prvního dočasného domova pro týrané psy Rafael...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Blíží se Útok z hlubin a druhý Creed

sobota, 24. listopadu 2018, 10:00

Další várka premiér je tu. Ve filmovém balíčku tento týden najdete Útok z hlubin, Creed II nebo Mladé zabijáky. Filmoví tvůrci...

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se rekonstruují vchody do budovy D

pátek, 23. listopadu 2018, 22:00

V pondělí 26. listopadu zahájí Fakultní nemocnice Olomouc stavební úpravy vstupních prostor budovy D. Připravte se na omezení!

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FBI zkoumala možnost, že Hitler po válce utekl do Argentiny

Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války uprchl v ponorce do Argentiny. Vyplývá to z odtajněných informací, které byly v těchto dnech zveřejněny na webu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Hitler spáchal 30. dubna 1945 v berlínském bunkru sebevraždu, po válce se nicméně objevilo mnoho spekulací, že se hlavnímu válečnému zločinci podařilo utéct.

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.