Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlastivědné muzeum zahájilo výstavu Šťastný život v secesi. Vraťte se v čase a nahlédněte do secesní domácnosti

 
sobota, 24. listopadu 2018, 18:00

Do kuchyně, ložnice či dětského pokojíku v období secese mohou nahlédnout návštěvníci nové výstavy Vlastivědného muzea v Olomouci.

Výstava představí secesní oděvy, hračky, šperky i nádobí

Expozice nese název Šťastný život v secesi a představuje exponáty z období let 1895 až 1915 ze soukromých sbírek a sbírek muzea. K vidění jsou secesní šperky, oděvy, kuchyňské nádobí či hračky. Lidé se také mohou dočíst ze zaručených rad z tohoto období, jak prožít šťastný život. Výstava bude otevřena do 27. ledna. Těžiště výstavy podle kurátora Roberta Šreka z Historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci spočívá v období kolem roku 1900, kdy se prosazoval nový výtvarný styl secese. Expozice se zaměřuje na to, jak se tento styl odrazil v tehdejších domácnostech.

Nebude chybět ani vánoční stromek se secesními ozdobami

Výstava umožňuje pohled do typické domácnosti z počátku 20. století. Lidé tak mohou nahlédnout do kuchyně, slavnostně prostřené jídelny, do ložnice s ručně vyšívanou výbavou či nočním prádlem nebo do dětského pokoje s dětskými hračkami," řekl kurátor výstavy. V záplavě secesních předmětů najdou návštěvníci i unikáty. Patří mezi ně například krajkové šaty, které patřily druhé manželce malíře Maxe Švabinského Anně. V předvánočním období v expozici nechybí vánoční stromek s původními secesními ozdobami.

Návštěvníci se dozví i to, jak probíhalo trestání dětí a dostanou tip, jak vyzrát na muže

Vlastivědné muzeum výstavu doplnilo například secesními šperky, porcelánem či střeleckým terčem z roku 1904, doplnil kurátor. Originální elegantní šaty, slunečníky, klobouky, rukavičky či obuv pocházejí ze sbírek Jana Marouška z Tábora a Zdeny Mudrákové ze Zlína. Z rad z tehdejšího období si mohou návštěvníci odnést poučení například o tom, jak trestat děti, ale také jak servírovat ovoce, jak pěstovat jemný mrav, ale i jak vyzrát na muže nebo jak cvičit doma.

Napsal(a) ČTK | Foto vmo.cz

Kam dál?

Za pár dní startuje třetí ročník festivalu Země na talíři, nabídne...

sobota, 24. listopadu 2018, 14:00

Poslední listopadový týden bude v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Od 27. do 28....

VIDEO: Kniha Příběhy statečných pomůže pejskům v útulcích. Pomoci...

sobota, 24. listopadu 2018, 13:00

Příběhy statečných. Tak se jmenuje kniha, kterou napsala Iva Volková, zakladatelka prvního dočasného domova pro týrané psy Rafael...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Blíží se Útok z hlubin a druhý Creed

sobota, 24. listopadu 2018, 10:00

Další várka premiér je tu. Ve filmovém balíčku tento týden najdete Útok z hlubin, Creed II nebo Mladé zabijáky. Filmoví tvůrci...

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se rekonstruují vchody do budovy D

pátek, 23. listopadu 2018, 22:00

V pondělí 26. listopadu zahájí Fakultní nemocnice Olomouc stavební úpravy vstupních prostor budovy D. Připravte se na omezení!

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.