Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucké muzeum otevřelo vzácné herbárium. Jde o nejstarší dochovanou kompletní sbírku u nás

 
neděle, 25. listopadu 2018, 10:00

Kompletní lékárenské herbárium z období pozdního baroka se stalo novou stálou expozicí Vlastivědného muzea v Olomouci. Návštěvníkům jej otevřela po jeho rozsáhlém restaurování.

Olomoucké herbárium je nejstarší kompletně dochovaná sbírka v republice

Herbárium ve tvaru L získalo muzeum od Krajinské lékárny na Horním náměstí v Olomouci. Jeho součástí jsou i nádoby k uchovávání léků pocházející z Černé lékárny, která stávala na nároží Dolního a Horního náměstí. „Herbárium je unikátní nejen kvůli období, z kterého pochází, ale především kvůli jeho celistvosti a celkové dochovalosti. Podařilo se dochovat všechny šuplíky, dohromady je obrovské a co do rozměrů dává zhruba 15 metrů," řekla kurátorka lékařsko-lékárenské podsbírky Vlastivědného muzea v Olomouci Veronika Sovková. Podotkla, že většina půdních pracovních prostor lékáren z tohoto období se do dnešních dní nedochovala. „V rámci muzejních sbírek České republiky jde dokonce o nejstarší kompletně dochované herbárium," doplnila Sovková.

Herbárium sloužilo lékárníkům k uchovávání bylin pro přípravu léků

Herbárium je veřejnosti nepřístupná část lékárny, která sloužila lékárníkům k uchovávání bylin a ingrediencí pro přípravu léků. Nacházely se většinou na půdách či podkroví. Pro přehlednost byly byliny uchovávány v zásuvkách s abecedním pořádkem. Součástí expozice jsou i dřevěné nádoby se zvířecími a rostlinnými motivy k uchování léků v barvě slonové kosti. „Uchovávaly se tam i drcené zuby z divokého prasete," dodala kurátorka. Herbárium bylo poprvé veřejnosti představeno na výstavě Olomoucké baroko na přelomu let 2010 a 2011 a od té doby pouze výjimečně.

Místo prošlo restaurováním, které trvalo několik let

Podle ředitele muzea Břetislava Holáska prošlo za poslední dobu náročným restaurováním. „Restaurovalo se postupně několik let. Nákladné a složité bylo především odstranit novodobé laky a najít původní nápisy a značky. Jde o dřevo, pracuje se s tím náročněji," uvedl Holásek. V Olomouci bylo mezi 16. až 18. století doloženo podle Sovkové pět lékáren, což souviselo s hospodářskou prosperitou města. Nejvíce se podle kurátorky soustřeďovaly kolem Horního náměstí a přilehlých ulic. Herbárium pochází z lékárny, kde lékárenskou živnost od roku 1778 po několik generací provozovala rodina Schrötterova, je tedy pravděpodobné, že jej nechala vyrobit na míru právě ona.

Napsal(a) ČTK | Foto vmo.cz

Kam dál?

Nejoblíbenější mezi lidmi je zlaté a přírodní jmelí, jedna firma do...

sobota, 24. listopadu 2018, 20:00

Sedm desítek tun jmelí zpracují do konce roku v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku pracovníci společnosti Přírodní dekorace,...

Vánoční ryby opět zdražily. Další růst cen obchodníci v dohledné době...

sobota, 24. listopadu 2018, 19:00

Vánoce se blíží mílovými kroky. Kromě stromků je dobré s předstihem shánět i ryby na štědrovečerní tabuli. Zjistili jsme...

Vlastivědné muzeum zahájilo výstavu Šťastný život v secesi. Vraťte se...

sobota, 24. listopadu 2018, 18:00

Do kuchyně, ložnice či dětského pokojíku v období secese mohou nahlédnout návštěvníci nové výstavy Vlastivědného muzea v Olomouci.

Za pár dní startuje třetí ročník festivalu Země na talíři, nabídne...

sobota, 24. listopadu 2018, 14:00

Poslední listopadový týden bude v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Od 27. do 28....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.