Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucké muzeum otevřelo vzácné herbárium. Jde o nejstarší dochovanou kompletní sbírku u nás

 
neděle, 25. listopadu 2018, 10:00

Kompletní lékárenské herbárium z období pozdního baroka se stalo novou stálou expozicí Vlastivědného muzea v Olomouci. Návštěvníkům jej otevřela po jeho rozsáhlém restaurování.

Olomoucké herbárium je nejstarší kompletně dochovaná sbírka v republice

Herbárium ve tvaru L získalo muzeum od Krajinské lékárny na Horním náměstí v Olomouci. Jeho součástí jsou i nádoby k uchovávání léků pocházející z Černé lékárny, která stávala na nároží Dolního a Horního náměstí. „Herbárium je unikátní nejen kvůli období, z kterého pochází, ale především kvůli jeho celistvosti a celkové dochovalosti. Podařilo se dochovat všechny šuplíky, dohromady je obrovské a co do rozměrů dává zhruba 15 metrů," řekla kurátorka lékařsko-lékárenské podsbírky Vlastivědného muzea v Olomouci Veronika Sovková. Podotkla, že většina půdních pracovních prostor lékáren z tohoto období se do dnešních dní nedochovala. „V rámci muzejních sbírek České republiky jde dokonce o nejstarší kompletně dochované herbárium," doplnila Sovková.

Herbárium sloužilo lékárníkům k uchovávání bylin pro přípravu léků

Herbárium je veřejnosti nepřístupná část lékárny, která sloužila lékárníkům k uchovávání bylin a ingrediencí pro přípravu léků. Nacházely se většinou na půdách či podkroví. Pro přehlednost byly byliny uchovávány v zásuvkách s abecedním pořádkem. Součástí expozice jsou i dřevěné nádoby se zvířecími a rostlinnými motivy k uchování léků v barvě slonové kosti. „Uchovávaly se tam i drcené zuby z divokého prasete," dodala kurátorka. Herbárium bylo poprvé veřejnosti představeno na výstavě Olomoucké baroko na přelomu let 2010 a 2011 a od té doby pouze výjimečně.

Místo prošlo restaurováním, které trvalo několik let

Podle ředitele muzea Břetislava Holáska prošlo za poslední dobu náročným restaurováním. „Restaurovalo se postupně několik let. Nákladné a složité bylo především odstranit novodobé laky a najít původní nápisy a značky. Jde o dřevo, pracuje se s tím náročněji," uvedl Holásek. V Olomouci bylo mezi 16. až 18. století doloženo podle Sovkové pět lékáren, což souviselo s hospodářskou prosperitou města. Nejvíce se podle kurátorky soustřeďovaly kolem Horního náměstí a přilehlých ulic. Herbárium pochází z lékárny, kde lékárenskou živnost od roku 1778 po několik generací provozovala rodina Schrötterova, je tedy pravděpodobné, že jej nechala vyrobit na míru právě ona.

Napsal(a) ČTK | Foto vmo.cz

Kam dál?

Nejoblíbenější mezi lidmi je zlaté a přírodní jmelí, jedna firma do...

sobota, 24. listopadu 2018, 20:00

Sedm desítek tun jmelí zpracují do konce roku v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku pracovníci společnosti Přírodní dekorace,...

Vánoční ryby opět zdražily. Další růst cen obchodníci v dohledné době...

sobota, 24. listopadu 2018, 19:00

Vánoce se blíží mílovými kroky. Kromě stromků je dobré s předstihem shánět i ryby na štědrovečerní tabuli. Zjistili jsme...

Vlastivědné muzeum zahájilo výstavu Šťastný život v secesi. Vraťte se...

sobota, 24. listopadu 2018, 18:00

Do kuchyně, ložnice či dětského pokojíku v období secese mohou nahlédnout návštěvníci nové výstavy Vlastivědného muzea v Olomouci.

Za pár dní startuje třetí ročník festivalu Země na talíři, nabídne...

sobota, 24. listopadu 2018, 14:00

Poslední listopadový týden bude v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Od 27. do 28....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie zasahuje kvůli dohodám s externisty na středočeském úřadě

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl dnes server SeznamZprávy.cz. Přítomnost policistů na úřadě mu potvrdil vedoucí tiskového odboru krajského úřadu Marek Rejman. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně.

Žalobce dal do kárného řízení případ vyšetřování únosu Babiše ml.

Státní zástupce Ondřej Šťastný neshledal podezření z trestného činu u policistů z Prahy 1, kteří odložili oznámení syna premiéra Andreje Babiše (ANO), že je nedobrovolně držen na Krymu. Mohli se ale dopustit kázeňského přestupku, předal proto věc policii k projednání. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pozor, děti v autech jedou na prázdniny

V letních měsících jsou děti na silnicích nejohroženější. Nebezpečí jim hrozí i v roli spolucestujících v autě. Co si tedy připomenout před začátkem letních prázdnin? A je možné se věnovat dopravní výchově hrou i o prázdninách?