Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Galerie města Přerova vystavuje tvorbu výtvarníka Václava Baláta, místního rodáka žijícího v Mnichově

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 12:00

Zátiší, krajiny i přerovské motivy nebo olejomalby s tematikou pravěku dominují nové výstavě v Galerii města Přerova, která představuje tvorbu výtvarníka Václava Baláta. Rodák z Přerova posledních třicet let žije a tvoří v Mnichově.

Výstava tematických minisérií olejomaleb byla otevřena tento týden a potrvá do konce roku, sdělila vedoucí galerie Lada Galová, která je i kurátorkou výstavy. „Autor pracoval pro mnichovská muzea, ilustroval odbornou literaturu, například zpracovával pravěkou tematiku pro časopis Kosmos, jehož výtisky najdou na výstavě také své místo," uvedla Galová. Olejomalby, které zachycují mimo jiné přerovská zákoutí, jsou výsledkem Balátova celoživotního koníčku, kterému se sice nevěnuje kontinuálně, ale zato intenzivně, když přijde tvůrčí období.

Hodně jsem do něj investoval, myslím energie, času a snahy. Soustředím se na motivy, které mě zajímají. Maloval jsem na zakázku pro několik německých institucí, něco málo jsem i ilustroval," uvedl Balát. Autor strávil mládí v Přerově, kde vyrůstal a chodil do školy. Poté odešel z tehdejšího Československa, ale stále se podle svých slov považuje duší za Přerováka. „Proto jsem toužil v Přerově vystavovat. Mám tu spoustu životních přátel a známých, jednou se pravděpodobně vrátím natrvalo," doplnil Balát. Jeho výstava obrazů je letos poslední v prostorách Galerie města Přerova.

V letošní sezoně například velkou retrospektivní výstavou připomněla 60. výročí existence nejstaršího současného hudebního tělesa na přerovské hudební scéně, Academic Jazz Bandu, nebo výstavou s názvem Umění z času lovců zavedla návštěvníky do doby pravěku prostřednictvím fotografií a archeologických nálezů. Galerie letos dala také prostor velkému výstavnímu projektu 100letá Republika, který ve dvou etapách zachycoval Přerovsko ve výtvarném umění od vzniku republiky po současnost.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Galerie města Přerova

Kam dál?

Opilý agresor urážel obsluhu v baru a nakonec i samotné policisty. Ti...

pondělí, 26. listopadu 2018, 11:00

Včera před jednou hodinou v noci řešili policisté incident v jednom z přerovských barů. Jeden z hostů tam slovně napadal obsluhu...

Před Vrchním soudem v Olomouci dnes stane devět lidí, bude se...

pondělí, 26. listopadu 2018, 10:00

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane devět lidí včetně bývalého konkurzního soudce Jiřího Berky. U odvolacího soudu se budou...

Opilou chodkyni srazil mladý řidič na tř. 17. listopadu. Slečna...

pondělí, 26. listopadu 2018, 09:00

Na tř. 17. listopadu v Olomouci došlo v sobotu po jedenácté hodině večer k dopravní nehodě. Střetlo se tam auto značky Škoda...

V šumperské nemocnici mají nový přístroj, který na dálku hlídá srdce...

neděle, 25. listopadu 2018, 21:00

Novou telemetrickou jednotkou, která dálkově hlídá srdeční rytmus pacientů s onemocněním srdce a v případě změny srdeční akce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.