Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Galerie města Přerova vystavuje tvorbu výtvarníka Václava Baláta, místního rodáka žijícího v Mnichově

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 12:00

Zátiší, krajiny i přerovské motivy nebo olejomalby s tematikou pravěku dominují nové výstavě v Galerii města Přerova, která představuje tvorbu výtvarníka Václava Baláta. Rodák z Přerova posledních třicet let žije a tvoří v Mnichově.

Výstava tematických minisérií olejomaleb byla otevřena tento týden a potrvá do konce roku, sdělila vedoucí galerie Lada Galová, která je i kurátorkou výstavy. „Autor pracoval pro mnichovská muzea, ilustroval odbornou literaturu, například zpracovával pravěkou tematiku pro časopis Kosmos, jehož výtisky najdou na výstavě také své místo," uvedla Galová. Olejomalby, které zachycují mimo jiné přerovská zákoutí, jsou výsledkem Balátova celoživotního koníčku, kterému se sice nevěnuje kontinuálně, ale zato intenzivně, když přijde tvůrčí období.

Hodně jsem do něj investoval, myslím energie, času a snahy. Soustředím se na motivy, které mě zajímají. Maloval jsem na zakázku pro několik německých institucí, něco málo jsem i ilustroval," uvedl Balát. Autor strávil mládí v Přerově, kde vyrůstal a chodil do školy. Poté odešel z tehdejšího Československa, ale stále se podle svých slov považuje duší za Přerováka. „Proto jsem toužil v Přerově vystavovat. Mám tu spoustu životních přátel a známých, jednou se pravděpodobně vrátím natrvalo," doplnil Balát. Jeho výstava obrazů je letos poslední v prostorách Galerie města Přerova.

V letošní sezoně například velkou retrospektivní výstavou připomněla 60. výročí existence nejstaršího současného hudebního tělesa na přerovské hudební scéně, Academic Jazz Bandu, nebo výstavou s názvem Umění z času lovců zavedla návštěvníky do doby pravěku prostřednictvím fotografií a archeologických nálezů. Galerie letos dala také prostor velkému výstavnímu projektu 100letá Republika, který ve dvou etapách zachycoval Přerovsko ve výtvarném umění od vzniku republiky po současnost.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Galerie města Přerova

Kam dál?

Opilý agresor urážel obsluhu v baru a nakonec i samotné policisty. Ti...

pondělí, 26. listopadu 2018, 11:00

Včera před jednou hodinou v noci řešili policisté incident v jednom z přerovských barů. Jeden z hostů tam slovně napadal obsluhu...

Před Vrchním soudem v Olomouci dnes stane devět lidí, bude se...

pondělí, 26. listopadu 2018, 10:00

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane devět lidí včetně bývalého konkurzního soudce Jiřího Berky. U odvolacího soudu se budou...

Opilou chodkyni srazil mladý řidič na tř. 17. listopadu. Slečna...

pondělí, 26. listopadu 2018, 09:00

Na tř. 17. listopadu v Olomouci došlo v sobotu po jedenácté hodině večer k dopravní nehodě. Střetlo se tam auto značky Škoda...

V šumperské nemocnici mají nový přístroj, který na dálku hlídá srdce...

neděle, 25. listopadu 2018, 21:00

Novou telemetrickou jednotkou, která dálkově hlídá srdeční rytmus pacientů s onemocněním srdce a v případě změny srdeční akce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.