Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Galerie města Přerova vystavuje tvorbu výtvarníka Václava Baláta, místního rodáka žijícího v Mnichově

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 12:00

Zátiší, krajiny i přerovské motivy nebo olejomalby s tematikou pravěku dominují nové výstavě v Galerii města Přerova, která představuje tvorbu výtvarníka Václava Baláta. Rodák z Přerova posledních třicet let žije a tvoří v Mnichově.

Výstava tematických minisérií olejomaleb byla otevřena tento týden a potrvá do konce roku, sdělila vedoucí galerie Lada Galová, která je i kurátorkou výstavy. „Autor pracoval pro mnichovská muzea, ilustroval odbornou literaturu, například zpracovával pravěkou tematiku pro časopis Kosmos, jehož výtisky najdou na výstavě také své místo," uvedla Galová. Olejomalby, které zachycují mimo jiné přerovská zákoutí, jsou výsledkem Balátova celoživotního koníčku, kterému se sice nevěnuje kontinuálně, ale zato intenzivně, když přijde tvůrčí období.

Hodně jsem do něj investoval, myslím energie, času a snahy. Soustředím se na motivy, které mě zajímají. Maloval jsem na zakázku pro několik německých institucí, něco málo jsem i ilustroval," uvedl Balát. Autor strávil mládí v Přerově, kde vyrůstal a chodil do školy. Poté odešel z tehdejšího Československa, ale stále se podle svých slov považuje duší za Přerováka. „Proto jsem toužil v Přerově vystavovat. Mám tu spoustu životních přátel a známých, jednou se pravděpodobně vrátím natrvalo," doplnil Balát. Jeho výstava obrazů je letos poslední v prostorách Galerie města Přerova.

V letošní sezoně například velkou retrospektivní výstavou připomněla 60. výročí existence nejstaršího současného hudebního tělesa na přerovské hudební scéně, Academic Jazz Bandu, nebo výstavou s názvem Umění z času lovců zavedla návštěvníky do doby pravěku prostřednictvím fotografií a archeologických nálezů. Galerie letos dala také prostor velkému výstavnímu projektu 100letá Republika, který ve dvou etapách zachycoval Přerovsko ve výtvarném umění od vzniku republiky po současnost.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Galerie města Přerova

Kam dál?

Opilý agresor urážel obsluhu v baru a nakonec i samotné policisty. Ti...

pondělí, 26. listopadu 2018, 11:00

Včera před jednou hodinou v noci řešili policisté incident v jednom z přerovských barů. Jeden z hostů tam slovně napadal obsluhu...

Před Vrchním soudem v Olomouci dnes stane devět lidí, bude se...

pondělí, 26. listopadu 2018, 10:00

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane devět lidí včetně bývalého konkurzního soudce Jiřího Berky. U odvolacího soudu se budou...

Opilou chodkyni srazil mladý řidič na tř. 17. listopadu. Slečna...

pondělí, 26. listopadu 2018, 09:00

Na tř. 17. listopadu v Olomouci došlo v sobotu po jedenácté hodině večer k dopravní nehodě. Střetlo se tam auto značky Škoda...

V šumperské nemocnici mají nový přístroj, který na dálku hlídá srdce...

neděle, 25. listopadu 2018, 21:00

Novou telemetrickou jednotkou, která dálkově hlídá srdeční rytmus pacientů s onemocněním srdce a v případě změny srdeční akce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Poslance Feriho napadli dva muži, byl převezen do nemocnice

Poslance TOP 09 Dominika Feriho dnes odpoledne napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice neznámých mužů. Zraněný Feri byl převezen do nemocnice. Poslanec o tom informoval na twitteru. "Policie po pachatelích pátrá," řekl ČTK policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).