Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud dnes snížil trest muži za smrt jeho domácího. Místo dvanácti let zůstane za mřížemi tři a půl roku

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 21:00

Olomoucký krajský soud dnes výrazně snížil trest Renému Bučanovi za loňskou smrt jeho domácího v Lipové - lázních na Jesenicku. Místo původních dvanácti let za vraždu si sedmatřicetiletý muž odpyká 3,5 roku za pokus těžkého ublížení na zdraví.

Muž se nejdříve k založení požáru přiznal, poté to popíral

Krajský soud o tom rozhodl poté, co mu případ vrátil vrchní soud. Podle soudu po doplnění dokazování je jisté, že muž bytného napadl, úmyslné zapálení domu, ve kterém poté jeho majitel zemřel, se však neprokázalo. Soudce Eduard Ondrášek řekl, že doplnil dokazování o výslech znalce, který měl posoudit možnosti vzniku požáru. „Případ nám vrchní soud vrátil s tím, aby se znalec vyjádřil k možnosti vzniku požáru v rodinném domě," uvedl soudce. Právě znalec nevyloučil, že požár nemusel být založen úmyslně. Podle soudce se obžalovaný hasičům po jejich příjezdu k založení požáru přiznal, poté už se však ke své neprocesní výpovědi nehlásil a záměrně založený požár popíral.

Obžalovaný fyzicky napadl svého bytného

Soud jeho tehdejší výpověď použít nemohl. Tragédie se odehrála loni v březnu. Předcházely jí četné konflikty mezi oběma muži. Bučan podle obžaloby staršího muže, u kterého bydlel, nejprve fyzicky napadl a poté z domu odešel. Když se o něco později vrátil, zjistil, že špatně dýchá. Podle obžaloby do postele napadeného položil zapálené čajové svíčky a odešel. V domě začalo hořet a oběť se udusila zplodinami. Tělo napadeného našli až hasiči, dvaašedesátiletý muž se udusil oxidem uhelnatým. Škoda při požáru dosáhla 400 tisíc korun. Bučan založení požáru popíral, přiznal se pouze k napadení. Podle jeho obhájkyně Šárky Zapletalové chybějí k založení požáru důkazy, muž prý neměl k vraždě důvod a smrtí domácího by nic nezískal.

Bučanovi hrozilo až osmnáct let ve vězení

Je mi líto, co se mu stalo. Nemám v tom požáru žádné prsty," hájil se již dříve u soudu Bučan. Muži původně hrozilo za vraždu deset až osmnáct let. Rozsudek soudu zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání. V Olomouckém kraji nejde o ojedinělý případ, kdy napadení obětí mělo podle kriminalistů zamaskovat následný požár. Loni v září policisté obvinili z pokusu o dvojnásobnou vraždu osmačtyřicetiletého muže ze Šumperska. Podle nich po potyčce založil požár v rodinném domě, který se svými oběťmi obýval, a odešel. Přiotrávené muže z hořícího domu zachránili hasiči.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Řidič nedal přednost v jízdě cyklistce a srazil ji. Ta nakonec byla...

pondělí, 26. listopadu 2018, 18:00

Policisté ze Šumperka přijali v sobotu před desátou hodinou dopoledne oznámení, že na křižovatce ulic Temenická a Fibichova,...

Skupina mladíků poničila sádrokartonovou zeď v chodbě domu na Dolním...

pondělí, 26. listopadu 2018, 17:00

V sobotu po jedenácté hodině večer bylo na policii ohlášeno, že skupina několika osob poškodila sádrokartonovou zeď v chodbě domu...

O důvod víc přijít na páteční dobročinný punč! Zastaví se za námi...

pondělí, 26. listopadu 2018, 16:30

Pokud jsme vás stále nepřesvědčili, že nejlepší volbou pro páteční večer je dobročinný punč u stánku Dobrého místa pro život, kde...

Mladý řidič nedal přednost v jízdě a naboural do rozvodné skříně,...

pondělí, 26. listopadu 2018, 15:30

V neděli po půl šesté večer došlo v obci Paseka k dopravní nehodě, při které se srazila dvě auta.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.