Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký kraj má v plánu investovat miliony korun do paliativní péče

 
úterý, 27. listopadu 2018, 07:30

Několik milionů korun ročně hodlá v příštích letech investovat Olomoucký kraj do fungování a dalšího rozvoje paliativní péče o těžce nemocné a staré lidi na sklonku života. Počítá s tím koncepce zaměřená na paliativní péči, kterou vypracovalo hejtmanství.

Olomoucký kraj by potřeboval alespoň pět ambulancí paliativní péče

Jejím posláním je ulehčit život lidem, kteří trpí nevyléčitelnými chorobami, řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). „Paliativní péče byla dlouhá léta ve společnosti tabu. To jsme se rozhodli změnit, protože když o něčem nebudeme mluvit, těžko to můžeme zlepšit. A naším záměrem je, aby byla paliativní péče v regionu na špičkové úrovni. Je to často jediná věc, kterou můžeme pro umírající udělat," uvedl Okleštěk. Koncepce počítá s podporou ambulantní paliativní péče, mobilních hospiců i lůžkové péče. Odborníci vypočítali, že Olomoucký kraj by potřeboval pět až šest ambulancí paliativní péče, nejméně šest specializovaných týmů v nemocnicích, pět poskytovatelů služby mobilního hospice a 30 až 60 lůžek zaměřených na tyto pacienty.

V prostějovské nemocnici se buduje oddělení pro paliativní péči

Například poskytovatelům domácí a lůžkové paliativní péče by měl Olomoucký kraj podle koncepce ročně přispívat až 5,5 milionu korun. Další dva miliony chce hejtmanství každý rok vyčlenit na investice a několik stovek tisíc bude stát podpora vzdělávání pracovníků v paliativní péči. Součástí připravené koncepce je stavba nového lůžkového oddělení pro dlouhodobě nemocné a pacienty vyžadující paliativní péči, kterou nedávno zahájila v jedné ze svých budov Nemocnice Prostějov. Oddělení má být kolaudováno příští rok na jaře. Jeho vybudování bude stát 25 milionů korun a zaplatí ho Olomoucký kraj. V budově léčebny dlouhodobě nemocných díky stavbě vznikne nová, čtvrtá stanice s kapacitou 24 lůžek. Z toho pět lůžek bude určeno pro pacienty paliativní péče.

Změny vítá charita, církev i poskytovatelé sociálních služeb

V rámci koncepce paliativní péče vznikne pět jednolůžkových pokojů pro nevyléčitelně nemocné. Všechny nabídnou možnost přistýlky, aby blízká osoba mohla u nemocného přespat. Vždy jeden lékař a sestra z každého oddělení se navíc budou vzdělávat tak, aby mohli pečovat o pacienta v terminálním stadiu a citlivě mluvit s jeho příbuznými," uvedla předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční Marie Marsová. Snahu kraje o rozvoj paliativní péče podle hejtmanství přivítali poskytovatelé sociálních služeb, představitelé charity i církve.

V kraji se vybudují mobilní hospice

Jde o velmi záslužný počin. Velké rezervy v poskytování paliativních služeb vidíme hlavně v severní části regionu," uvedl arcibiskup Jan Graubner. V Olomouci a okolí se už delší dobu o umírající lidi stará hospic na Svatém Kopečku. Loni k němu přibyl mobilní hospic Nejste sami. Mobilní hospic by měl brzy začít fungovat také v Přerově. O umírající lidi na Šumpersku a Jesenicku by se měla v příštích letech nadále starat charita ve spolupráci s mobilním hospicem. Tyto služby může v horském regionu nabídnout i Jesenická nemocnice.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Pracovník ostrahy pronásledoval zloděje, kteří z obchodu ukradli...

pondělí, 26. listopadu 2018, 22:00

Strážníci Městské policie Olomouc řešili v neděli večer nezvyklý případ. Byli vysláni do ulice U Hradeb, kde na ně na chodníku...

Soud dnes snížil trest muži za smrt jeho domácího. Místo dvanácti let...

pondělí, 26. listopadu 2018, 21:00

Olomoucký krajský soud dnes výrazně snížil trest Renému Bučanovi za loňskou smrt jeho domácího v Lipové - lázních na Jesenicku....

VIDEO: Poslanec Jurečka spustil petici proti zabrání úrodné půdy u...

pondělí, 26. listopadu 2018, 20:30

Petici proti chystanému záboru kvalitní zemědělské půdy v okolí Hněvotína u Olomouce zorganizoval poslanec a bývalý ministr...

Řidič nedal přednost v jízdě cyklistce a srazil ji. Ta nakonec byla...

pondělí, 26. listopadu 2018, 18:00

Policisté ze Šumperka přijali v sobotu před desátou hodinou dopoledne oznámení, že na křižovatce ulic Temenická a Fibichova,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.