Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký kraj má v plánu investovat miliony korun do paliativní péče

 
úterý, 27. listopadu 2018, 07:30

Několik milionů korun ročně hodlá v příštích letech investovat Olomoucký kraj do fungování a dalšího rozvoje paliativní péče o těžce nemocné a staré lidi na sklonku života. Počítá s tím koncepce zaměřená na paliativní péči, kterou vypracovalo hejtmanství.

Olomoucký kraj by potřeboval alespoň pět ambulancí paliativní péče

Jejím posláním je ulehčit život lidem, kteří trpí nevyléčitelnými chorobami, řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). „Paliativní péče byla dlouhá léta ve společnosti tabu. To jsme se rozhodli změnit, protože když o něčem nebudeme mluvit, těžko to můžeme zlepšit. A naším záměrem je, aby byla paliativní péče v regionu na špičkové úrovni. Je to často jediná věc, kterou můžeme pro umírající udělat," uvedl Okleštěk. Koncepce počítá s podporou ambulantní paliativní péče, mobilních hospiců i lůžkové péče. Odborníci vypočítali, že Olomoucký kraj by potřeboval pět až šest ambulancí paliativní péče, nejméně šest specializovaných týmů v nemocnicích, pět poskytovatelů služby mobilního hospice a 30 až 60 lůžek zaměřených na tyto pacienty.

V prostějovské nemocnici se buduje oddělení pro paliativní péči

Například poskytovatelům domácí a lůžkové paliativní péče by měl Olomoucký kraj podle koncepce ročně přispívat až 5,5 milionu korun. Další dva miliony chce hejtmanství každý rok vyčlenit na investice a několik stovek tisíc bude stát podpora vzdělávání pracovníků v paliativní péči. Součástí připravené koncepce je stavba nového lůžkového oddělení pro dlouhodobě nemocné a pacienty vyžadující paliativní péči, kterou nedávno zahájila v jedné ze svých budov Nemocnice Prostějov. Oddělení má být kolaudováno příští rok na jaře. Jeho vybudování bude stát 25 milionů korun a zaplatí ho Olomoucký kraj. V budově léčebny dlouhodobě nemocných díky stavbě vznikne nová, čtvrtá stanice s kapacitou 24 lůžek. Z toho pět lůžek bude určeno pro pacienty paliativní péče.

Změny vítá charita, církev i poskytovatelé sociálních služeb

V rámci koncepce paliativní péče vznikne pět jednolůžkových pokojů pro nevyléčitelně nemocné. Všechny nabídnou možnost přistýlky, aby blízká osoba mohla u nemocného přespat. Vždy jeden lékař a sestra z každého oddělení se navíc budou vzdělávat tak, aby mohli pečovat o pacienta v terminálním stadiu a citlivě mluvit s jeho příbuznými," uvedla předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční Marie Marsová. Snahu kraje o rozvoj paliativní péče podle hejtmanství přivítali poskytovatelé sociálních služeb, představitelé charity i církve.

V kraji se vybudují mobilní hospice

Jde o velmi záslužný počin. Velké rezervy v poskytování paliativních služeb vidíme hlavně v severní části regionu," uvedl arcibiskup Jan Graubner. V Olomouci a okolí se už delší dobu o umírající lidi stará hospic na Svatém Kopečku. Loni k němu přibyl mobilní hospic Nejste sami. Mobilní hospic by měl brzy začít fungovat také v Přerově. O umírající lidi na Šumpersku a Jesenicku by se měla v příštích letech nadále starat charita ve spolupráci s mobilním hospicem. Tyto služby může v horském regionu nabídnout i Jesenická nemocnice.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Pracovník ostrahy pronásledoval zloděje, kteří z obchodu ukradli...

pondělí, 26. listopadu 2018, 22:00

Strážníci Městské policie Olomouc řešili v neděli večer nezvyklý případ. Byli vysláni do ulice U Hradeb, kde na ně na chodníku...

Soud dnes snížil trest muži za smrt jeho domácího. Místo dvanácti let...

pondělí, 26. listopadu 2018, 21:00

Olomoucký krajský soud dnes výrazně snížil trest Renému Bučanovi za loňskou smrt jeho domácího v Lipové - lázních na Jesenicku....

Řidič nedal přednost v jízdě cyklistce a srazil ji. Ta nakonec byla...

pondělí, 26. listopadu 2018, 18:00

Policisté ze Šumperka přijali v sobotu před desátou hodinou dopoledne oznámení, že na křižovatce ulic Temenická a Fibichova,...

Skupina mladíků poničila sádrokartonovou zeď v chodbě domu na Dolním...

pondělí, 26. listopadu 2018, 17:00

V sobotu po jedenácté hodině večer bylo na policii ohlášeno, že skupina několika osob poškodila sádrokartonovou zeď v chodbě domu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.