Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sklářští výtvarníci vystavují svá díla v Galerii města Olomouce, jedná se o poslední letošní výstavu

 
úterý, 27. listopadu 2018, 21:00

Čtyřem autorům, které spojuje nejen přátelství, ale i tvorba v oblasti uměleckého skla, je věnována poslední letošní výstava v Galerii města Olomouce.

Výstava ukazuje tvorbu čtyř sklářských výtvarníků

Nese název Dechem, tahem, žárem, tvarem, představují se na ní sklářští výtvarníci Oldřicha Plíva, Josef Divín, Martina Hlubuček a také Tomáš Plesl, který se bude prezentovat malířskou tvorbou. Výstava je otevřena do 21. prosince. Výstava se připravovala dva roky, v této sestavě vystavují autoři podle svých slov poprvé. „Rozhodli jsme se spojit se se spřátelenými kolegy s tím, že by bylo zajímavé udělat dialog mezi malbou a sklářskou tvorbou. Přizvali jsme k tomu Oldřicha Plívu, který patří mezi nejvýznamnější představitele sklářské generace," uvedl jeden z autorů Tomáš Plesl.

Každý z umělců se specializuje na něco jiného

Společným jmenovatelem je podle vystavujících to, že většina z nich pochází z Jablonecka, mladší z nich spojují také studia. Nestorem vystavujících je sedmdesátiletý Oldřich Plíva, který je v oblasti ateliérového skla znám jako autor dlouhodobě rozvíjející problematiku tavené plastiky v minimalistických geometrických formách. Vytváří objekty, kterými se důsledně vyhýbá estetizování, objekty s filozofickým obsahem. Dalším autorem je čtyřiačtyřicetiletý Martin Hlubuček, který na výstavě prezentuje své limitované série interiérových váz z foukaného skla. Stejně starý výtvarník Tomáš Plesl sice má rovněž vzdělání v oblasti uměleckého skla, ale po ukončení studia se trvale přiklonil k malbě. Svůj výběr obrazů soustředil na olomoucké výstavě na krajiny a zátiší. Nejmladším vystavujícím je šestatřicetiletý Josef Divín, který ve své tvorbě do skla zatavuje kovové folie a vytváří kontrasty, jimiž boří mýty o "krásném skle".

Poslední letošní výstavu můžete navštívit do 21. prosince

Svou tvorbu prezentoval na více než osmdesáti výstavách, je zastoupen ve významných galeriích a muzeích. Jeho dílo je ovlivněno prostorem, protknuto tajemnem a je tichým nositelem příběhu, který se za ním skrývá," uvedli zástupci galerie. Na stěny galerie umístil skleněné obrazové kompozice, které jsou zhotoveny z plochého opaxitového skla, které bylo využíváno ve 30. letech 20. století jako stavební materiál. Na výstavě návštěvníci spatří především novější díla autorů. „Šlo nám o to, abychom je skamarádili dohromady a aby díla tvořila nějaký dialog," uvedl Plesl. Oldřich Plíva zase vybíral práce, které se podle něj hodí do této sestavy i prostoru. „Nejsou to věci z poslední doby, jsou to práce, které mám rád a myslím si, že sem patří," doplnil Plíva.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Matce hrozí až dva roky ve vězení, protože její dcera zameškala 440...

úterý, 27. listopadu 2018, 20:30

Z trestného činu ohrožování výchovy dítěte je obviněná pětačtyřicetiletá žena z Jesenicka. Nespolupracovala totiž se školou a...

Rádio Haná se drží na špičce poslechovosti mezi regionálními rádii v...

úterý, 27. listopadu 2018, 19:00

„Velké díky posíláme těm všem, kteří ladí Radio Haná. Těší nás, že se jim líbí mix songů, pořady a aktuální zprávy, které pro ně...

Domov u Třebůvky se dočkal rekonstrukce. Přibyly v něm moderní...

úterý, 27. listopadu 2018, 18:00

Rozsáhlou rekonstrukci má za sebou Domov u Třebůvky v Lošticích, kde už od roku 1983 pomáhají lidem se sníženou soběstačností....

Dluhonské mosty byly dnes zkolaudovány, řidiči se po nich projedou...

úterý, 27. listopadu 2018, 17:00

V Přerově dnes prošly kolaudací dva nové mosty, které se klenou nad železniční tratí v Dluhonské ulici a spojují Přerov s místní...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.