Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sklářští výtvarníci vystavují svá díla v Galerii města Olomouce, jedná se o poslední letošní výstavu

 
úterý, 27. listopadu 2018, 21:00

Čtyřem autorům, které spojuje nejen přátelství, ale i tvorba v oblasti uměleckého skla, je věnována poslední letošní výstava v Galerii města Olomouce.

Výstava ukazuje tvorbu čtyř sklářských výtvarníků

Nese název Dechem, tahem, žárem, tvarem, představují se na ní sklářští výtvarníci Oldřicha Plíva, Josef Divín, Martina Hlubuček a také Tomáš Plesl, který se bude prezentovat malířskou tvorbou. Výstava je otevřena do 21. prosince. Výstava se připravovala dva roky, v této sestavě vystavují autoři podle svých slov poprvé. „Rozhodli jsme se spojit se se spřátelenými kolegy s tím, že by bylo zajímavé udělat dialog mezi malbou a sklářskou tvorbou. Přizvali jsme k tomu Oldřicha Plívu, který patří mezi nejvýznamnější představitele sklářské generace," uvedl jeden z autorů Tomáš Plesl.

Každý z umělců se specializuje na něco jiného

Společným jmenovatelem je podle vystavujících to, že většina z nich pochází z Jablonecka, mladší z nich spojují také studia. Nestorem vystavujících je sedmdesátiletý Oldřich Plíva, který je v oblasti ateliérového skla znám jako autor dlouhodobě rozvíjející problematiku tavené plastiky v minimalistických geometrických formách. Vytváří objekty, kterými se důsledně vyhýbá estetizování, objekty s filozofickým obsahem. Dalším autorem je čtyřiačtyřicetiletý Martin Hlubuček, který na výstavě prezentuje své limitované série interiérových váz z foukaného skla. Stejně starý výtvarník Tomáš Plesl sice má rovněž vzdělání v oblasti uměleckého skla, ale po ukončení studia se trvale přiklonil k malbě. Svůj výběr obrazů soustředil na olomoucké výstavě na krajiny a zátiší. Nejmladším vystavujícím je šestatřicetiletý Josef Divín, který ve své tvorbě do skla zatavuje kovové folie a vytváří kontrasty, jimiž boří mýty o "krásném skle".

Poslední letošní výstavu můžete navštívit do 21. prosince

Svou tvorbu prezentoval na více než osmdesáti výstavách, je zastoupen ve významných galeriích a muzeích. Jeho dílo je ovlivněno prostorem, protknuto tajemnem a je tichým nositelem příběhu, který se za ním skrývá," uvedli zástupci galerie. Na stěny galerie umístil skleněné obrazové kompozice, které jsou zhotoveny z plochého opaxitového skla, které bylo využíváno ve 30. letech 20. století jako stavební materiál. Na výstavě návštěvníci spatří především novější díla autorů. „Šlo nám o to, abychom je skamarádili dohromady a aby díla tvořila nějaký dialog," uvedl Plesl. Oldřich Plíva zase vybíral práce, které se podle něj hodí do této sestavy i prostoru. „Nejsou to věci z poslední doby, jsou to práce, které mám rád a myslím si, že sem patří," doplnil Plíva.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Matce hrozí až dva roky ve vězení, protože její dcera zameškala 440...

úterý, 27. listopadu 2018, 20:30

Z trestného činu ohrožování výchovy dítěte je obviněná pětačtyřicetiletá žena z Jesenicka. Nespolupracovala totiž se školou a...

Rádio Haná se drží na špičce poslechovosti mezi regionálními rádii v...

úterý, 27. listopadu 2018, 19:00

„Velké díky posíláme těm všem, kteří ladí Radio Haná. Těší nás, že se jim líbí mix songů, pořady a aktuální zprávy, které pro ně...

Domov u Třebůvky se dočkal rekonstrukce. Přibyly v něm moderní...

úterý, 27. listopadu 2018, 18:00

Rozsáhlou rekonstrukci má za sebou Domov u Třebůvky v Lošticích, kde už od roku 1983 pomáhají lidem se sníženou soběstačností....

Dluhonské mosty byly dnes zkolaudovány, řidiči se po nich projedou...

úterý, 27. listopadu 2018, 17:00

V Přerově dnes prošly kolaudací dva nové mosty, které se klenou nad železniční tratí v Dluhonské ulici a spojují Přerov s místní...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.

Pokud Petříček nebude místopředsedou ČSSD, zváží odchod z vlády

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.