Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Desetimetrový smrk z Hranic čeká cesta do Nizozemska. O takové stromy je tam nouze

 
sobota, 1. prosince 2018, 10:00

Zřejmě nejdelší cesta ze všech vánočních stromů v tuzemsku čeká desetimetrový smrk z Hranic na Přerovsku. Město jej již tradičně posílá do partnerského města Leidschendam-Voorburgu v Nizozemsku.

Letos do Nizozemska poputuje desetimetrový smrk

Dominantu Vánoc do města vzdáleného 1300 kilometrů posílají Hranice každoročně, loni dokonce rovnou dva stromy. Kácení čeká strom příští týden, řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. „Letos to bude smrk do deseti metrů z Máchovy ulice, z městského pozemku. Kácení se uskuteční během prvního prosincového týdne, tradičně bude zajištěna doprava kamionem, který sem do Česka dojel s nákladem. Dopravu zařizuje holandská strana," uvedl mluvčí radnice. Posílání vánočních stromů do Nizozemska má mezi oběma městy tradici, v partnerském městě mají totiž o podobné vánoční stromy nouzi, proto jim Hranice tímto způsobem každoročně pomáhají.

Z Hranic se stromy posílají každoročně od roku 2000

„Tradice darování vánočního stromu partnerskému městu Leidschendam-Voorburgu byla zahájena již v roce 2000, kdy jsme slavili deset let výročí spolupráce mezi oběma městy," dodal Bakovský. Vánoční stromy symbolicky tmelí dlouholetou spolupráci měst. Partnerské město v minulosti Hranicím například pomohlo s odstraňováním následků povodní, města také společně pořádají výstavy a další kulturní akce. O vánoční symbol nepřijdou ani obyvatelé Hranic.

V Hranicích už vánoční strom svítí

Strom se rozsvítil na Masarykově náměstí včera, kdy také odstartoval vánoční program, který bude provázet obyvatele města až do Vánoc. Patří mezi ně například dnešní koncert Olomouckého Dixieland Jazz Bandu, zabijačková show s řezníkem Krkovičkou příští pátek či velká ohňová show v polovině prosince. Chybět nebude i řada dalších koncertů včetně zpívání vánočních koled.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Pár pěstoval několik rostlin konopí na zahradě u domu, teď jim hrozí...

pátek, 30. listopadu 2018, 21:00

Policisté z Prostějova obvinili ženu a muže z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a...

Zloděj ukradl za stavby bourací kladivo, které bylo uzamčené k...

pátek, 30. listopadu 2018, 20:30

Bourací kladivo bylo odcizeno neznámým pachatelem v době mezi 23. až 28. listopadem ze stavby zemních prací v jedné části...

Zloděj přelezl plot u mobilního domu, vylezl na sud, rozbil okno a z...

pátek, 30. listopadu 2018, 19:00

Do mobilního domku v Tovačově se vloupal neznámý pachatel, a to ze středy na čtvrtek. Napáchal škodu za pár tisíc, kvůli pár...

Muž si v práci poranil ocelovým plechem prsty a byl převezen do...

pátek, 30. listopadu 2018, 18:00

Ve firmě v Konici došlo včera v půl deváté ráno k pracovnímu úrazu. Jednapadesátiletý muž si poranil tři prsty, ale jak se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.