Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Během adventu nabídne Arcibiskupství olomoucké prohlídky, koncerty i program pro děti

 
neděle, 2. prosince 2018, 14:00

Koncerty, komentované prohlídky ve slavnostně vyzdobených sálech či programy pro děti chystá na nadcházející advent olomoucké arcibiskupství.

Akce nabízí ve svých reprezentačních prostorách Arcibiskupského paláce ve Wurmově ulici. Komentovaná prohlídka se uskuteční příští sobotu, kapacita je však omezená, informoval mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Sály biskupské rezidence se v následujících týdnech otevřou také při dvou koncertech.

Vstupné na koncert bude dobrovolné, výtěžek podpoří církevní školství

V úterý 4. prosince zde vystoupí Trio Martinů se skladbami Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka. „Advent je v křesťanském pojetí dobou ztišení a přípravy na Vánoce, což se dnes v jeho světském vnímání jako přehlídky všech možných příchutí punčů a omílání koled poněkud ztrácí. Věřím, že vybrané skladby přispějí k naladění na tajemství blížících se svátků," uvedl biskup Antonín Basler, který benefiční koncert zaštítil. Trio Martinů, které vystupuje ve složení Petr Jiříkovský (klavír), Pavel Šafařík (housle) a Jaroslav Matějka (violoncello), má za sebou za více než dvacetiletou historii a koncerty ve většině zemí Evropy, ale například i v Japonsku nebo Koreji. Vstupné na koncert v Arcibiskupském paláci je dobrovolné a výtěžek z něj podpoří církevní školství v olomoucké arcidiecézi, doplnil mluvčí arcibiskupství.

Připravený je i program pro děti

Další koncert je v paláci připraven o čtyři dny později. S barokní hudbou se v sobotu 8. prosince představí soubor Musica Florea. Vstupenky na něj lze zakoupit v podloubí radnice, podrobný program je na stránkách. Během adventu se chystají v Arcibiskupském paláci také programy pro děti mateřských a základních škol. Děti se během nich seznamují s křesťanským pojetím Vánoc, vyrobit si zde budou moci také svůj vlastní dárek. „Snažíme se přiblížit vybraná témata formou přizpůsobenou věku a znalostem účastníků. Informace se střídají se samostatnou i skupinovou prací a tvořivými aktivitami," popsala Lucie Kropáčková, která má organizaci programů na starosti.

Více informací najdete zde.

Arcibiskupský palác v Olomouci je oficiálním sídlem olomouckých biskupů a arcibiskupů. Původní renesanční palác začal v místě dnešní rezidence stavět biskup Stanislav Thurzo na počátku 16. století. Třicetiletá válka a také požár v roce 1661 však budovu vážně poškodily a biskup Karel II. Liechtenstein-Castelcorn proto nechal rezidenci v letech 1664 až 1669 přestavět v barokním slohu a výrazně rozšířit. Dnešní podobu pak objekt získal během přestavby po požáru na počátku 20. století. Prostory paláce byly dějištěm řady významných historických událostí - roku 1805 se v nich před bitvou u Slavkova radili ruský car Alexandr a rakouský císař František, v roce 1848 zde abdikoval rakouský císař Ferdinand a na trůn nastoupil jeho synovec František Josef I. a roku 1850 byla v paláci uzavřena důležitá mírová smlouva mezi Rakouskem a Pruskem, tzv. Olomoucké punktace. Reprezentační místnosti však hostily i mnohé další významné osobnosti.
Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Výstraha pro řidiče: dejte pozor na cestách, namrzají silnice!

neděle, 2. prosince 2018, 11:15

Na zbytky rozbředlého sněhu i namrzající vozovky si dnes ráno musí dát pozor řidiči v Olomouckém kraji, kde jsou silnice sjízdné...

Dnes zapálíme první svíčku na adventním věnci. Začíná očekávání...

neděle, 2. prosince 2018, 11:00

Dnes je první adventní neděle, kterou začíná očekávání vánočního času. Pro křesťany připomíná příchod Ježíše Krista, mnozí lidé...

Proč mají Slováci rádi euro a Češi ne? To je název diskuze, které se...

sobota, 1. prosince 2018, 18:00

V úterý 4. prosince proběhne diskuze, která nese název „Proč mají Slováci rádi euro a Češi ne?“. Vystoupí Tomáš Prouza, Elena...

Adventní benefiční koncert podpoří děti s cystickou fibrózou. Za...

sobota, 1. prosince 2018, 14:00

Operní diva Anna Butkiewicz a slovenská zpěvačka Janais se představí 8. prosince v BEA Centru na adventním benefičním koncertu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.