Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oprava olomouckého mauzolea jugoslávských vojínů už stála miliony. Oprava bude dokončena příští rok

 
pondělí, 3. prosince 2018, 19:00

Několik milionů korun už od roku 2016 stála postupná oprava zchátralého mauzolea jugoslávských vojínů v Bezručových sadech v těsném sousedství historického centra Olomouce.

Rekonstrukce je dotovaná z ministerstva obrany

Radnice náročnou rekonstrukci rozložila do několika let a financuje ji s pomocí dotace ministerstva obrany. Oprava má být dokončena příští rok. V mauzoleu jsou uloženy ostatky téměř 1200 jihoslovanských vojáků, kteří padli na území Moravy a Slezska za první světové války. „Cílem rekonstrukce je navrátit mauzoleu jeho původní podobu. Dobrá péče o místa posledního odpočinku je přirozenou povinností kulturního dědictví," sdělil primátorův náměstek Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL), který se na projektu obnovy mauzolea podílel. Oprava Jihoslovanského mauzolea je podle něj největší, i když zdaleka ne jedinou opravou pietních míst na území Olomouce.

Opravy probíhají od roku 2016

Radnice rekonstrukci dlouho chátrajícího mauzolea v Bezručových sadech zahájila v roce 2016. První etapa opravy stála 5,3 milionu korun. Město poté připravilo další dvě etapy rekonstrukce, které mají stát dohromady zhruba 11 milionů korun. Jako první byly podle primátorova náměstka Filipa Žáčka (ČSSD) opraveny zídky teras, schodiště, restaurovány byly kovové mříže a sanováno zdivo. Druhá etapa letos zahrnovala opravu vnitřní i vnější části kaple. Ve třetí části rekonstrukce se počítá s opravou krypty s regály na rakve a restaurováním rakví s ostatky vojáků. Ostatky padlých jihoslovanských vojáků v závěru rekonstrukce mauzolea vyzvednou odborníci certifikované společnosti, kteří je podrobně zdokumentují a zrestaurují. Po dokončení opravy krypty budou ostatky pietně uloženy zpět na původní místo.

Opravené mauzoleum poslouží ke kulturním akcím

Po dokončení všech etap rekonstrukce bude sloužit mauzoleum ke kulturním a společenským účelům. „Mohou se zde konat pietní akce, doprovodné akce k výstavám Flora Olomouc, prohlídky s průvodcem, popřípadě koncerty, výstavy a další akce, které svou úrovní a zaměřením odpovídají významu této kulturní památky," podotkl Šnevajs. Radnice se mohla v roce 2016 do opravy zanedbané památky pustit díky tomu, že po dvouletém soudním jednání s nástupnickými státy bývalé Jugoslávie se jejím vlastníkem stalo město.

Původní vlastník mauzolea, kterým bylo Království Jugoslávie, formálně zanikl v dubnu 1945. Mauzoleum jugoslávských vojínů je stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu z roku 1926 navržená architektem Hubertem Austem. Postaveno bylo nákladem Československo-jihoslovanské ligy pro uložení ostatků 1188 jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích za první světové války. Později byly do mauzolea svezeny ostatky vojáků i z jiných částí země. Od roku 1958 je mauzoleum evidováno jako nemovitá kulturní památka. Na jeho špatném technickém stavu se v minulosti podepsali vandalové i přírodní vlivy.
Napsal(a) ČTK | Foto Pavel Snášel

Kam dál?

RECENZE: Creed II je vlastně jen remake souboje Rockyho s Ivanem...

pondělí, 3. prosince 2018, 18:00

Jsem dítě osmdesátek. Vyrůstal jsem na filmech, kde nešlo ještě ani tak o děj nebo o oscarové ambice, ale o testosteronové...

Vánoční nákupy lákají zloděje, využívají nepozornosti zákazníků....

pondělí, 3. prosince 2018, 16:30

Vánoce jsou za dveřmi, a tak se hodně lidí vydává na vánoční nákupy. Hlavu mají však plnou starostí, a nebo se nechávají unést...

Zmatený řidič jel velmi pomalu a navíc v protisměru. Na policisty se...

pondělí, 3. prosince 2018, 15:30

V sobotu večer projížděla hlídka Městské policie Olomouc ulicí Pavlovická, kde spatřila auto jedoucí v opačném směru. Řidič jel...

Na garáži ve Wolkerově ulici se objevil hákový kříž a nápisy...

pondělí, 3. prosince 2018, 13:30

V pátek ráno bylo ohlášeno na policii, že se na garáži na ulici Wolkerova v Olomouci objevily nápisy s  extremistickým podtextem,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.