Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na dvoře fary byl náhodně objeven hrob německých vojáků, kteří padli v poslední den druhé světové války

 
středa, 5. prosince 2018, 13:30

Válečný hrob s pozůstatky dvou německých vojáků, kteří padli v poslední den druhé světové války, byl náhodně objeven na dvoře fary v jedné z obcí na Prostějovsku.

Ve farním archivu jsou dosud uložené dopisy otce jednoho z vojáků, který krátce po válce neúspěšně prosil československé úřady o úpravu hrobu svého syna řekl Jiří Kala z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Hrob byl na dvoře fary podle Kaly nalezen a následně exhumován letos v listopadu. „Narušen byl náhodně během stavebních úprav dvora fary nejmenované obce na Prostějovsku. U tohoto hrobu se na rozdíl od většiny ostatních vědělo, že by tu měl někde být, leč snahy Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby o jeho nalezení skončily dříve nezdarem," uvedl Kala.

V hrobě byli pochování dva němečtí vojáci, kteří padli při náletu krátce po poledni v poslední den druhé světové války. „Zcela unikátní je pak suma informací o jednom z padlých, uchovaných v německých i českých archivech, z nichž vyplývá, že šlo o čtyřiadvacetiletého svobodníka, spojaře horských myslivců," řekl Kala. Totožnost mrtvého vojáka podle něj potvrdila identifikační známka, která byla v hrobě nalezena.

Lidsky dojemné jsou zvláště dopisy jeho otce, tesaře z městečka ve Vorarlbersku, uložené dosud ve farním archivu, v nichž tři roky po válce prosí o řádnou úpravu synova hrobu a alespoň nějakou jeho fotografii. V děsivých poměrech po únoru 1948 zůstaly jeho prosby nevyslyšeny. Snad se tak jeho přání podaří splnit po dlouhých 70 letech," řekl Kala. Ostatky dvou německých vojáků budou předány zástupcům německé organizace, která se stará o válečné hroby svých krajanů na území ČR. Organizace je podle Kaly pochová pravděpodobně na vojenském pohřebišti v Brně.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Řidička srazila na křižovatce cyklistu, nedala mu přednost v jízdě....

středa, 5. prosince 2018, 12:00

Včera ráno došlo na křižovatce v obci Víceměřice k dopravní nehodě. Řidička tam srazila cyklistu, protože mu nedala přednost v...

Řidič usnul na dálnici a naboural do svodidel. Podívejte se na rady,...

středa, 5. prosince 2018, 11:00

V úterý před polednem došlo na dálnici D46 ve směru od Vyškova k dopravní nehodě. Mladý řidič přiznal, že nad autem ztratil...

Žena spadla ze skály a záchranné složky ji musely transportovat z...

středa, 5. prosince 2018, 10:30

Včera kolem poledne zažili profesionální hasiči z Uničova a Šumperka a dobrovolní hasiči z Libiny, náročný zásah. Vyjížděli k...

Česlav Hurina byl odsouzen k osmnácti letům ve vězení za vraždu...

středa, 5. prosince 2018, 10:00

Za vraždu policisty z Olomouce potrestal včera olomoucký krajský soud Česlava Hurinu osmnácti lety vězení. Policistův kolega...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".