Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na dvoře fary byl náhodně objeven hrob německých vojáků, kteří padli v poslední den druhé světové války

 
středa, 5. prosince 2018, 13:30

Válečný hrob s pozůstatky dvou německých vojáků, kteří padli v poslední den druhé světové války, byl náhodně objeven na dvoře fary v jedné z obcí na Prostějovsku.

Ve farním archivu jsou dosud uložené dopisy otce jednoho z vojáků, který krátce po válce neúspěšně prosil československé úřady o úpravu hrobu svého syna řekl Jiří Kala z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Hrob byl na dvoře fary podle Kaly nalezen a následně exhumován letos v listopadu. „Narušen byl náhodně během stavebních úprav dvora fary nejmenované obce na Prostějovsku. U tohoto hrobu se na rozdíl od většiny ostatních vědělo, že by tu měl někde být, leč snahy Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby o jeho nalezení skončily dříve nezdarem," uvedl Kala.

V hrobě byli pochování dva němečtí vojáci, kteří padli při náletu krátce po poledni v poslední den druhé světové války. „Zcela unikátní je pak suma informací o jednom z padlých, uchovaných v německých i českých archivech, z nichž vyplývá, že šlo o čtyřiadvacetiletého svobodníka, spojaře horských myslivců," řekl Kala. Totožnost mrtvého vojáka podle něj potvrdila identifikační známka, která byla v hrobě nalezena.

Lidsky dojemné jsou zvláště dopisy jeho otce, tesaře z městečka ve Vorarlbersku, uložené dosud ve farním archivu, v nichž tři roky po válce prosí o řádnou úpravu synova hrobu a alespoň nějakou jeho fotografii. V děsivých poměrech po únoru 1948 zůstaly jeho prosby nevyslyšeny. Snad se tak jeho přání podaří splnit po dlouhých 70 letech," řekl Kala. Ostatky dvou německých vojáků budou předány zástupcům německé organizace, která se stará o válečné hroby svých krajanů na území ČR. Organizace je podle Kaly pochová pravděpodobně na vojenském pohřebišti v Brně.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Řidička srazila na křižovatce cyklistu, nedala mu přednost v jízdě....

středa, 5. prosince 2018, 12:00

Včera ráno došlo na křižovatce v obci Víceměřice k dopravní nehodě. Řidička tam srazila cyklistu, protože mu nedala přednost v...

Řidič usnul na dálnici a naboural do svodidel. Podívejte se na rady,...

středa, 5. prosince 2018, 11:00

V úterý před polednem došlo na dálnici D46 ve směru od Vyškova k dopravní nehodě. Mladý řidič přiznal, že nad autem ztratil...

Žena spadla ze skály a záchranné složky ji musely transportovat z...

středa, 5. prosince 2018, 10:30

Včera kolem poledne zažili profesionální hasiči z Uničova a Šumperka a dobrovolní hasiči z Libiny, náročný zásah. Vyjížděli k...

Česlav Hurina byl odsouzen k osmnácti letům ve vězení za vraždu...

středa, 5. prosince 2018, 10:00

Za vraždu policisty z Olomouce potrestal včera olomoucký krajský soud Česlava Hurinu osmnácti lety vězení. Policistův kolega...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Démon jménem „genderová ideologie“ v České republice

V návaznosti na článek o problematice zrušení genderových studií v Maďarsku a démonizaci genderu jakožto nepřítele tradičních hodnot se podíváme na situaci v České republice. Jak jsme na tom s genderem, tedy kulturně vzniklými rozdíly mezi muži a ženami u nás doma? Stáváme se tak moc obávanou “bezpohlavní” společností?

VIDEO: Ve Veletržním paláci se konala debata o SEFO. Řediteli Muzea umění bylo na konci debaty zabráněno vystoupit

V pondělí 18. března se konala ve Veletržním paláci v Praze odborná debata na téma Středoevropského fóra, projektu olomouckého Muzea umění. Ač se téma bezprostředně muzea týká, na debatu podle tiskového mluvčího Tomáše Kasala žádná pozvánka nedorazila, řediteli muzea navíc bylo v závěru debaty zabráněno vystoupit.

Zahráli si s Glenem Hansardem. Nyní brněnská kapela křtí novou desku, která rozhodně stojí za pozornost

Splnil se jim jejich životní i kariérní sen, když si je na své vystoupení pozval sám držitel Oscara Glen Hansard. Brněnská kapela The Shookies rozhodně stojí za pozornost. Zdobí je autentický projev zpěváka, unikátní zvuk i příjemný pocit z jejich hudby. Přesvědčit se o tom mohou lidé sami v Brně na Melodce, kde 21. března křtí novou desku Sooner or Later.