Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouckém kraji hrady chystají akce na Vánoce i Silvestra. Nabídnou divadlo, prohlídky i dobové jídlo

 
pátek, 7. prosince 2018, 19:30

Speciální prohlídky ve vánočně vyzdobených komnatách, vánoční nadělování pod stromkem i silvestrovský přípitek v posledním dni v roce nabízejí svým návštěvníkům hrady a zámky v Olomouckém kraji.

Na vánoční prohlídku hradu se teple oblečte, netopí se tam

Památky se znovu otevřely s příchodem adventu, na Bouzově chystají akce i na Štědrý den. Program podle kastelánů každý rok přiláká až několik tisíc lidí. Zájemcům o prohlídky vzkazují, aby se na návštěvu teple oblékli, protože na hradech se netopí. Hrad Bouzov se otevře návštěvníkům tuto sobotu, poté sem mohou lidé zamířit i 24. prosince na takzvané Bouzovské nadělování. „Na Štědrý den budeme mít otevřeno už počtvrté. Jezdí sem návštěvníci i pravidelně, berou s sebou své známé a přátele, myslím, že ta tradice bude ještě nějakou dobu pokračovat," řekla kastelánka hradu Zuzana Šulcová. Přímo o Vánocích projde hradem podle ní kolem 60 lidí. „Je potřeba si prohlídky rezervovat, dobře se obléci a hlavně vzít s sebou dárečky a sváteční veselou náladu," doplnila kastelánka. Na vánočně vyzdobený hrad Bouzov budou moci lidé zamířit i 26. a 27. prosince a také poslední den v roce, kdy speciální prohlídky oživí silvestrovský přípitek, doplnila kastelánka.

Návštěvníky čeká divadlo pro děti a ochutnávka jídel z 19. století

Hrad Šternberk láká návštěvníky na vánoční prohlídky tuto i příští sobotu, interiéry hradu doplní vánoční výzdoba, betlémy či historické hračky. Vyzdobený hrad si budou moci lidé prohlédnout také první vánoční svátek, na 30. prosince chystá hrad vánoční divadlo pro děti. Uskuteční se v Hodovním sále, šternberší ochotníci si připravili loutkové pohádky. Poslední čtyři dny v roce bude otevřen také zámek ve Velkých Losinách na Šumpersku. Pro návštěvníky chystá vánočně vyzdobené interiéry a ochutnávku jídel z 19. století, stojí na stránkách zámku. Hrad Helfštýn pod správou Muzea Komenského v Přerově se naopak otevře návštěvníkům již tradičně až první sobotu v lednu.

Vánoční výstava nabídne Lego a Zbořilův betlém

V zámku, ve kterém muzeum sídlí, se tento týden otevřela vánoční výstava, která představuje jednu z nejoblíbenějších hraček současnosti - stavebnici Lego. Na výstavě nechybí ani oblíbený Zbořilův betlém v novém aranžmá. Jeho autorem je sázavský řezbář Bedřich Zbořil. Do betléma autor zařadil přes 120 figur, které vytvořil na objednávku přerovského muzea v letech 1997 až 2009. Figurky z lipového dřeva představují nejen tradiční betlémské postavy, ale i výjevy z běžného života.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Lidé, které trápí obezita, najdou pomoc v Bari klubu. Vyslechne je...

pátek, 7. prosince 2018, 19:00

Lidé, jež dlouhodobě trápí obezita a kteří zvažují podstoupení chirurgického výkonu k její léčbě, se mohou od října letošního...

Parádní fotky z Olomouce a aktuální informace ve Stories – sleduj...

pátek, 7. prosince 2018, 17:00

Pokrok nezastavíš a zatímco ještě před pár lety jsem si vystačila se samotným webem a facebookovou stránkou, dnes se snažím...

Z Olomouce míří do Zambie kontejner plný darů, ty posílají lidé z...

pátek, 7. prosince 2018, 15:30

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) včera vypravila kontejner pro jihoafrickou Zambii, který zaplnili ve veřejné sbírce lidé z...

FOTO: Kočka uvízla v korytě řeky, ven jí pomohli strážníci

pátek, 7. prosince 2018, 15:00

Šternberští městští policisté ve středu 5. prosince zachraňovali kočku, která se nedokázala sama dostat z koryta řeky.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.