Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouckém kraji hrady chystají akce na Vánoce i Silvestra. Nabídnou divadlo, prohlídky i dobové jídlo

 
pátek, 7. prosince 2018, 19:30

Speciální prohlídky ve vánočně vyzdobených komnatách, vánoční nadělování pod stromkem i silvestrovský přípitek v posledním dni v roce nabízejí svým návštěvníkům hrady a zámky v Olomouckém kraji.

Na vánoční prohlídku hradu se teple oblečte, netopí se tam

Památky se znovu otevřely s příchodem adventu, na Bouzově chystají akce i na Štědrý den. Program podle kastelánů každý rok přiláká až několik tisíc lidí. Zájemcům o prohlídky vzkazují, aby se na návštěvu teple oblékli, protože na hradech se netopí. Hrad Bouzov se otevře návštěvníkům tuto sobotu, poté sem mohou lidé zamířit i 24. prosince na takzvané Bouzovské nadělování. „Na Štědrý den budeme mít otevřeno už počtvrté. Jezdí sem návštěvníci i pravidelně, berou s sebou své známé a přátele, myslím, že ta tradice bude ještě nějakou dobu pokračovat," řekla kastelánka hradu Zuzana Šulcová. Přímo o Vánocích projde hradem podle ní kolem 60 lidí. „Je potřeba si prohlídky rezervovat, dobře se obléci a hlavně vzít s sebou dárečky a sváteční veselou náladu," doplnila kastelánka. Na vánočně vyzdobený hrad Bouzov budou moci lidé zamířit i 26. a 27. prosince a také poslední den v roce, kdy speciální prohlídky oživí silvestrovský přípitek, doplnila kastelánka.

Návštěvníky čeká divadlo pro děti a ochutnávka jídel z 19. století

Hrad Šternberk láká návštěvníky na vánoční prohlídky tuto i příští sobotu, interiéry hradu doplní vánoční výzdoba, betlémy či historické hračky. Vyzdobený hrad si budou moci lidé prohlédnout také první vánoční svátek, na 30. prosince chystá hrad vánoční divadlo pro děti. Uskuteční se v Hodovním sále, šternberší ochotníci si připravili loutkové pohádky. Poslední čtyři dny v roce bude otevřen také zámek ve Velkých Losinách na Šumpersku. Pro návštěvníky chystá vánočně vyzdobené interiéry a ochutnávku jídel z 19. století, stojí na stránkách zámku. Hrad Helfštýn pod správou Muzea Komenského v Přerově se naopak otevře návštěvníkům již tradičně až první sobotu v lednu.

Vánoční výstava nabídne Lego a Zbořilův betlém

V zámku, ve kterém muzeum sídlí, se tento týden otevřela vánoční výstava, která představuje jednu z nejoblíbenějších hraček současnosti - stavebnici Lego. Na výstavě nechybí ani oblíbený Zbořilův betlém v novém aranžmá. Jeho autorem je sázavský řezbář Bedřich Zbořil. Do betléma autor zařadil přes 120 figur, které vytvořil na objednávku přerovského muzea v letech 1997 až 2009. Figurky z lipového dřeva představují nejen tradiční betlémské postavy, ale i výjevy z běžného života.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Lidé, které trápí obezita, najdou pomoc v Bari klubu. Vyslechne je...

pátek, 7. prosince 2018, 19:00

Lidé, jež dlouhodobě trápí obezita a kteří zvažují podstoupení chirurgického výkonu k její léčbě, se mohou od října letošního...

Parádní fotky z Olomouce a aktuální informace ve Stories – sleduj...

pátek, 7. prosince 2018, 17:00

Pokrok nezastavíš a zatímco ještě před pár lety jsem si vystačila se samotným webem a facebookovou stránkou, dnes se snažím...

Z Olomouce míří do Zambie kontejner plný darů, ty posílají lidé z...

pátek, 7. prosince 2018, 15:30

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) včera vypravila kontejner pro jihoafrickou Zambii, který zaplnili ve veřejné sbírce lidé z...

FOTO: Kočka uvízla v korytě řeky, ven jí pomohli strážníci

pátek, 7. prosince 2018, 15:00

Šternberští městští policisté ve středu 5. prosince zachraňovali kočku, která se nedokázala sama dostat z koryta řeky.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.