Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Senioři si budou moci přivolat pomoc kdykoliv díky SOS tlačítkům

 
sobota, 8. prosince 2018, 14:00

Přerovská radnice chce vybrané seniory vybavit tísňovou službou s názvem Anděl na drátě, která by mohla při ohrožení či krizové situaci včas přivolat pomoc.

Jedno tlačítko vyjde na necelé dva tisíce korun

Radní podpořili pořízení SOS tlačítek napojených na tísňovou linku, které tato služba nabízí. Tlačítko v podobě hodinek či přívěšku na krk by měli senioři nepřetržitě u sebe a v případě potřeby by si přes něj mohli pouhým stisknutím zavolat pomoc. Informovala o tom mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. „Každé SOS tlačítko stojí 1850 korun. Počítáme s tím, že na nákup by šly peníze z rozpočtu města a také od sponzorů, kteří projeví zájem projekt podpořit. Ještě v prosinci oslovíme místní podnikatelské subjekty a poprosíme je o finanční dar," uvedl náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

Službu by si senioři měli platit měsíčně sami

Tlačítka by podle něj byla v majetku města, měsíční poplatek za službu v částce 380 korun by si už museli senioři hradit ze svého. Město nyní sestavuje pravidla pro využití této služby, které chce zveřejnit v únoru či březnu a poté začne mapovat zájem seniorů a sestavovat pořadník. Hrát roli bude jejich věk, soběstačnost, zdravotní a sociální anamnéza, doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Služba Anděl na drátě nabízí rychlé přivolání pomoci kdykoliv

Zhruba v dubnu by pak mohli první zájemci začít tlačítka používat. SOS tlačítka jsou prioritně určena lidem, kteří žijí v domácím prostředí a obávají se, že by je nenadálá krizová situace mohla ohrozit na životě. Pomoc prostřednictvím tlačítka si budou moci přivolat sedm dní v týdnu a 24 hodin denně. „Zařízení může zároveň samo rozpoznat, že jde o situaci ohrožující život, a ihned tak zalarmuje dohledové centrum pro zajištění pomoci," doplnil náměstek Kouba. Zařízení má GPS monitoring polohy pro zacílení pomoci, monitoruje aktivitu seniorů - a dokonce je možná i kontrola užívání léků. Podobnou službu využívá od letoška také Jeseník, kde jsou zdejší senioři v úzkém propojení s městskou policií pomocí speciálního komunikátoru. V novém projektu prevence kriminality jich bylo v srpnu vybráno prvních patnáct.

Hlasový komunikátor je v nebezpečí či ohrožení na životě okamžitě spojí s dispečinkem strážníků, kteří poté budou moci zalarmovat hasiče či zdravotníky. Komunikátor má navíc pádový senzor, informoval tehdy mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka. Speciální kapesní přístroj, s jehož pomocí si lze snadno a rychle přivolat pomoc, dostali už v roce 2016 zdarma od strážníků také vybraní senioři ve Šternberku na Olomoucku.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

V Olomouckém kraji dopravu komplikují mlhy, déšť a místy i silný vítr

sobota, 8. prosince 2018, 11:00

Dopravu v Olomouckém kraji komplikují dnes od rána na mnoha místech mlhy a dešťové přeháňky, případně mrholení. Vozovky v regionu...

Přerov má novou městskou společnost pro místní čtyři sportoviště

pátek, 7. prosince 2018, 21:00

Přerovští radní dnes schválili vznik nové městské společnosti. Spravovat bude čtyři místní sportoviště - zimní stadion i s...

V Olomouckém kraji hrady chystají akce na Vánoce i Silvestra....

pátek, 7. prosince 2018, 19:30

Speciální prohlídky ve vánočně vyzdobených komnatách, vánoční nadělování pod stromkem i silvestrovský přípitek v posledním dni v...

Lidé, které trápí obezita, najdou pomoc v Bari klubu. Vyslechne je...

pátek, 7. prosince 2018, 19:00

Lidé, jež dlouhodobě trápí obezita a kteří zvažují podstoupení chirurgického výkonu k její léčbě, se mohou od října letošního...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.