Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Senioři si budou moci přivolat pomoc kdykoliv díky SOS tlačítkům

 
sobota, 8. prosince 2018, 14:00

Přerovská radnice chce vybrané seniory vybavit tísňovou službou s názvem Anděl na drátě, která by mohla při ohrožení či krizové situaci včas přivolat pomoc.

Jedno tlačítko vyjde na necelé dva tisíce korun

Radní podpořili pořízení SOS tlačítek napojených na tísňovou linku, které tato služba nabízí. Tlačítko v podobě hodinek či přívěšku na krk by měli senioři nepřetržitě u sebe a v případě potřeby by si přes něj mohli pouhým stisknutím zavolat pomoc. Informovala o tom mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. „Každé SOS tlačítko stojí 1850 korun. Počítáme s tím, že na nákup by šly peníze z rozpočtu města a také od sponzorů, kteří projeví zájem projekt podpořit. Ještě v prosinci oslovíme místní podnikatelské subjekty a poprosíme je o finanční dar," uvedl náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

Službu by si senioři měli platit měsíčně sami

Tlačítka by podle něj byla v majetku města, měsíční poplatek za službu v částce 380 korun by si už museli senioři hradit ze svého. Město nyní sestavuje pravidla pro využití této služby, které chce zveřejnit v únoru či březnu a poté začne mapovat zájem seniorů a sestavovat pořadník. Hrát roli bude jejich věk, soběstačnost, zdravotní a sociální anamnéza, doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Služba Anděl na drátě nabízí rychlé přivolání pomoci kdykoliv

Zhruba v dubnu by pak mohli první zájemci začít tlačítka používat. SOS tlačítka jsou prioritně určena lidem, kteří žijí v domácím prostředí a obávají se, že by je nenadálá krizová situace mohla ohrozit na životě. Pomoc prostřednictvím tlačítka si budou moci přivolat sedm dní v týdnu a 24 hodin denně. „Zařízení může zároveň samo rozpoznat, že jde o situaci ohrožující život, a ihned tak zalarmuje dohledové centrum pro zajištění pomoci," doplnil náměstek Kouba. Zařízení má GPS monitoring polohy pro zacílení pomoci, monitoruje aktivitu seniorů - a dokonce je možná i kontrola užívání léků. Podobnou službu využívá od letoška také Jeseník, kde jsou zdejší senioři v úzkém propojení s městskou policií pomocí speciálního komunikátoru. V novém projektu prevence kriminality jich bylo v srpnu vybráno prvních patnáct.

Hlasový komunikátor je v nebezpečí či ohrožení na životě okamžitě spojí s dispečinkem strážníků, kteří poté budou moci zalarmovat hasiče či zdravotníky. Komunikátor má navíc pádový senzor, informoval tehdy mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka. Speciální kapesní přístroj, s jehož pomocí si lze snadno a rychle přivolat pomoc, dostali už v roce 2016 zdarma od strážníků také vybraní senioři ve Šternberku na Olomoucku.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

V Olomouckém kraji dopravu komplikují mlhy, déšť a místy i silný vítr

sobota, 8. prosince 2018, 11:00

Dopravu v Olomouckém kraji komplikují dnes od rána na mnoha místech mlhy a dešťové přeháňky, případně mrholení. Vozovky v regionu...

Přerov má novou městskou společnost pro místní čtyři sportoviště

pátek, 7. prosince 2018, 21:00

Přerovští radní dnes schválili vznik nové městské společnosti. Spravovat bude čtyři místní sportoviště - zimní stadion i s...

V Olomouckém kraji hrady chystají akce na Vánoce i Silvestra....

pátek, 7. prosince 2018, 19:30

Speciální prohlídky ve vánočně vyzdobených komnatách, vánoční nadělování pod stromkem i silvestrovský přípitek v posledním dni v...

Lidé, které trápí obezita, najdou pomoc v Bari klubu. Vyslechne je...

pátek, 7. prosince 2018, 19:00

Lidé, jež dlouhodobě trápí obezita a kteří zvažují podstoupení chirurgického výkonu k její léčbě, se mohou od října letošního...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.