Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V případě Pantlíka a Kovaříka z lihové mafie rozhodne soud v lednu

 
úterý, 11. prosince 2018, 21:00

Poslední dva muže obžalované v kauze takzvané lihové mafie Radka Březiny, u kterých dosud nepadl pravomocný verdikt, čeká v lednu soud.

Soud se bude zabývat jen částí lihové mafie

Jednání v případu správce Březinových nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, nařídil olomoucký krajský soudce na 10. a 11. ledna, půldruhého roku po vrácení případu vrchním soudem. Prodlení způsobilo dovolání i stížnosti v této rozsáhlé kauze. Soud se nebude muset zabývat celým případem takzvané lihové mafie, ale pouze částí, která se týká obžalovaných. U Pantlíka jde o sklad v Olomouci - Holici, kde se členové gangu snažili na poslední chvíli tajně ukrytý líh zdenaturovat či vypustit, Kovářík měl na starost sklady v Ostravě. „Musel jsem počkat, až se mi vrátí spis. Bylo tam podáno dovolání a stížnost na porušení zákona, což má samozřejmě přednost," řekl soudce Eduard Ondrášek.

Podmíněný trest byl uložen jen jednomu obžalovanému

Podotkl, že na rozhodnutí Nejvyššího soudu závisel i další postup v tomto případě. Čas zabrala i rozsáhlá agenda týkající se trestu propadnutí majetku u zbylých obžalovaných. Správce Březinových nemovitostí Kovářík původně dostal od krajského soudu devět let a dva měsíce. Obžalovanému Pantlíkovi, který jako jediný nebyl souzen za účast na organizované skupině, uložil soud jako jedinému podmíněný trest. Jejich odvolání vrchní soud loni v červnu vyhověl s tím, že jejich zavinění není zcela bez pochybnosti prokázáno. „Oba dva žádají zproštění," uvedl již dříve soudce Ondrášek.

Nejvyšší trest dostal šéf mafie Radek Březina

V případu s rekordní škodou na daních ve výši téměř šest miliard korun bylo původně obžalováno osm mužů, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované skupiny. Zbývajících šest mužů je již za obchody s nelegálním lihem pravomocně odsouzeno. Nejvyšší trest 13 let dostal šéf mafie Radek Březina, jeho bratrovi Tomášovi nakonec Nejvyšší soud snížil původně šestiletý trest na 3,5 roku. Tomáš Březina je také jako jediný již na svobodě, před časem byl podmínečně propuštěn. Vrchní soud rozhodl také o propadnutí veškerého majetku Březinových.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odvážely kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku, v Háji u Duchcova, ve Valašském Meziříčí a v Hrobicích. Soud množství tohoto lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů. Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun.
Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

V příštím roce bude Přerov hospodařit s přebytkem přes 26 milionů...

úterý, 11. prosince 2018, 20:30

S přebytkovým rozpočtem bude příští rok hospodařit radnice v Přerově. Zastupitelé včera schválili městský rozpočet s příjmy 917,9...

Strážníci našli v krabici u popelnic kotě. Předali ho veterináři

úterý, 11. prosince 2018, 19:00

Kotě v krabici u popelnice bylo nalezeno v ulici U Cukrovaru včera před polednem. Kotě bylo strážníky Městské policie Olomouc...

Do přerovské nemocnice dnes přišlo darovat krev pětatřicet prvodárců....

úterý, 11. prosince 2018, 18:00

Akce s názvem „450 ml naděje“ měla přilákat do transfúzního oddělení přerovské nemocnice prvodárce krve. A povedlo se. V úterý...

Zloděj se vloupal do domu, ze kterého ukradl šperky a stravenky....

úterý, 11. prosince 2018, 17:00

Neznámý zloděj se včera násilně vloupal do rodinného domu v obci na Přerovsku. Po prohledání domu ukradl vše, co se mu hodilo.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.