Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V areálu Mamutov bude vévodit mamut v životní velikosti a 3D projekce ze života pravěkých lovců

 
sobota, 15. prosince 2018, 13:00

Přerov se posunul v plánech vybudovat velkolepý areál připomínající zdejší historii lovců mamutů. Vedení města se domluvilo se zástupci přerovské společnosti PMS na směně pozemků, na kterých má v budoucnu projekt v hodnotě kolem 150 milionů korun vyrůst.

Areál Mamutov má stát v lokalitě bývalé cihelny

Výměnu za městské pozemky v Újezdci musejí ještě schválit zastupitelé, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová. Areál Mamutov, který má představit pravěkou minulost zdejší městské části Předmostí, plánuje město řadu let. Směnou se podle Chalupové městu podaří scelit pozemky, na nichž by měl naučně-zábavný park být. „Mamutov má stát v lokalitě bývalé cihelny v Hranické ulici a na navazujícím zalesněném kopci zvaném Skalka. Část parcel patří městu a část společnosti PMS, která je ochotna se pozemků vzdát výměnou za jiné," uvedl náměstek primátora Michal Zácha (ODS). Odborník, který na oba pozemky vypracoval znalecký posudek, vyčíslil i finanční rozdíl v jejich hodnotě a to ve prospěch města, kterému tato transakce připíše na účet 68 tisíc korun.

Mamutov vás přenese do doby ledové

O parku Mamutov, který má být vybudován v místech, kde před 27 tisíci lety doopravdy žili mamuti i jejich lovci, se mluví už od roku 2008, kdy zastupitelé schválili záměr výstavby. Víceúčelový park světa lovců mamutů má přijít zhruba na 150 milionů korun, na stavbu se bude snažit město získat peníze. „Mamutov by mohl do autentických míst přilákat turisty z celého světa a ti by se mohli doslova teleportovat do doby ledové a podrobně ji poznat v průběhu čtyřhodinové prohlídky. Ocitli by se v obydlích pravěkých lidí, viděli jejich tábořiště i loveckou scénu, poznali by krajinu, v níž se pohybovali," popsal Pavel Juliš z přerovského magistrátu.

Součástí šestihektarového areálu má být také replika hromadného hrobu, který byl v Předmostí nalezen. Počítá se také s vyhlídkovou věží, která by měla nabídnout pohled do Moravské brány. Podobu velkolepého projektu již před několika lety zpracovávali odborníci. Uvedli tehdy, že expozici bude vévodit mamut v životní velikosti a 3D projekce ze života pravěkých lovců. Za vizi areálu už radnice zaplatila několik set tisíc korun. V přerovském Předmostí je jedno z nejznámějších evropských archeologických nalezišť starší doby kamenné. Město zde již vybudovalo Památník lovců mamutů, kde jsou zakonzervované pravěké nálezy z této oblasti, a naučnou stezku. Později otevřelo také infocentrum. Naučná stezka a památník leží nedaleko největšího nalezeného souboru lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Hromadný hrob v roce 1894 objevil archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část pravěkého naleziště je ale zastavěna sídlištěm, archeologové jsou však v této lokalitě nadále úspěšní.
Napsal(a) ČTK | Foto mamutov.eu

Kam dál?

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

pátek, 14. prosince 2018, 22:00

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to...

Horská služba je v plném nasazení pro zimní sezónu. Apeluje na...

pátek, 14. prosince 2018, 21:00

Přesto, že ve většině horských oblastí HS se provoz v lyžařských areálech teprve připravuje, Horská služba zahájila zimní sezónu...

Vyhrajte olomouckému kinu Metropol slavnostní předpremiéru filmu...

pátek, 14. prosince 2018, 18:00

Kino Metropol se v příštích dvou měsících utká s ostatními českými kiny o slavnostní předpremiéru nového českého filmu o žlutých...

FOTO: Petr Jákl dotočil hvězdně obsazený film Jan Žižka, do kin...

pátek, 14. prosince 2018, 17:00

Po necelých třech měsících náročného natáčení padla v Nymburku poslední klapka filmu Jan Žižka, jehož název pro zahraničí bude...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.