Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V areálu Mamutov bude vévodit mamut v životní velikosti a 3D projekce ze života pravěkých lovců

 
sobota, 15. prosince 2018, 13:00

Přerov se posunul v plánech vybudovat velkolepý areál připomínající zdejší historii lovců mamutů. Vedení města se domluvilo se zástupci přerovské společnosti PMS na směně pozemků, na kterých má v budoucnu projekt v hodnotě kolem 150 milionů korun vyrůst.

Areál Mamutov má stát v lokalitě bývalé cihelny

Výměnu za městské pozemky v Újezdci musejí ještě schválit zastupitelé, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová. Areál Mamutov, který má představit pravěkou minulost zdejší městské části Předmostí, plánuje město řadu let. Směnou se podle Chalupové městu podaří scelit pozemky, na nichž by měl naučně-zábavný park být. „Mamutov má stát v lokalitě bývalé cihelny v Hranické ulici a na navazujícím zalesněném kopci zvaném Skalka. Část parcel patří městu a část společnosti PMS, která je ochotna se pozemků vzdát výměnou za jiné," uvedl náměstek primátora Michal Zácha (ODS). Odborník, který na oba pozemky vypracoval znalecký posudek, vyčíslil i finanční rozdíl v jejich hodnotě a to ve prospěch města, kterému tato transakce připíše na účet 68 tisíc korun.

Mamutov vás přenese do doby ledové

O parku Mamutov, který má být vybudován v místech, kde před 27 tisíci lety doopravdy žili mamuti i jejich lovci, se mluví už od roku 2008, kdy zastupitelé schválili záměr výstavby. Víceúčelový park světa lovců mamutů má přijít zhruba na 150 milionů korun, na stavbu se bude snažit město získat peníze. „Mamutov by mohl do autentických míst přilákat turisty z celého světa a ti by se mohli doslova teleportovat do doby ledové a podrobně ji poznat v průběhu čtyřhodinové prohlídky. Ocitli by se v obydlích pravěkých lidí, viděli jejich tábořiště i loveckou scénu, poznali by krajinu, v níž se pohybovali," popsal Pavel Juliš z přerovského magistrátu.

Součástí šestihektarového areálu má být také replika hromadného hrobu, který byl v Předmostí nalezen. Počítá se také s vyhlídkovou věží, která by měla nabídnout pohled do Moravské brány. Podobu velkolepého projektu již před několika lety zpracovávali odborníci. Uvedli tehdy, že expozici bude vévodit mamut v životní velikosti a 3D projekce ze života pravěkých lovců. Za vizi areálu už radnice zaplatila několik set tisíc korun. V přerovském Předmostí je jedno z nejznámějších evropských archeologických nalezišť starší doby kamenné. Město zde již vybudovalo Památník lovců mamutů, kde jsou zakonzervované pravěké nálezy z této oblasti, a naučnou stezku. Později otevřelo také infocentrum. Naučná stezka a památník leží nedaleko největšího nalezeného souboru lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Hromadný hrob v roce 1894 objevil archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část pravěkého naleziště je ale zastavěna sídlištěm, archeologové jsou však v této lokalitě nadále úspěšní.
Napsal(a) ČTK | Foto mamutov.eu

Kam dál?

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

pátek, 14. prosince 2018, 22:00

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to...

Horská služba je v plném nasazení pro zimní sezónu. Apeluje na...

pátek, 14. prosince 2018, 21:00

Přesto, že ve většině horských oblastí HS se provoz v lyžařských areálech teprve připravuje, Horská služba zahájila zimní sezónu...

Kauza pádu dítěte z vlaku je uzavřena. Pracovnice drah byly...

pátek, 14. prosince 2018, 16:30

Zproštění obžaloby dvou pracovnic Českých drah, které se rok zodpovídaly před soudy kvůli tragickému pádu dívenky z vlaku na...

Zloděj ukradl seniorovi z ubytovny kreditní kartu a vybral z ní více...

pátek, 14. prosince 2018, 15:30

Osmačtyřicetiletý muž z Rudy nad Moravou je podezřelý z přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.