Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Světově uznávaný umělec Tibor Červeňák vystaví své obrazy v Galerii Synagoga

 
sobota, 15. prosince 2018, 20:00

Prostory hranické Galerie Synagoga ozdobí od poloviny ledna obrazy Tibora Červeňáka. Jednačtyřicetiletý rodák z Hranic žije a tvoří ve Velké Británii, se svou tvorbou se v rodném městě představí po třinácti letech, řekla ředitelka Městských kulturních zařízení Hranice Naďa Jandová.

Tibor Červeňák je světově uznávaný umělec

Výstava ponese název Koně a ženy a otevřena bude do 3. března. „Malíř v Hranicích vystavoval naposledy v září roku 2005. Na výstavě se domlouváme už zhruba dva roky. Obrazy nám dodávková služba doveze z Anglie zřejmě v pondělí, výstava bude otevřena 17. ledna. Jde o světově uznávaného umělce, vystavuje v prestižních galeriích ve světě," uvedla Naďa Jandová. Autor naposledy vystavoval v Hranicích ve Staré radnici, podle Jandové se ve své tvorbě od poslední výstavy výrazně posunul. „Galerie Synagoga patří prestižním umělcům, je mezi nimi také poměrně vyhlášena. Dílo Tibora Červeňáka do těchto prostor rozhodně patří," míní Jandová. Autorovy výtvarné začátky jsou spojené s Českou republikou.

V roce 2004 využil možností Evropské unie a usadil se v Belfastu, kde pracoval a také spolupracoval s galeristou Michaelem Flanaganem, který jeho tvorbu zastupoval pět let. V roce 2009 uspořádal Tiboru Červeňákovi první samostatnou výstavu, na které bylo vystaveno 25 obrazů. Ty byly prodány během deseti dnů do soukromých sbírek. Později získal magisterský titul z výtvarného umění - malířství na jedné z nejprestižnějších uměleckých vysokých škol v Londýně Chelsea College of Arts, na které studovala řada světově uznávaných umělců. Své obrazy vystavoval v zahraničí - v New Yorku, Vídni, Stockholmu, Helsinkách, Paříži či v Benátkách, získal přitom i řadu ocenění. Jeho obrazy se objevily i ve filmech.

Umělec je autorem techniky kinetického malování Boxing Painting

V současné době žije a tvoří v Cardiffu ve Velké Británii. „Umělec je také autorem techniky kinetického malování Boxing Painting. V boxerských rukavicích udeří do plátna a rukavice přitom zanechají oválný obtisk. Boxovací variace a jejich uspořádání připomíná sestavu leknínů na vodní hladině," dodala Naďa Jandová. Galerie Synagoga ve svém výstavním plánu na příští rok chystá také výstavu grafika Ondřeje Michálka, slovenského malíře, grafika, sochaře a galeristy Viktora Hulíka či ukázku tvorby bývalého rektora Akademie výtvarných umění Jiřího Sopka. Na začátku srpna bude v galerii otevřena výstava Pala Macha, který patří k současným nejoriginálnějším slovenským umělcům zabývajících se malbou a kresbou na sklo, malířstvím, fotografováním.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Tibor Červeňák

Kam dál?

Výtěžek z Běhu naděje přivezl starosta Vidnavy na Onkologickou kliniku

sobota, 15. prosince 2018, 19:00

Předčasný vánoční dárek přivezli dnes do Fakultní nemocnice Olomouc starosta a místostarosta Vidnavy na Jesenicku Rostislav...

V areálu Mamutov bude vévodit mamut v životní velikosti a 3D projekce...

sobota, 15. prosince 2018, 13:00

Přerov se posunul v plánech vybudovat velkolepý areál připomínající zdejší historii lovců mamutů. Vedení města se domluvilo se...

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

pátek, 14. prosince 2018, 22:00

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to...

Horská služba je v plném nasazení pro zimní sezónu. Apeluje na...

pátek, 14. prosince 2018, 21:00

Přesto, že ve většině horských oblastí HS se provoz v lyžařských areálech teprve připravuje, Horská služba zahájila zimní sezónu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.