Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Světově uznávaný umělec Tibor Červeňák vystaví své obrazy v Galerii Synagoga

 
sobota, 15. prosince 2018, 20:00

Prostory hranické Galerie Synagoga ozdobí od poloviny ledna obrazy Tibora Červeňáka. Jednačtyřicetiletý rodák z Hranic žije a tvoří ve Velké Británii, se svou tvorbou se v rodném městě představí po třinácti letech, řekla ředitelka Městských kulturních zařízení Hranice Naďa Jandová.

Tibor Červeňák je světově uznávaný umělec

Výstava ponese název Koně a ženy a otevřena bude do 3. března. „Malíř v Hranicích vystavoval naposledy v září roku 2005. Na výstavě se domlouváme už zhruba dva roky. Obrazy nám dodávková služba doveze z Anglie zřejmě v pondělí, výstava bude otevřena 17. ledna. Jde o světově uznávaného umělce, vystavuje v prestižních galeriích ve světě," uvedla Naďa Jandová. Autor naposledy vystavoval v Hranicích ve Staré radnici, podle Jandové se ve své tvorbě od poslední výstavy výrazně posunul. „Galerie Synagoga patří prestižním umělcům, je mezi nimi také poměrně vyhlášena. Dílo Tibora Červeňáka do těchto prostor rozhodně patří," míní Jandová. Autorovy výtvarné začátky jsou spojené s Českou republikou.

V roce 2004 využil možností Evropské unie a usadil se v Belfastu, kde pracoval a také spolupracoval s galeristou Michaelem Flanaganem, který jeho tvorbu zastupoval pět let. V roce 2009 uspořádal Tiboru Červeňákovi první samostatnou výstavu, na které bylo vystaveno 25 obrazů. Ty byly prodány během deseti dnů do soukromých sbírek. Později získal magisterský titul z výtvarného umění - malířství na jedné z nejprestižnějších uměleckých vysokých škol v Londýně Chelsea College of Arts, na které studovala řada světově uznávaných umělců. Své obrazy vystavoval v zahraničí - v New Yorku, Vídni, Stockholmu, Helsinkách, Paříži či v Benátkách, získal přitom i řadu ocenění. Jeho obrazy se objevily i ve filmech.

Umělec je autorem techniky kinetického malování Boxing Painting

V současné době žije a tvoří v Cardiffu ve Velké Británii. „Umělec je také autorem techniky kinetického malování Boxing Painting. V boxerských rukavicích udeří do plátna a rukavice přitom zanechají oválný obtisk. Boxovací variace a jejich uspořádání připomíná sestavu leknínů na vodní hladině," dodala Naďa Jandová. Galerie Synagoga ve svém výstavním plánu na příští rok chystá také výstavu grafika Ondřeje Michálka, slovenského malíře, grafika, sochaře a galeristy Viktora Hulíka či ukázku tvorby bývalého rektora Akademie výtvarných umění Jiřího Sopka. Na začátku srpna bude v galerii otevřena výstava Pala Macha, který patří k současným nejoriginálnějším slovenským umělcům zabývajících se malbou a kresbou na sklo, malířstvím, fotografováním.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Tibor Červeňák

Kam dál?

Výtěžek z Běhu naděje přivezl starosta Vidnavy na Onkologickou kliniku

sobota, 15. prosince 2018, 19:00

Předčasný vánoční dárek přivezli dnes do Fakultní nemocnice Olomouc starosta a místostarosta Vidnavy na Jesenicku Rostislav...

V areálu Mamutov bude vévodit mamut v životní velikosti a 3D projekce...

sobota, 15. prosince 2018, 13:00

Přerov se posunul v plánech vybudovat velkolepý areál připomínající zdejší historii lovců mamutů. Vedení města se domluvilo se...

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

pátek, 14. prosince 2018, 22:00

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to...

Horská služba je v plném nasazení pro zimní sezónu. Apeluje na...

pátek, 14. prosince 2018, 21:00

Přesto, že ve většině horských oblastí HS se provoz v lyžařských areálech teprve připravuje, Horská služba zahájila zimní sezónu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.