Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Světově uznávaný umělec Tibor Červeňák vystaví své obrazy v Galerii Synagoga

 
sobota, 15. prosince 2018, 20:00

Prostory hranické Galerie Synagoga ozdobí od poloviny ledna obrazy Tibora Červeňáka. Jednačtyřicetiletý rodák z Hranic žije a tvoří ve Velké Británii, se svou tvorbou se v rodném městě představí po třinácti letech, řekla ředitelka Městských kulturních zařízení Hranice Naďa Jandová.

Tibor Červeňák je světově uznávaný umělec

Výstava ponese název Koně a ženy a otevřena bude do 3. března. „Malíř v Hranicích vystavoval naposledy v září roku 2005. Na výstavě se domlouváme už zhruba dva roky. Obrazy nám dodávková služba doveze z Anglie zřejmě v pondělí, výstava bude otevřena 17. ledna. Jde o světově uznávaného umělce, vystavuje v prestižních galeriích ve světě," uvedla Naďa Jandová. Autor naposledy vystavoval v Hranicích ve Staré radnici, podle Jandové se ve své tvorbě od poslední výstavy výrazně posunul. „Galerie Synagoga patří prestižním umělcům, je mezi nimi také poměrně vyhlášena. Dílo Tibora Červeňáka do těchto prostor rozhodně patří," míní Jandová. Autorovy výtvarné začátky jsou spojené s Českou republikou.

V roce 2004 využil možností Evropské unie a usadil se v Belfastu, kde pracoval a také spolupracoval s galeristou Michaelem Flanaganem, který jeho tvorbu zastupoval pět let. V roce 2009 uspořádal Tiboru Červeňákovi první samostatnou výstavu, na které bylo vystaveno 25 obrazů. Ty byly prodány během deseti dnů do soukromých sbírek. Později získal magisterský titul z výtvarného umění - malířství na jedné z nejprestižnějších uměleckých vysokých škol v Londýně Chelsea College of Arts, na které studovala řada světově uznávaných umělců. Své obrazy vystavoval v zahraničí - v New Yorku, Vídni, Stockholmu, Helsinkách, Paříži či v Benátkách, získal přitom i řadu ocenění. Jeho obrazy se objevily i ve filmech.

Umělec je autorem techniky kinetického malování Boxing Painting

V současné době žije a tvoří v Cardiffu ve Velké Británii. „Umělec je také autorem techniky kinetického malování Boxing Painting. V boxerských rukavicích udeří do plátna a rukavice přitom zanechají oválný obtisk. Boxovací variace a jejich uspořádání připomíná sestavu leknínů na vodní hladině," dodala Naďa Jandová. Galerie Synagoga ve svém výstavním plánu na příští rok chystá také výstavu grafika Ondřeje Michálka, slovenského malíře, grafika, sochaře a galeristy Viktora Hulíka či ukázku tvorby bývalého rektora Akademie výtvarných umění Jiřího Sopka. Na začátku srpna bude v galerii otevřena výstava Pala Macha, který patří k současným nejoriginálnějším slovenským umělcům zabývajících se malbou a kresbou na sklo, malířstvím, fotografováním.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Tibor Červeňák

Kam dál?

Výtěžek z Běhu naděje přivezl starosta Vidnavy na Onkologickou kliniku

sobota, 15. prosince 2018, 19:00

Předčasný vánoční dárek přivezli dnes do Fakultní nemocnice Olomouc starosta a místostarosta Vidnavy na Jesenicku Rostislav...

V areálu Mamutov bude vévodit mamut v životní velikosti a 3D projekce...

sobota, 15. prosince 2018, 13:00

Přerov se posunul v plánech vybudovat velkolepý areál připomínající zdejší historii lovců mamutů. Vedení města se domluvilo se...

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

pátek, 14. prosince 2018, 22:00

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to...

Horská služba je v plném nasazení pro zimní sezónu. Apeluje na...

pátek, 14. prosince 2018, 21:00

Přesto, že ve většině horských oblastí HS se provoz v lyžařských areálech teprve připravuje, Horská služba zahájila zimní sezónu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025

První vysokorychlostní tratě z Prahy-Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy se mají začít stavět v roce 2025, nádraží se letos opravují za miliardu korun. Taková témata projednával ministr dopravy Vladimír Kremlík s vedením Správy železniční dopravní cesty a generálním ředitelem Jiřím Svobodou.

Studené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdeme

Studené počasí s podprůměrnými teplotami, které panovalo v první polovině května, podle meteorologů pomalu končí. Pozvolna se bude oteplovat, nejvyšší denní teploty se mají příští týden pohybovat kolem dvaceti stupňů. I poslední květnový týden a v první polovině června by se teploty měly pohybovat kolem hodnot obvyklých pro toto období roku. Příští týden má ještě hodně pršet, někde i vydatně. V dalších týdnech bude srážek míň.

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).