Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pro chudé děti na Ukrajině odvezla charita vánoční dárky, podařilo se najít všechny dárce

 
neděle, 16. prosince 2018, 16:00

Na cestu na Ukrajinu se dnes vydaly dárky pro chudé ukrajinské děti, které od října nakupovali lidé z celé republiky ve veřejné sbírce vyhlášené Arcidiecézní charitou Olomouc (ACHO).

Řidiči kamionu, v němž jsou vánoční balíčky, dnes vyrazili na Ukrajinu

Na seznam potřebných letos zařadili charitní pracovníci největší počet dětí v desetileté historii projektu. Vybráno bylo dohromady 416 dětí. Vánoční balíčky nakládali pracovníci ACHO na kamion ve čtvrtek, na cestu se vydal dnes. Dárků se dočkají všechny děti ze seznamu, řekla koordinátorka projektů na Ukrajině Anna Borková. „Řidiči jsou již na cestě, v pondělí dopoledne by měli být na místě. Poté bude následovat procedura proclení, která není vůbec jednoduchá. Řidiči se následně vrátí zpět a po Vánocích na místo pojedeme osobně, kdy dárky budeme rozdávat přímo konkrétním dětem," uvedla Borková. Dárky charitní pracovníci dětem rozdávají až během ledna, neboť na Ukrajině slaví pravoslavné Vánoce. Lidé nejčastěji na Ukrajinu poslali oblečení, obuv, hračky nebo věci do školy, často plnili i konkrétní přání dětí.

PSALI JSME: Olomoucká charita na Vánoce obdaruje přes 400 dětí z Ukrajiny. Daruje oblečení, obuv i hračky

Tradiční charitní akce na pomoc ukrajinským dětem se i letos setkala s velkým zájmem. Sbírku vyhlásila ACHO v říjnu, o měsíc později byl již seznam dětí rozebrán. Dárky posílali lidé z olomoucké arcidiecéze, ale i z celé České republiky. Vánočními dárky přispěli například dárci z Kladna, Rakovníku, Frýdku - Místku, Příbrami či Prahy, uvedla Borková. „Podařilo se nám sehnat všechny dárce. Dárců by bylo i více, ale už by to nešlo logisticky zařídit, aby dětí bylo více. Všechny děti ze seznamu tak mají dárek," doplnila Anna Borková.

Projekt nese název Vánoční balíček a pracovníci charity do seznamu dětí zařazují ty, které pochází z chudých poměrů, sirotky nebo oběti válečných konfliktů. Letos jich bylo na seznamu 416, o 75 více než loni. Zásilky poputují do dětských domovů, sirotčinců a sociálně slabých rodin v Bortnykách, Kolomyji, Ternopilu a Lopatynu. V počátcích vozili charitní pracovníci na Ukrajinu balíčky malým autem, zájem dárců však rostl a nyní s dárky jezdí kamion. Za více než deset let bylo tímto způsobem dopraveno a rozdáno 2229 dárků, uvedla ACHO na svých stránkách.

 

 

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

V neděli proletí blízko kolem Země vánoční kometa, půjde vidět pouhým...

neděle, 16. prosince 2018, 10:45

Kolem Země dnes proletí vánoční kometa 64P Wirtanen. Má azurově-zelenou barvu a nejblíže k Zemi se octne dnes po 14:00. Od...

V Zábřehu byla vyhlášena soutěž o nejhezčí vánoční výzdobu ve městě....

neděle, 16. prosince 2018, 10:00

Vedení radnice v Zábřehu na Šumpersku vyhlásilo soutěž o nejhezčí vánoční výzdobu ve městě. Obyvatele tím chce pobídnout ke snaze...

Světově uznávaný umělec Tibor Červeňák vystaví své obrazy v Galerii...

sobota, 15. prosince 2018, 20:00

Prostory hranické Galerie Synagoga ozdobí od poloviny ledna obrazy Tibora Červeňáka. Jednačtyřicetiletý rodák z Hranic žije a...

Výtěžek z Běhu naděje přivezl starosta Vidnavy na Onkologickou kliniku

sobota, 15. prosince 2018, 19:00

Předčasný vánoční dárek přivezli dnes do Fakultní nemocnice Olomouc starosta a místostarosta Vidnavy na Jesenicku Rostislav...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.

V Česku začal druhý den voleb do Evropského parlamentu, v pátek byla účast od deseti do 20 procent

V Česku dnes ráno začal druhý den voleb do Evropského parlamentu. Lidé v nich mají poslední možnost ovlivnit, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se otevřely v 8:00, přístupné budou až do 14:00. Výsledky ale s ohledem na evropský charakter voleb budou známy až v neděli před půlnocí.