Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvůli obavě z plagiátorství zahájila Univerzita Palackého kontrolu diplomových prací

 
pondělí, 17. prosince 2018, 19:00

Univerzita Palackého (UP) v Olomouci zahájila kontrolu stovky namátkově vybraných diplomových prací. Prověřit je chce kvůli obavě z plagiátorství.

Kontrola diplomových prací potrvá zřejmě až do poloviny příštího roku

Proces bude podle rektora Jaroslava Millera náročnější, než škola předpokládala. Potrvá zřejmě až do poloviny příštího roku. Kontrolou projdou diplomové práce z šesti fakult univerzity. Debatu o kvalitě závěrečných prací otevřela v červenci kauza plagiátorství tehdejších ministrů. „Kontrolu Univerzita Palackého již zahájila, přičemž podrobeno analýze bude zhruba stovka namátkově vybraných diplomových prací. Univerzita potřebuje vědět, zda naše kontrolní mechanismy byly i v minulosti dostatečné, a také chceme vyslat signál veřejnosti, že se univerzita snaží být transparentní," řekl rektor Miller. Výběr se podle mluvčí univerzity Gabriely Sýkorové Dvorníkové uskutečnil metodou náhodných čísel.

Diplomové práce pocházejí ze šesti fakult univerzity, která jich má celkem osm. Do kontroly nejsou zahrnuty práce absolventů lékařské fakulty a fakulty zdravotnických věd, uvedla mluvčí. Zda půjde o jednorázovou záležitost nebo jestli UP bude v těchto kontrolách pokračovat, zatím není zřejmé. „Na základě konkrétních zkušeností a výsledku se rozhodneme o dalším postupu," řekla mluvčí. Pro prvotní porovnání používají pracovníci školy systém Theses určený pro odhalování plagiátů mezi závěrečnými pracemi. Vyvíjí ho a provozuje Masarykova univerzita v Brně a vznikl na poptávku vysokých škol.

Původně kontrola měla být ukončena na jaře 2019

Původní představa byla, že proces kontroly bude ukončen přibližně na jaře 2019. Ale vzhledem k tomu, že pouze část kontrolovaných prací je v elektronické formě a zbytek bude muset být digitalizován, celý proces se zřejmě nepodaří ukončit dříve než v období červen až srpen 2019," doplnil rektor. Debatu o kvalitě závěrečných prací otevřela v červenci kauza plagiátorství tehdejší ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří kvůli tomu rezignovali. Problém s diplomovou prací měl také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v ní neuváděl zdroje u některých pasáží převzatých z knih.

Všichni tři odevzdali své práce v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly speciálním softwarem. Naposledy odebrala titul kvůli plagiátorství letos v listopadu Univerzita Karlova. Absolvent školy kvůli opisování přišel o dva magisterské tituly, šlo o absolventa Husitské teologické fakulty UK, který na této fakultě vystudoval dva programy. O odebrání vysokoškolského titulu rozhodují vysoké školy v Česku zřídka. Od roku 2016 jim to umožňuje vysokoškolský zákon.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Univerzita Palackého

Kam dál?

U nádraží srazilo auto seniorku, která byla se zraněním převezena do...

pondělí, 17. prosince 2018, 16:30

V pátek večer došlo na ulici Jeremenkova k dopravní nehodě mezi autem a chodcem. Nehoda se stala v blízkosti autobusové zastávky.

Včera večer hořely čtyři kontejnery, požár poškodil i zaparkované...

pondělí, 17. prosince 2018, 15:30

Včera večer hořely čtyři kontejnery na křižovatce ulic Dukelská a U Soutoku v Olomouci. Kvůli požáru bylo poškozeno i zaparkované...

Neznámý zloděj se vloupal do rodinného domu, ze kterého ukradl...

pondělí, 17. prosince 2018, 11:00

Ve dnech 13. až 14. prosince se dosud neznámý pachatel vloupal do rodinného domu v obci Mostkovice. Poté co násilně vnikl do domu...

Při kontrole řidič nadýchal 3,41 promile alkoholu. Hrozí mu až rok za...

pondělí, 17. prosince 2018, 10:30

Před jedenáctou hodinou večer v sobotu kontrolovali strážníci Městské policie Hranice třiačtyřicetiletého řidiče. Ten řídil pod...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.