Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvůli obavě z plagiátorství zahájila Univerzita Palackého kontrolu diplomových prací

 
pondělí, 17. prosince 2018, 19:00

Univerzita Palackého (UP) v Olomouci zahájila kontrolu stovky namátkově vybraných diplomových prací. Prověřit je chce kvůli obavě z plagiátorství.

Kontrola diplomových prací potrvá zřejmě až do poloviny příštího roku

Proces bude podle rektora Jaroslava Millera náročnější, než škola předpokládala. Potrvá zřejmě až do poloviny příštího roku. Kontrolou projdou diplomové práce z šesti fakult univerzity. Debatu o kvalitě závěrečných prací otevřela v červenci kauza plagiátorství tehdejších ministrů. „Kontrolu Univerzita Palackého již zahájila, přičemž podrobeno analýze bude zhruba stovka namátkově vybraných diplomových prací. Univerzita potřebuje vědět, zda naše kontrolní mechanismy byly i v minulosti dostatečné, a také chceme vyslat signál veřejnosti, že se univerzita snaží být transparentní," řekl rektor Miller. Výběr se podle mluvčí univerzity Gabriely Sýkorové Dvorníkové uskutečnil metodou náhodných čísel.

Diplomové práce pocházejí ze šesti fakult univerzity, která jich má celkem osm. Do kontroly nejsou zahrnuty práce absolventů lékařské fakulty a fakulty zdravotnických věd, uvedla mluvčí. Zda půjde o jednorázovou záležitost nebo jestli UP bude v těchto kontrolách pokračovat, zatím není zřejmé. „Na základě konkrétních zkušeností a výsledku se rozhodneme o dalším postupu," řekla mluvčí. Pro prvotní porovnání používají pracovníci školy systém Theses určený pro odhalování plagiátů mezi závěrečnými pracemi. Vyvíjí ho a provozuje Masarykova univerzita v Brně a vznikl na poptávku vysokých škol.

Původně kontrola měla být ukončena na jaře 2019

Původní představa byla, že proces kontroly bude ukončen přibližně na jaře 2019. Ale vzhledem k tomu, že pouze část kontrolovaných prací je v elektronické formě a zbytek bude muset být digitalizován, celý proces se zřejmě nepodaří ukončit dříve než v období červen až srpen 2019," doplnil rektor. Debatu o kvalitě závěrečných prací otevřela v červenci kauza plagiátorství tehdejší ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří kvůli tomu rezignovali. Problém s diplomovou prací měl také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v ní neuváděl zdroje u některých pasáží převzatých z knih.

Všichni tři odevzdali své práce v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly speciálním softwarem. Naposledy odebrala titul kvůli plagiátorství letos v listopadu Univerzita Karlova. Absolvent školy kvůli opisování přišel o dva magisterské tituly, šlo o absolventa Husitské teologické fakulty UK, který na této fakultě vystudoval dva programy. O odebrání vysokoškolského titulu rozhodují vysoké školy v Česku zřídka. Od roku 2016 jim to umožňuje vysokoškolský zákon.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Univerzita Palackého

Kam dál?

U nádraží srazilo auto seniorku, která byla se zraněním převezena do...

pondělí, 17. prosince 2018, 16:30

V pátek večer došlo na ulici Jeremenkova k dopravní nehodě mezi autem a chodcem. Nehoda se stala v blízkosti autobusové zastávky.

Policie pátrá po muži, který se vyhýbá trestu. Dopustil se majetkové...

pondělí, 17. prosince 2018, 16:00

Policisté územního odboru Olomouc pátrají po muži jménem Aleš Antoš. Hledaný se narodil 6. dubna 1966 a trvalý pobyt má v okresu...

Včera večer hořely čtyři kontejnery, požár poškodil i zaparkované...

pondělí, 17. prosince 2018, 15:30

Včera večer hořely čtyři kontejnery na křižovatce ulic Dukelská a U Soutoku v Olomouci. Kvůli požáru bylo poškozeno i zaparkované...

Školáky čeká pololetní vysvědčení. Pokud bude špatné, je nejvyšší čas...

pondělí, 17. prosince 2018, 12:00

Tento týden budou mnozí školáci pořádat menší oslavu. 31. ledna totiž dostanou pololetní vysvědčení. Většina dětí si volno jistě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).