Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Podívejte se, jak talentovaná lékařka vyzdobila operační sály ORL. Stěny zdobí zentagle malby

 
pátek, 21. prosince 2018, 09:00

Jak by se vám pracovalo ve vykachlíkované místnosti bez denního světla, jednolitě vymalované zelenou barvou? Ke zdravotnickému prostředí sice pastelový odstín zelené patří, ale neunavovala by vás jeho monotónnost? Na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc se rozhodli jednotvárnost narušit.

Okna operačních sálů díky výtvarným schopnostem lékařky MUDr. Michaely Uhrové zdobí rozměrné malby, které zpříjemňují personálu pracovní čas a pacientům dodávají klid.

Výmalba speciální barvou, která musí pohlcovat a rozptylovat laserové paprsky, zahrnovala veškerou plochu sálů, tedy i okna a strop. Naše klinika ale sídlí ve starém objektu s vysokými stropy a zelené plochy byly únavně jednotvárné a působily poněkud stísňujícím dojmem. Proto jsem rád souhlasil s návrhem kolegyně Evy Studecké, že některé plochy vyzdobíme, aby byly veselejší a ne tak vizuálně sterilní,“ vysvětlil přednosta kliniky doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D.

Obrátil se na MUDr. Michaelu Uhrovou, o níž věděl, že ve volném čase maluje. Jeho původní představa přitom byla, že by v oknech byl namalovaný výhled na pláž nebo pohled do lesa. „To by ale bylo příliš komplikované. Jde totiž o velkou svislou plochu, s níž se nedá manipulovat. Proto jsem sálovým sestrám a panu přednostovi ukázala pár jednodušších návrhů a z nich jsme společně vybrali motiv knihovny,“ vzpomněla lékařka a doplnila, že se jedná o tzv. zentangle vzor, což je relaxační technika kresby spojující v sobě umělecké dílo a relaxační prvky.

Byla to pro mě výzva, a tak jsem to zkusila. Obávala jsem se výsledku, ale myslím, že to dopadlo dobře. V případě prvního sálu při malbě knihoven jsem vycházela ze společného výběru, druhý operační sál už jsem pojala volněji. Sama jsem si vybírala, co budu malovat a upřímně musím říct, že se mi malovalo lépe,“ usmívala se Uhrová.

Výzdoba operačních sálů trvala několik měsíců. „Musela jsem zkoordinovat svůj volný čas s volnou kapacitou sálů, což nebylo úplně jednoduché,“ vysvětlila lékařka, která ve své volné tvorbě upřednostňuje abstraktní malbu akrylem na plátno. Obrazy kombinující různé styly dokonce před dvěma lety představila na výstavě Lékař umělcem, která se konala v prostorách Teoretických ústavů Lékařské fakulty UP.

Přednosta Salzman přiznal, že lékaři a sestry byli zpočátku poněkud rozpačití. „Teď už ale slýchám jen pozitivní reakce,“ dodal. „Na sál, pro nějž jsem si vzory vybírala sama, mám už mnohem větší pozitivní ohlasy. Snad se díky tomu bude všem lépe pracovat a pacienti se před operací při pohledu na ´okna´ uvolní,“ doplnila jej MUDr. Uhrová.

Budova, v níž sídlí Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku společně s Oční klinikou, patří k nejstarším a současně architektonicky nejzajímavějším v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Někdejší oční pavilon, který má z čelní strany podobu klasicistního zámečku a zadní průčelí připomíná tradiční sanatorium, byl otevřen již v roce 1904. Otolaryngologové zde pracují od roku 1925.
Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Autobusové nádraží v Šumperku se dočká rekonstrukce. Budou vybudována...

pátek, 21. prosince 2018, 07:30

V Šumperku se od příštího roku chystá rozsáhlá rekonstrukce autobusového přednádraží. Následovat bude o rok později rekonstrukce...

V rámci dopravní bezpečnostní akce zkontrolovali policisté téměř...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 20:30

Ve středu mezi desátou až čtrnáctou hodinou proběhla dopravně bezpečnostní akce, která byla zaměřena na dohled po odcizených...

Přestavby se příští rok dočká domov pro seniory v Prostějově. Seniory...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 19:00

Více než 125 miliónů korun chce hejtmanství investovat do přestavby domova pro seniory v Prostějově. Krajští radní už schválili...

Zloděj si do batohu v obchodě nabral čtyři lahve alkoholu, byl však...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 16:30

V jednom z olomouckých supermarketů byl včera dopoledne přistižen při krádeži dvaačtyřicetiletý muž. Měl v úmyslu ukrást lahve s...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.