Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tříkrálovou sbírku bude doprovázet bohatý doprovodný program, přípravy na ni vrcholí

 
sobota, 29. prosince 2018, 13:00

Koncerty, výstavy, ale i společné darování krve doprovodí nadcházející ročník tradiční Tříkrálové sbírky. V olomoucké arcidiecézi zahrnující Olomoucký i část Zlínského kraje budou moci lidé spatřit koledníky od začátku ledna, sbírka potrvá až do poloviny měsíce.

V Olomoucké arcidiecézi se každý rok vybere nejvíce peněz

Akce má dlouholetou tradici. Vznikla právě v tomto kraji v roce 2000. V olomoucké arcidiecézi se navíc každoročně vybere nejvíce peněz z celé republiky. Letos to bylo rekordních 28,4 milionu korun. „Tříkrálovou sbírku každý rok provází spousta doprovodných akcí. Jsou mezi nimi festivaly, koncerty, výstavy, besedy, ale i různé výlety jako poděkování pro koledníky. Zajímavou akcí je například tradiční darování krve na transfuzní stanici prostějovské nemocnice. Tři králové se tam vydají v pondělí 7. ledna už v 05:30," informovala mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Karolína Opatřilová. Poprvé vyrazili tři králové koledovat po domácnostech v Olomouckém kraji a přilehlých krajích v roce 2000.

Peníze pomáhájí například lidem, kteří se náhle ocitli v akutní nouzi

Do ulic na začátku ledna vyrazí několik tisíc koledníků všech generací, řada z nich se do bílých plášťů obléká každý rok. Ke koledníkům v olomoucké arcidiecézi se po celé republice připojí další tisíce. „Pevně věřím, že koledníků bude dostatek a třeba i více než při poslední sbírce, které se jich zúčastnilo přes šedesát tisíc, a že k nim lidé budou štědří," uvedla hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně roste. Peníze pomáhají například lidem, kteří se náhle ocitli v akutní nouzi.

Část z výtěžku Tříkrálové sbírky jde na pomoc v zahraničí

„Celkem šedesát pět procent výtěžku Tříkrálové sbírky zůstává v regionu, část jde na pomoc v zahraničí. V případě Arcidiecéze olomoucké to je například na Ukrajinu a Haiti," doplnila mluvčí ACHO. Koledníky lidé poznají podle korunky a pláště, ponesou s sebou také pokladničku s logem charity, která je zapečetěná a očíslovaná. V některých městech a obcích předchází koledování požehnání koledníkům. „Uskuteční se v sobotu 29. prosince v 10 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže v Prostějově. Pomocný biskup Josef Nuzík koledníkům připomene jejich poslání a povzbudí je k jejich službě," doplnil prezident ACHO Bohumír Vitásek.

Akce chystá i Šumperk, Šternberk a Prostějov

Doprovodné akce chystají i další charity v kraji. Například v Šumperku se chystá slavnostní zahájení Tříkrálové sbírky v pátek 4. ledna Na Točáku za doprovodu dětského sboru Motýli Šumperk, ve Šternberku se připravuje charitní ples. V Prostějově bude součástí akcí například bruslení na ledové ploše na náměstí T. G. Masaryka či koledování studentů Cyrilometodějského gymnázia v nemocnici a v sociálních službách.

Napsal(a) ČTK | Foto www.acho.charita.cz

Kam dál?

V severní části Olomoucka hrozí namrzání silnic. Kvůli přeháňkám je...

sobota, 29. prosince 2018, 10:00

Na zbytky rozbředlého sněhu na vozovkách si dnes ráno musí dát pozor řidiči v Jeseníkách, kde jsou od nočních hodin sněhové...

Řidič usedl za volant ve stavu, který je s řízením neslučitelný. Na...

pátek, 28. prosince 2018, 20:30

Podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky si vyslechl muž z Vidnavy. Test na alkohol byl negativní, ale...

Mladík má na svědomí pět přečinů, patří mezi ně vyhrožování, ublížení...

pátek, 28. prosince 2018, 19:30

Dvaadvacetiletý muž z Javorníku má na svědomí hned pět přečinů. Za pestrý výčet provinění mu hrozí až tři roky za mřížemi.

Zloděj vykradl seniorce sklep, ze kterého si odnesl například...

pátek, 28. prosince 2018, 18:00

Neznámý pachatel se vloupal do sklepa ve Starém Městě. Odnesl si z něj různé potraviny a způsobil tak škodu za několik tisíc...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.