Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jaře čeká Muzikantskou stezku v Jeseníku obnova, stejně jako Editin pramen

 
středa, 2. ledna 2019, 07:30

Nový mobiliář i terénní úpravy čekají letos Muzikantskou stezku v Jeseníku, která strmě stoupá z vilové čtvrti ve městě k lázeňskému areálu na kopci.

Na projekt nazvaný Za dědictvím Vincenze Priessnitze v hodnotě 1,1 milionu korun získalo město dotaci 30 tisíc eur (772 tisíc korun) z fondu Euroregionu Praděd. Zbytek nákladů Jeseník zaplatí ze svého rozpočtu. Informoval o tom vedoucí oddělení cestovního ruchu radnice Jan Mrosek. „Od jara do léta letos proběhnou terénní úpravy horního partu Muzikantské stezky včetně doplnění mobiliářem a informační tabulí. Spodní část této přístupové cesty do lázní byla již realizována v minulosti," uvedl Mrosek.

Zároveň bude tento rok podle Mroska obnoven Editin pramen, který vyvěrá nedaleko Muzikantské stezky na konci třešňové aleje. Muzikantská stezka začíná na jedné z ulic v Jeseníku, poté stoupá přes koleje a pokračuje už jako parková cestička do svahu pod lázněmi. Nad lázeňskou vyhlídkou se napojuje na okruh přírodní kolonády. Pojmenování Muzikantské stezky souvisí s tím, že v minulosti tudy stoupali muzikanti z města, aby vyhrávali v osadě Gräfenberk.

Na místě osady nyní stojí Priessnitzovy léčebné lázně. Nad Jeseníkem poblíž Priessnitzových léčebných lázní byla už loni vysazena nová třešňová alej čítající pět desítek stromů. Lemuje cestu vedoucí k Editinu prameni. Do akce pořádané spolkem Arnika se zapojila stovka lidí všech věkových kategorií. Vysazení stromořadí podpořila veřejnost ve sbírce s názvem Lopatka pro alej.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Priessnitzovy léčebné lázně a.s.

Kam dál?

Muž prováděl stavební práce bez platného živnostenského listu, a to...

úterý, 1. ledna 2019, 20:00

Dvaapadesátiletý muž z Prostějova je podezřelý z přečinu neoprávněného podnikání. Od roku 2015 do roku 2017 prováděl stavební...

Nový rok je ta správná chvíle pro nové začátky, výzvy a cíle. Nebo ne?

úterý, 1. ledna 2019, 19:00

Snad každý z nás si někdy dal novoroční předsevzetí. Chtěli jsme zhubnout, přestat kouřit, začít sportovat nebo si najít lepší...

Řidiči škodovek se neshodli na tom, kdo může za poškození auta, které...

úterý, 1. ledna 2019, 18:00

V sobotu před polednem došlo na parkovišti v nákupní zóně v Konečné ulici v Prostějově k nepříjemnému incidentu.

V přerovské porodnici se narodilo první dítě letošního roku, jmenuje...

úterý, 1. ledna 2019, 16:30

Prvním miminkem narozeným v roce 2019 v Nemocnici Přerov je chlapec František Max. Narodil se 1. ledna po poledni, konkrétně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.