Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Retro výstava čtrnáctiletého chlapce vás vrátí zpět v čase do 70. a 80. let

 
sobota, 5. ledna 2019, 18:00

Přerovská městská galerie otevře příští týden výstavu, kterou zaplní soukromá sbírka socialistických artefaktů denní potřeby. Místo na ní najdou sáčky, lahve, plechovky a další obaly od potravinářského a drogistického zboží ze 70. a 80. let.

Součástí expozice bude i vojenský retro koutek. Veškeré exponáty pocházejí ze sbírky čtrnáctiletého Patrika Horkého z Přerova, informovala vedoucí galerie Lada Galová. „Na výstavě chci představit vlaječky, granáty nebo novou soupravu regulovčíka Československé armády. Vůbec za největší poklad své sbírky považuji originál plechovku Granka," uvedl sběratel, který je žákem osmé třídy Základní školy J. A. Komenského v Předmostí.

Originální kousky do své sbírky hledá v internetových aukcích nebo s matkou objíždí bleší trhy. Dobové rekvizity zaberou hlavní výstavní část galerie. „Desítky exponátů představíme formou ucelených tematických skupin. Pamětníci se mohou přijít pokochat pohledem na šumáky či čtyřicetihaléřové pudinky svého mládí, zavzpomínat na tehdejší pivní lahve, osvěžit si v paměti značky socialistických žvýkaček nebo si vybavit vůni tehdejších mýdel či pracích prášků," uvedla Galová, která je zároveň kurátorkou výstavy. První letošní výstava v Galerii města Přerova, která se otevře příští čtvrtek, bude zahájena společně s expozicí souboru Valachy přerovského malíře Jiřího Heinze.

Sedmdesátiletý autor na ní představí soubor olejomaleb inspirovaný valašskými chalupami a přírodou. Charakteristickým a sjednocujícím prvkem Heinzových obrazů je podle Galové specifické rámování do původních dřevěných lišt. Přerovská městská galerie sídlí v zámku, každoročně zde pořádá desítku výstav. Loni galerii včetně představení Letní divadelní scény navštívilo přes 15 tisíc lidí. Galerie uspořádala devět výstav, zásadní část výstavního kalendáře loňského roku zabral rozsáhlý výstavní projekt ke 100. výročí republiky. Jeho dvě části mapující století Přerovska ve výtvarném umění navštívilo dohromady přes čtyři tisíce lidí, dodala Galová.

Napsal(a) ČTK | Foto prerov.eu

Kam dál?

V prostějovské nemocnici se loni narodilo 895 dětí. Je to o téměř...

sobota, 5. ledna 2019, 14:00

Celkem 895 dětem pomohli v loňském roce na svět zdravotníci Nemocnice Prostějov, která patří do skupiny AGEL. Mezi novorozenci...

FOTO/VIDEO: Rozsáhlý požár skladu s balíky slámy likvidují hasiči od...

sobota, 5. ledna 2019, 13:00

Hasiči stále likvidují rozsáhlý požár zemědělského skladu ve Štarnově na Olomoucku. Na místě zasahuje osm jednotek...

Silné sněžení dnes ráno komplikuje dopravu v Olomouckém kraji

sobota, 5. ledna 2019, 10:00

Dopravu v Olomouckém kraji komplikuje dnes ráno místy silné sněžení, které snižuje dohlednost. Silnice v nižších polohách pokrývá...

Zloděj vykradením dvou sklepů a kolárny napáchal velkou škodu. Sebral...

pátek, 4. ledna 2019, 22:00

Neznámý pachatel se vloupal v době mezi 31. prosincem 2018 až 2. lednem 2019 do dvou sklepů a kolárny v domě v centru města...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.