Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jeseníkách bude bojovat šedesát elitních vojáků. Winter Survival slaví čtvrtstoletí

 
středa, 16. ledna 2019, 19:30

Dvě desítky týmů z pěti zemí se zapojí do nadcházejícího nejtěžšího armádního přeboru Winter Survival. Letošní ročník je už pětadvacátý, bude spojený s odkazem a připomenutím 1. mezinárodních armádních lyžařských závodů konaných v únoru 1924 v Železné Rudě. Informoval o tom mluvčí závodu Pavel Pazdera. Závodníky letos čekají náročné přesuny zasněženým terénem jesenických hor, na dno sil si sáhnou po fyzické i psychické stránce.

Armádní Winter Survival simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Zvláštností závodu, který se každoročně odehrává na jiných místech Hrubého Jeseníku, je také extrémní psychická zátěž. Potvrzují to samotní účastníci, mezi nimiž nechybějí každoročně rakouští horští myslivci, kteří doma suplují i horskou službu. Závodu se v uplynulých ročnících účastnili také Francouzi, Maďaři, Norové, Nizozemci či Slovinci. Loni závod zdárně dokončilo 20 družstev z 22, armádní mistrovství ovládli Rakušané.

Klání se uskuteční od 27. ledna do 1. února v pohoří Hrubého Jeseníku. Do zimního přírodního víceboje se zapojí 60 českých a zahraničních vojáků. „Českou armádu bude reprezentovat 15 družstev, z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska přijede (celkem) pět armádních týmů," uvedl Pazdera.

Winter Survival se řadí mezi nejtěžší armádní závody v ČR, podle pořadatelů nemá soutěž obdoby ani ve světě. Během čtyř soutěžních dnů musejí tříčlenné vojenské hlídky při mnohakilometrových přesunech zdolávat skalní stěny, překonávat vodní toky a říční rokle, absolvují také orientační běh a měřené sjezdy na lyžích. „Celková délka přesunů na lyžích s veškerou výbavou pro přežití bude více jak 70 kilometrů," doplnil Pazdera.

Týmy absolvují řadu disciplín, dvě noci také vojáci stráví v zimních podmínkách ve volné přírodě. Zatímco v některých ročnících se potýkali s oblevou a deštěm, a přišli tak o možnost absolvovat část trasy na lyžích, jindy museli odolávat mrazivým teplotám. Letos je zase čeká dostatek sněhu, na horách ho leží v nejvyšších polohách až půldruhého metru.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Winter Survival

Kam dál?

Olomoucká výtvarná skupina PICTORIS představí své obrazy na...

středa, 16. ledna 2019, 19:00

Večer poslední den v lednu bude patřit olomoucké výtvarné skupině PICTORIS. Výstava bude zahájena vernisáží, na které vystoupí i...

Olomoucký kraj podpoří knihovny. Letos uvolní více než jedenáct a půl...

středa, 16. ledna 2019, 18:00

Více než jedenáct a půl miliónu korun uvolní letos Olomoucký kraj na podporu knihoven. Náruživí čtenáři se tak nemusí obávat, že...

Rehabilitační centrum JITROCEL pomáhá dětem i dospělým. Nabízí...

středa, 16. ledna 2019, 17:00

JITROCEL je rehabilitační lokomoční centrum, které zřizuje spolek JITRO - Sdružení rodičů a přátel postižených dětí a nabízí...

Pomozte štěňatům, která někdo nechal v mrazu u popelnice. Útulek...

středa, 16. ledna 2019, 15:30

V pondělí jsme informovali o tom, že někdo odložil čtyři štěňata v papírové krabici k popelnicím v ulici Foerstrova v Olomouci....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.