Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzeum umění Olomouc plánuje pro letošní rok dvanáct výstav. Ta hlavní představí biskupa Karla

 
čtvrtek, 17. ledna 2019, 09:00

Muzeum umění v Olomouci chystá v tomto roce dvanáct velkých výstav. Hlavní bude projekt s názvem Za chrám, město a vlast, který zakončí čtyřletý vědecko-výzkumný projekt zabývající se osobností biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.

V roce 2019 se návštěvníci Muzea umění Olomouc mohou těšit na výstavu kreseb výtvarníka Václava Ciglera, sbírky grafiky Muzea umění Olomouc nebo třeba expozici, která připomene stavby architekta Petra Braunera. Ten má na kontě taková architektonická díla jako je Pavilon A na výstavišti Fĺóra, věžový dům s vodojemem nebo krematorium v Šumperku. Třicáté výročí sametové revoluce připomene muzeum výstavou dobových fotografií a dokumentů, řekli zástupci muzea.

Hlavní výstavou bude projekt, který připomene biskupa Karla z Lichtensteinu - Castelcorna. Ten bude k vidění od 13. června do konce září, a to v prostorách Arcidiecézního muzea a v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. „Završen tím bude výzkumný projekt našeho muzea, Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně. Byl to nejvýznamnější mecenáš umění a architektury ve střední Evropě 17. století, který je velmi těsně spjat s bývalou olomouckou diecézí," řekl zástupce muzea Ondřej Zatloukal. Při této příležitosti byl natočen dokumentární film Barokní velmož, který režíroval Theodor Mojžíš. Předpremiéra filmu proběhne 23. ledna v Arcidiecézním muzeu.

První letošní výstavou v Arcidiecézním muzeu bude Křížová cesta z Orlice. Ta představí obrazový soubor čtrnácti zastavení křížové cesty z kostela Nanebevzetí Panny Marie na Orlici v Letohradě. V Muzeu moderního umění se na konci února vystaví malířská a kreslířská tvorba Miroslava Šnajdra. Letošní sezonu uzavře listopadová výstava Oltář z Lubiny, která bude ke shlédnutí v prostorách Arcidiecézního muzea. Kompletní program chystaných výstav naleznete zde.

Kam dál?

K případu kněze, který byl odsouzen za pohlavní zneužívání...

čtvrtek, 17. ledna 2019, 07:30

Po deseti měsících se vrátí jesenický okresní soud k případu bývalého katolického kněze Adama Stanislava Kuszaje, který byl v...

Při protipovodňových opatřeních se promění okolní ulice. Město...

středa, 16. ledna 2019, 21:00

Olomouc připravuje zadávací řízení na veřejnou zakázku Protipovodňová opatření II. B etapa - související investice. Díky těmto...

V Jeseníkách bude bojovat šedesát elitních vojáků. Winter Survival...

středa, 16. ledna 2019, 19:30

Dvě desítky týmů z pěti zemí se zapojí do nadcházejícího nejtěžšího armádního přeboru Winter Survival. Letošní ročník je už...

Olomoucká výtvarná skupina PICTORIS představí své obrazy na...

středa, 16. ledna 2019, 19:00

Večer poslední den v lednu bude patřit olomoucké výtvarné skupině PICTORIS. Výstava bude zahájena vernisáží, na které vystoupí i...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).