Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová kniha je věnována sběrateli hanáckých lidových písní Janu Poláčkovi

 
sobota, 19. ledna 2019, 10:00

Sběrateli hanáckých lidových písní Janu Poláčkovi je věnována stejnojmenná kniha, kterou vydal spolek Folklorum za finanční podpory města Prostějova. Kniha obsahuje vybrané články, statě, dobové fotografie, recenze a dokumenty, díky kterým čtenář získá ucelený pohled na život a dílo Jana Poláčka.

Publikace čítá bezmála 70 stran textů a obsahuje čtyři desítky obrázků a fotografií sdělil editor knihy Zbyněk Žůrek. Poláček za svého života sesbíral tisíce hanáckých i slováckých písniček. „Pro čtenáře bude jistě také zajímavé, že v knize najde i část dosud nezveřejněných osobních poznámek a statí ze zápisníků Jana Poláčka," uvedl Žůrek. Poláček nebyl vystudovaný muzikolog ani etnograf. Narodil se 12. listopadu 1896 v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Jeho rodina se však již v roce 1897 přestěhovala do Strážnice. Strážnické lidové hudební prostředí na Poláčka velmi zapůsobilo a učinilo z něj muzikantskou a sběratelskou osobnost. Poláček už jako student založil cimbálovou muziku, která vycházela ze stylu starých strážnických hudců. V roce 1929 se přestěhoval do Prostějova a v letech 1936 až 1947 vyšly čtyři díly jeho zpěvníku nazvaného Slovácké pěsničky. Další tři díly pak vyšly v letech 1949 až 1960.

Celkem je v nich zaznamenáno 1670 slováckých lidových písní. Při svém pobytu v Prostějově se Poláček věnoval i sběru hanáckých písní. Za deset let své sběratelské činnosti sesbíral na Prostějovsku zhruba tři tisíce písní, z nichž 1250 bylo postupně vydáno v letech 1966, 1975 a 2010 ve zpěvnících. Dalších přibližně tisíc písní, převážně kramářských a umělého původu, je ve sběratelově archivní pozůstalosti.

Napsal(a) ČTK | Foto wikipedia.org, pixabay.com

Kam dál?

Uplynulý rok v Zoo Olomouc v číslech: Přes 357 tisíc návštěvníků či...

pátek, 18. ledna 2019, 19:30

Rok se s rokem sešel a Zoo Olomouc přináší první čísla. Kolik přišlo návštěvníků, kolik se narodilo zvířat, kolik z nich bylo...

Řidič jel rychle po namrzlé silnici a dostal smyk. Naboural do...

pátek, 18. ledna 2019, 19:00

Včera po osmé hodině ráno došlo v ulici Olomoucká v Hlubočkách k dopravní nehodě osobního auta.

Kdo se stane učitelem roku 2019? Můžete podávat nominace

pátek, 18. ledna 2019, 18:00

Město Olomouc vyhlašuje anketu o titul Učitel roku 2019 a titul Osobnost volnočasových aktivit pro děti a mládež roku...

Policie hledá svědky dopravní nehody, při které řidič srazil seniora....

pátek, 18. ledna 2019, 13:30

Policisté Dopravního inspektorátu Olomouc se obrací na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při objasnění dopravní nehody, která...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.