Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tříkrálová sbírka v olomouckém děkanátu slaví nový rekord, vybralo se o 173 tisíc korun více než loni

 
pondělí, 21. ledna 2019, 18:00

Tříkrálová sbírka je viditelným důkazem, že lidem není lhostejný osud bližních. Díky štědrosti dárců činí výtěžek sbírky v olomouckém děkanátu rekordních 1 823 628 korun. Za dvacet let svého trvání se sbírka stala příležitostí netradičního potkávání lidí jak na prahu příbytků, tak v ulicích či institucích. Sdílené zážitky koledníků vypovídají o vzácných okamžicích mnohých lidských setkání. Zájem o tříkrálovou koledu z řad dobrovolníků, dětí i dospělých, rok od roku vzrůstá.

V olomouckém děkanátu se vydalo začátkem ledna do ulic prosit ve prospěch potřebných na 1480 koledníků a vedoucích skupinek, což je o 80 dobrovolníků více než loni. Pro lidi ocitající se v nouzi se podařilo získat rekordní částku 1 823 628 korun. Výtěžek Tříkrálové sbírky 2019 tak přeskočil loňskou laťku o 173 444 korun. Vykoledovaná částka je pomyslným teploměrem lidské solidarity i důvěry lidí na Olomoucku. „Lidé se stále více otevírají. Máme zprávy od místních asistentů, že i v místech, kde loni zůstaly dveře zavřené, letos koledníky přijali. Rok od roku roste důvěra lidí ve sbírku, a to se odráží i v jejich štědrosti,“ vypráví Veronika Velčovská, koordinátorka Tříkrálové sbírky Charity Olomouc.

V minulosti jezdili za rozpečeťováním pokladniček pracovníci Charity na místní obecní úřady, dnes již druhým rokem přijíždí polovina zástupců obcí ke sčítání výtěžku za koordinátory na Charitu. „Jsme za to nesmírně vděčni, protože přímé setkání tváří v tvář s pracovníky úřadů buduje naše vztahy a posiluje vzájemnou důvěru, což je jedním ze základních předpokladů pro společnou pomoc lidem v krizi a na okraji společnosti, ať jsou kdekoliv,“ vysvětluje Milada Malíšková, koordinátorka sbírky pro venkov Charity Olomouc.

Dávat je víc než přijímat

Tříkrálový kostým oblékl i olomoucký biskup Antonín Basler, ředitel olomoucké Charity Petr Prinz a vedoucí podpůrných činností Charity Olomouc Petr Macek. Společně navštívili pracovníky významných městských institucí. „Nejde jen o to, že chceme ve prospěch potřebných něco vybrat, jde i o tu koledu, o to setkání, které je někdy důležitější, než kolik nám lidi dají,“ přibližuje ředitel olomoucké Charity Petr Prinz a dodává „Rádi bychom sami dávali, než jenom přijímali, kéž by to bylo poselstvím všech koledníků v České republice."

Koledovalo se v domově pro seniory, tříkrálovou návštěvu si vyžádalo například i vedení Vojenské nemocnice sídlící v Klášterním Hradisku. Do letošní Tříkrálové sbírky se zapojily i dvě školy: Základní a mateřská škola Olomouc – Holice a Základní škola a mateřská Škola Olomouc, Řezníčkova. Koledníci obešli mnohá místa, všude kam zavítali, přinášeli požehnání a radost. „Na koledu nás pozval syn paní, které bylo 91 let. Přišla ke dveřím a celou koledu si s námi zazpívala. Dětem řekla, že má dnes hezký den, že jí udělaly velikou radost, protože za ní přišly,“ líčí Daniela Pazderová, vedoucí tříkrálové skupinky a pastorační asistentka Charity Olomouc.

V obci Bystročice letos koledovalo 27 dětí. „U nás se z koledování stala už tradice. Na tříkrálovou sbírku upozorňujeme vždy dopředu letáčkem, občané s tím už počítají, pro děti mají kromě příspěvku do sbírky přichystané i nějaké drobnosti, jako jsou třeba sladkosti. U nás se nestává, že by dětem někdo neotevřel. Ještě ráno, než jsem odvezla kasičky na Charitu, přišly dvě paní, že chtějí přispět, že nebyly doma, když koledníci obcházeli vesnici,“ vypráví Marta Turečková, starostka Obecního úřadu Bystročice.

Z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří Charita Olomouc rozvoj domácí hospicové péče, potravinovou a materiální pomoc jednotlivcům a rodinám v krizi a rozvoj sociálního bydlení. Charita Olomouc děkuje všem lidem dobré vůle, kteří otevřeli svá srdce a přispěli svým darem pro potřebné.

Tisková zpráva

Kam dál?

Opilý mladík v Olomouci ukradl dvě kila kabanosu. Strážníci ho...

pondělí, 21. ledna 2019, 17:00

Ke krádeži dvou kilogramů kabanosu mělo dojít v pátek 18. ledna v prodejně masa v ulici Jeremenkova v Olomouci. Do prodejny vešel...

Opilý muž spadl do Mlýnského potoka a nedařilo se mu z něj dostat....

pondělí, 21. ledna 2019, 16:30

V pátek odpoledne přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc oznámení o muži, který byl podnapilý a brodil se korytem...

Policie hledá svědky dopravní nehody, při které řidič srazil cyklistu...

pondělí, 21. ledna 2019, 15:30

V neděli 20. ledna v 17:45 došlo v Šumperku v křižovatce ulic M. R. Štefánika a 28. října ke střetu osobního auta s cyklistou.

Muž poslal své manželce fotku prášků, které spolykal a zapil je...

pondělí, 21. ledna 2019, 15:00

Policisté přijali v nočních hodinách oznámení od ženy, které manžel poslal fotku většího množství léků, které údajně snědl a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).