Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tříkrálová sbírka v olomouckém děkanátu slaví nový rekord, vybralo se o 173 tisíc korun více než loni

 
pondělí, 21. ledna 2019, 18:00

Tříkrálová sbírka je viditelným důkazem, že lidem není lhostejný osud bližních. Díky štědrosti dárců činí výtěžek sbírky v olomouckém děkanátu rekordních 1 823 628 korun. Za dvacet let svého trvání se sbírka stala příležitostí netradičního potkávání lidí jak na prahu příbytků, tak v ulicích či institucích. Sdílené zážitky koledníků vypovídají o vzácných okamžicích mnohých lidských setkání. Zájem o tříkrálovou koledu z řad dobrovolníků, dětí i dospělých, rok od roku vzrůstá.

V olomouckém děkanátu se vydalo začátkem ledna do ulic prosit ve prospěch potřebných na 1480 koledníků a vedoucích skupinek, což je o 80 dobrovolníků více než loni. Pro lidi ocitající se v nouzi se podařilo získat rekordní částku 1 823 628 korun. Výtěžek Tříkrálové sbírky 2019 tak přeskočil loňskou laťku o 173 444 korun. Vykoledovaná částka je pomyslným teploměrem lidské solidarity i důvěry lidí na Olomoucku. „Lidé se stále více otevírají. Máme zprávy od místních asistentů, že i v místech, kde loni zůstaly dveře zavřené, letos koledníky přijali. Rok od roku roste důvěra lidí ve sbírku, a to se odráží i v jejich štědrosti,“ vypráví Veronika Velčovská, koordinátorka Tříkrálové sbírky Charity Olomouc.

V minulosti jezdili za rozpečeťováním pokladniček pracovníci Charity na místní obecní úřady, dnes již druhým rokem přijíždí polovina zástupců obcí ke sčítání výtěžku za koordinátory na Charitu. „Jsme za to nesmírně vděčni, protože přímé setkání tváří v tvář s pracovníky úřadů buduje naše vztahy a posiluje vzájemnou důvěru, což je jedním ze základních předpokladů pro společnou pomoc lidem v krizi a na okraji společnosti, ať jsou kdekoliv,“ vysvětluje Milada Malíšková, koordinátorka sbírky pro venkov Charity Olomouc.

Dávat je víc než přijímat

Tříkrálový kostým oblékl i olomoucký biskup Antonín Basler, ředitel olomoucké Charity Petr Prinz a vedoucí podpůrných činností Charity Olomouc Petr Macek. Společně navštívili pracovníky významných městských institucí. „Nejde jen o to, že chceme ve prospěch potřebných něco vybrat, jde i o tu koledu, o to setkání, které je někdy důležitější, než kolik nám lidi dají,“ přibližuje ředitel olomoucké Charity Petr Prinz a dodává „Rádi bychom sami dávali, než jenom přijímali, kéž by to bylo poselstvím všech koledníků v České republice."

Koledovalo se v domově pro seniory, tříkrálovou návštěvu si vyžádalo například i vedení Vojenské nemocnice sídlící v Klášterním Hradisku. Do letošní Tříkrálové sbírky se zapojily i dvě školy: Základní a mateřská škola Olomouc – Holice a Základní škola a mateřská Škola Olomouc, Řezníčkova. Koledníci obešli mnohá místa, všude kam zavítali, přinášeli požehnání a radost. „Na koledu nás pozval syn paní, které bylo 91 let. Přišla ke dveřím a celou koledu si s námi zazpívala. Dětem řekla, že má dnes hezký den, že jí udělaly velikou radost, protože za ní přišly,“ líčí Daniela Pazderová, vedoucí tříkrálové skupinky a pastorační asistentka Charity Olomouc.

V obci Bystročice letos koledovalo 27 dětí. „U nás se z koledování stala už tradice. Na tříkrálovou sbírku upozorňujeme vždy dopředu letáčkem, občané s tím už počítají, pro děti mají kromě příspěvku do sbírky přichystané i nějaké drobnosti, jako jsou třeba sladkosti. U nás se nestává, že by dětem někdo neotevřel. Ještě ráno, než jsem odvezla kasičky na Charitu, přišly dvě paní, že chtějí přispět, že nebyly doma, když koledníci obcházeli vesnici,“ vypráví Marta Turečková, starostka Obecního úřadu Bystročice.

Z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří Charita Olomouc rozvoj domácí hospicové péče, potravinovou a materiální pomoc jednotlivcům a rodinám v krizi a rozvoj sociálního bydlení. Charita Olomouc děkuje všem lidem dobré vůle, kteří otevřeli svá srdce a přispěli svým darem pro potřebné.

Tisková zpráva

Kam dál?

Opilý muž spadl do Mlýnského potoka a nedařilo se mu z něj dostat....

pondělí, 21. ledna 2019, 16:30

V pátek odpoledne přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc oznámení o muži, který byl podnapilý a brodil se korytem...

Policie hledá svědky dopravní nehody, při které řidič srazil cyklistu...

pondělí, 21. ledna 2019, 15:30

V neděli 20. ledna v 17:45 došlo v Šumperku v křižovatce ulic M. R. Štefánika a 28. října ke střetu osobního auta s cyklistou.

Muž poslal své manželce fotku prášků, které spolykal a zapil je...

pondělí, 21. ledna 2019, 15:00

Policisté přijali v nočních hodinách oznámení od ženy, které manžel poslal fotku většího množství léků, které údajně snědl a...

FOTO: Dnes ráno bylo možné pozorovat úplné zatmění Měsíce. Další nás...

pondělí, 21. ledna 2019, 11:08

Dnes asi od půl páté ráno do svítání bylo možné nevysoko nad západním obzorem pozorovat úplné zatmění Měsíce. Měsíc se ocitl ve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.