Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová vyšší odborná škola pro zdravotní sestry vznikne v Přerově

 
úterý, 22. ledna 2019, 15:30

V Přerově vznikne vyšší odborná škola, která bude zaměřena na výuku budoucích zdravotních sester. První studenty by měla přivítat ve školním roce 2020/2021.

Sídlit by zřejmě mohla v objektu bývalé střední zdravotnické školy, kde skončila výuka v roce 2017. Školu chce otevřít společnost Agel, která spravuje většinu nemocnic v Olomouckém kraji včetně Přerova. Záměr je jednou z programových priorit přerovské koalice, podpořil ji také Olomoucký kraj i olomoucké arcibiskupství.

Zřizovatelem školy by měl být Agel, který má zájem o to, aby si vychovával svůj zdravotnický personál. Ostatní subjekty by v tom měly hrát podpůrnou roli. Církev by mohla vyčlenit místa na setkávání, řádové sestry by zde mohly například učit etiku. Kraj záměr koordinuje a Přerov by měl poskytnout v rámci nájemního vztahu odpovídající nemovitost," řekl náměstek hejtmana a přerovský radní Petr Vrána (ANO).

Podle něj je pravděpodobné, že by škola našla zázemí v budově bývalé střední zdravotnické školy na náměstí Přerovského povstání. Objekt však byl ve špatném technickém stavu. Výuka zde skončila podle Vrány v roce 2017, kdy se škola přestěhovala do Hranic; v Přerově fungovala do té doby jako její odloučené pracoviště.

Budovu jsme k tomuto účelu sami nabídli. Počítáme i s tím, že ji opravíme, pokud se současný technický stav ukáže jako nevyhovující," uvedl primátor Přerova Petr Měřínský (ANO). Objekt je nyní prázdný, záleží ale na případných nákladech. Podle Vrány by se však tímto krokem podařilo snížit počet nevyužitých budov ve městě. Pomocnou ruku při zajištění chodu vyšší odborné školy nabídlo i olomoucké arcibiskupství.

Podle arcibiskupa Jana Graubnera nabídne pomoc při duchovní formaci a etické výchově. „Vyšší odborná škola nabídne především kvalitní vzdělání. Neméně důležitá je i možnost následného uplatnění absolventů přímo v přerovské nemocnici nebo v některém z dalších zařízení, která v Olomouckém kraji provozujeme," uvedl místopředseda dozorčí rady společnosti Agel Libor Vrba. Zřízení vyšší odborné školy zdravotnické v Přerově je jedním z hlavních bodů programového prohlášení zdejší koalice, které chce naplnit do roku 2022. Shodlo se na tom hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které koalici po volbách uzavřely.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Přerovská MHD je zdarma. Město motivuje občany k tomu, aby netvořili...

úterý, 22. ledna 2019, 15:00

Meteorologové vyhlásili v Olomouckém kraji smogovou situaci. Ta platí také pro Přerov. Vzhledem k tomu, že se v nejbližších...

Soud projednává případ usmrcení dítěte psem. Majitel psa popírá vinu...

úterý, 22. ledna 2019, 11:00

Přerovský okresní soud se dnes bude znovu zabývat případem smrtelného napadení dítěte psem, kvůli kterému je obžalován...

Dvě srny našly smrt pod koly aut. Řidičům vznikla škoda za několik...

úterý, 22. ledna 2019, 10:00

Včera večer na Šumpersku potrápila řidiče lesní zvěř. Došlo tam ke dvěma dopravním nehodám.

Víte, kdy zapnout mlhovky? Při nevhodném použití vám hrozí i pokuta

úterý, 22. ledna 2019, 08:14

Mlhy v těchto dnech začínají být neoddělitelnými partnery řidičů na cestách. Společně s mlhou přichází věčné dilema, kdy správně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Poslance Feriho napadli dva muži, byl převezen do nemocnice

Poslance TOP 09 Dominika Feriho dnes odpoledne napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice neznámých mužů. Zraněný Feri byl převezen do nemocnice. Poslanec o tom informoval na twitteru. "Policie po pachatelích pátrá," řekl ČTK policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).