Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Smog trápí nejvíce lidi v Hranicích a Přerově, řidiči by měli omezit jízdu autem

 
středa, 23. ledna 2019, 09:00

Kvalita ovzduší v Olomouckém kraji se za 24 hodin od vyhlášení smogové situace nezlepšila a hlavně na Přerovsku hodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší ve srovnání s úterním ránem ještě více vzrostly.

Nejvyšší jsou dnes ráno v Hranicích, kde přístroje zaznamenaly hodinovou koncentraci smogu 205 mikrogramů na metr krychlový vzduchu, denní limit je přitom 50 mikrogramů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hodinová koncentrace polétavého prachu je dnes ráno v Hranicích o 76 mikrogramů vyšší než v úterý, kdy činila 130 mikrogramů na metr krychlový. V noci se vyšplhala až na 275 mikrogramů. Průměrná denní koncentrace prachu v Hranicích ale za 24 hodin mírně klesla z úterních 150 mikrogramů na 146 mikrogramů, což je stále zhruba trojnásobek limitu.

Špatně se dýchá také lidem v Přerově, kde se hodinová koncentrace smogu ve srovnání s úterním ránem zvýšila o 34 mikrogramů na 149 mikrogramů. Denní hodnota polétavého prachu se v Přerově snížila ze 115 na 110 mikrogramů. Dvojnásobně tak překračuje normu 50 mikrogramů.

V Olomouci klesla hodinová koncentrace prachu z úterních 136 mikrogramů na 83 mikrogramů. Průměrná denní koncentrace se ovšem zvýšila za 102 mikrogramů na 111 mikrogramů. Podobný vývoj má kvalita ovzduší také v Prostějově. Ráno tam byla zaznamenána hodinová koncentrace polétavého prachu 97 mikrogramů a denní průměr činil 105 mikrogramů. Nejméně prachu v ovzduší je tradičně v hornaté severní části Olomouckého kraje.

Například v Jeseníku je dnes ráno hodinová koncentrace prachu osm mikrogramů na metr krychlový. Smogovou situaci meteorologové v Olomouckém kraji vyhlásili v noci z pondělí na úterý. Čtyřiadvacetihodinový limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl překročen více než dvojnásobně v Olomouci, Hranicích a Bělotíně na Přerovsku, v Přerově i Prostějově.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles. V Přerově na situaci zareagovala přerovská radnice, která v úterý ráno rozeslala lidem SMS zprávy, že je vyhlášena smogová situace. Město řidiče žádá, aby omezili jízdu autem a zavedlo bezplatnou městskou autobusovou dopravu. Smogová situace nadále platí také ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.

PSALI JSME: Přerovská MHD je zdarma. Město motivuje občany k tomu, aby netvořili další emise

V aglomeraci Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a na Třinecku je kvůli znečištění vzduchu vyhlášena regulace. Podniky musejí přijmout opatření, aby ovzduší ještě více neznečišťovaly. Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku nebo pouze krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z aut, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky smog, vzduch, počasí

Kam dál?

Žena zaměstnala svého manžela naoko, aby mohl pobírat nemocenskou po...

středa, 23. ledna 2019, 07:30

Podvodu se dopustil manželský pár z Prostějova, když čtyřiapadesátiletá žena, která je podnikatelka, formálně zaměstnala svého...

Pro turisty je v Olomouckém kraji méně ubytovacích zařízení. Zvyšuje...

úterý, 22. ledna 2019, 22:00

Počet hromadných ubytovacích zařízení pro turisty v Olomouckém kraji v letech 2014 až 2017 mírně klesl, a to kvůli úbytku...

Opilý dredař údajně poškodil vchodové dveře, zatímco se na ulici...

úterý, 22. ledna 2019, 20:30

Dnes před druhou hodinou ranní vyjížděli strážníci do ulice Ztracená. Tam mělo dojít k poškození vchodových dveří.

FOTO/VIDEO: Moravské divadlo uvede muzikál Starci na chmelu. O...

úterý, 22. ledna 2019, 18:00

Moravské divadlo Olomouc uvede v pátek premiéru muzikálu Starci na chmelu. Představení diváky přenese do šedesátých let, kdy...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.