Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mělká tůň, která vznikla vyhloubením suchého poldru, bude v případě povodní zachytávat vodu

 
čtvrtek, 24. ledna 2019, 07:30

Tůň, která bude sloužit i drobným vodním živočichům a rostlinám, byla na sklonku loňského roku vybudována v přerovské místní části Újezdec. Občanům má sloužit jako pěkné místo, které bude lákat k procházkám i odpočinku. I když má jít o zpestření, tůň má sloužit v první řadě jinému účelu - jedná se totiž o původní suchý poldr, který v případě povodní bude zachytávat vodu.

„Poldr byl v Újezdci vybudován před osmnácti lety. Původně to byla vysušená prohloubenina v zemi, ale místní lidé si přáli, aby byla alespoň částečně zatopena vodou a stala se příjemným prvkem krajiny,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Aby poldr neztratil svůj význam, je mokřad mělký. „Celková plocha vodní hladiny je 1 060 metrů čtverečních s proměnlivou hloubkou příbřežního pásma 0,1 až 0,7 metru. Provozně je mokřad řešen jako tůň vybudovaná pod úrovní dna stávajícího suchého poldru, která je napájená stávajícími melioračními drenážemi,“ doplnil Miroslav Kašpárek z přerovského magistrátu. I když už je tůň hotová, v dubnu ještě její okolí čekají drobné úpravy a břeh bude zatravněn.

Stavba přišla na milion korun, je ale předpoklad, že se peníze městu vrátí. „Požádali jsme už na tuto stavbu o dotaci z Ministerstva životního prostředí, a to ve výši sto procent uznatelných nákladů,“ řekla na závěr náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová.

Tisková zpráva

Kam dál?

Každé tetování by mělo být originál, v České republice se tomu...

středa, 23. ledna 2019, 21:00

Jako kluk ze slovenského Trenčína začínal na tvorbě graffiti. Nyní tetuje nejen celou Olomouc a klienti se za ním sjíždějí...

Přerovská radnice zaplatí přes půl milionu korun za opravu prasklin...

středa, 23. ledna 2019, 19:30

Za opravu trhlin, které se loni na podzim objevily na dvou městských budovách v Přerově, zaplatí radnice dohromady přes půl...

RECENZE: Pokud je pro vás běh sprosté slovo a chcete se upřímně...

středa, 23. ledna 2019, 18:00

Ženy v běhu, to je nový český film režiséra Martina Horského, který má na kontě například snímek Bezva ženská na krku nebo Život...

Muž našel na chodníku mobil, který si nechal a několik měsíců...

středa, 23. ledna 2019, 17:00

Osmatřicetiletý muž z Přerova našel v říjnu minulého roku mobil značky Honor. Ten ležel na chodníku v ulici Za Mlýnem v Přerově....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.