Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ústav imunologie se přestěhoval do budovy Teoretických ústavů. HLA laboratoře obhájily prestižní akreditaci

 
úterý, 29. ledna 2019, 12:00

Na nové adrese najdete od poloviny ledna Ústav imunologie Fakultní nemocnice Olomouc. Zdravotnické laboratoře se však nepřesouvaly daleko. Z původního sídla v budově F se stěhovaly jen přes cestu, do třetího a čtvrtého patra levého křídla Teoretických ústavů Lékařské fakulty UP.

Vedení ústavu si přestěhování do nových prostor pochvaluje

Ve třetím poschodí jsou umístěny klinické laboratoře, ve čtvrtém patře jsou k dispozici dvě výukové místnosti, pracovny a další zázemí zaměstnanců. Stavební úpravy na Teoretických ústavech trvaly přibližně půl roku. A vedení ústavu si změnu pochvaluje. „Rozhodně jsme si polepšili. Nové prostory, jejichž rekonstrukce proběhla podle našich návrhů, mnohem lépe vyhovují potřebám moderního laboratorního provozu. Nově jsou také v těsném sousedství diagnostické laboratoře a univerzitní část našeho ústavu,“ doplňuje Milan Raška, přednosta Ústavu imunologie.

Změna se samozřejmě dotkne i veřejnosti - zájemců o vstup do registru dárců kostní dřeně i dalších klientů, například příbuzných pacientů - čekatelů na transplantaci. „Všechny nyní přijímáme v našich nových prostorách, ve vyhrazené konzultační místnosti. Krevní odběry uskutečňujeme ve spolupráci s klinickými pracovišti fakultní nemocnice,“ vysvětluje Raška.

HLA laboratoř obhájila EFI akreditaci

Logisticky náročné stěhování měla na starosti vedoucí laborantka Martina Lukešová, která na Ústav imunologie nastupovala v roce 1998 a v původním sídle tak strávila plných dvacet let. „I tam se podařila spousta věcí za ty roky upravit. Nové prostory laboratoří jsou pěkné a maximálně vyhovující. Přesun nebyl úplně jednoduchý, proto jsem ráda, že se vše zvládlo bez větších problému,“ říká Lukešová. Stěhování se protáhlo na tři dny a bylo o to náročnější, že probíhalo za plného provozu. Část vybavení přitom ještě dva týdny před tím přenášeli sami zaměstnanci.

Děkuji všem, kteří nám pomohli se stěhovacími pracemi, napojením informačních technologií a ostatními. Zvládli to úplně skvěle s úsměvem na rtech,“ nešetří chválou vedoucí laborantka. Ještě před změnou sídla, na podzim loňského roku obhájila HLA laboratoř akreditaci udělovanou Evropskou federací pro imunogenetiku (EFI). „Tuto prestižní akreditaci sice obhajujeme každý rok, tentokrát však po třech letech proběhla pravidelná inspekce u nás. Navštívili nás inspektoři ze Švédska a Slovinska a jejich šetření pro nás dopadlo dobře. Akreditace se vztahuje již i na nové prostory,“ popisuje průběh akreditačního řízení primářka Ústavu imunologie Zuzana Heřmanová.

Akreditace zahrnuje široké spektrum činností a metod, například zjišťování tkáňové shody pro program transplantací ledvin, plic, kostní dřeně, pomocnou diagnostiku nemocí asociovaných s HLA znaky nebo vyšetření nových dárců pro Český národní registr dárců dřeně. „Garantujeme tedy skutečně vysokou úroveň specializovaných vyšetření podle evropských standardů,“ dodává František Mrázek, vedoucí HLA laboratoře.

HLA laboratoř Ústavu imunologie získala EFI akreditaci poprvé v roce 1997, a to jako první laboratoř v zemích bývalého východního bloku. V České republice jsou momentálně jen čtyři EFI akreditované laboratoře, dvě v Praze, v Plzni a olomoucká, která je tudíž jediná na Moravě.  
Tisková zpráva

Kam dál?

Hořící chatka byla tak dobře zabezpečena proti zlodějům, že si hasiči...

úterý, 29. ledna 2019, 10:30

V pondělí krátce před desátou hodinou dopoledne přijali hasiči oznámení o požáru chatky v Lipníku nad Bečvou.

FOTO/VIDEO: Podívejte se, jak proběhly Oslavy čínského nového roku

úterý, 29. ledna 2019, 09:00

Včerejší večer patřil Oslavám čínského nového roku v Divadle na Šantovce. Nezapomenutelné představení předvedl soubor China...

FOTO/VIDEO: Olomoučtí profesionální hasiči dostali novou techniku

úterý, 29. ledna 2019, 07:30

V pondělí odpoledne proběhlo slavnostní předání nové techniky profesionálním hasičům v Olomouci. Hasiči dostali dva technické...

Dárci krve mohou na Valentýna získat poukázky na romantickou večeři...

pondělí, 28. ledna 2019, 22:00

Speciální valentýnskou akci připravila pro své dárce Transfúzní služba na střediscích v Šumperku a Bruntále. Vylosovaní dárci,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).