Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ústav imunologie se přestěhoval do budovy Teoretických ústavů. HLA laboratoře obhájily prestižní akreditaci

 
úterý, 29. ledna 2019, 12:00

Na nové adrese najdete od poloviny ledna Ústav imunologie Fakultní nemocnice Olomouc. Zdravotnické laboratoře se však nepřesouvaly daleko. Z původního sídla v budově F se stěhovaly jen přes cestu, do třetího a čtvrtého patra levého křídla Teoretických ústavů Lékařské fakulty UP.

Vedení ústavu si přestěhování do nových prostor pochvaluje

Ve třetím poschodí jsou umístěny klinické laboratoře, ve čtvrtém patře jsou k dispozici dvě výukové místnosti, pracovny a další zázemí zaměstnanců. Stavební úpravy na Teoretických ústavech trvaly přibližně půl roku. A vedení ústavu si změnu pochvaluje. „Rozhodně jsme si polepšili. Nové prostory, jejichž rekonstrukce proběhla podle našich návrhů, mnohem lépe vyhovují potřebám moderního laboratorního provozu. Nově jsou také v těsném sousedství diagnostické laboratoře a univerzitní část našeho ústavu,“ doplňuje Milan Raška, přednosta Ústavu imunologie.

Změna se samozřejmě dotkne i veřejnosti - zájemců o vstup do registru dárců kostní dřeně i dalších klientů, například příbuzných pacientů - čekatelů na transplantaci. „Všechny nyní přijímáme v našich nových prostorách, ve vyhrazené konzultační místnosti. Krevní odběry uskutečňujeme ve spolupráci s klinickými pracovišti fakultní nemocnice,“ vysvětluje Raška.

HLA laboratoř obhájila EFI akreditaci

Logisticky náročné stěhování měla na starosti vedoucí laborantka Martina Lukešová, která na Ústav imunologie nastupovala v roce 1998 a v původním sídle tak strávila plných dvacet let. „I tam se podařila spousta věcí za ty roky upravit. Nové prostory laboratoří jsou pěkné a maximálně vyhovující. Přesun nebyl úplně jednoduchý, proto jsem ráda, že se vše zvládlo bez větších problému,“ říká Lukešová. Stěhování se protáhlo na tři dny a bylo o to náročnější, že probíhalo za plného provozu. Část vybavení přitom ještě dva týdny před tím přenášeli sami zaměstnanci.

Děkuji všem, kteří nám pomohli se stěhovacími pracemi, napojením informačních technologií a ostatními. Zvládli to úplně skvěle s úsměvem na rtech,“ nešetří chválou vedoucí laborantka. Ještě před změnou sídla, na podzim loňského roku obhájila HLA laboratoř akreditaci udělovanou Evropskou federací pro imunogenetiku (EFI). „Tuto prestižní akreditaci sice obhajujeme každý rok, tentokrát však po třech letech proběhla pravidelná inspekce u nás. Navštívili nás inspektoři ze Švédska a Slovinska a jejich šetření pro nás dopadlo dobře. Akreditace se vztahuje již i na nové prostory,“ popisuje průběh akreditačního řízení primářka Ústavu imunologie Zuzana Heřmanová.

Akreditace zahrnuje široké spektrum činností a metod, například zjišťování tkáňové shody pro program transplantací ledvin, plic, kostní dřeně, pomocnou diagnostiku nemocí asociovaných s HLA znaky nebo vyšetření nových dárců pro Český národní registr dárců dřeně. „Garantujeme tedy skutečně vysokou úroveň specializovaných vyšetření podle evropských standardů,“ dodává František Mrázek, vedoucí HLA laboratoře.

HLA laboratoř Ústavu imunologie získala EFI akreditaci poprvé v roce 1997, a to jako první laboratoř v zemích bývalého východního bloku. V České republice jsou momentálně jen čtyři EFI akreditované laboratoře, dvě v Praze, v Plzni a olomoucká, která je tudíž jediná na Moravě.  
Tisková zpráva

Kam dál?

Hořící chatka byla tak dobře zabezpečena proti zlodějům, že si hasiči...

úterý, 29. ledna 2019, 10:30

V pondělí krátce před desátou hodinou dopoledne přijali hasiči oznámení o požáru chatky v Lipníku nad Bečvou.

FOTO/VIDEO: Podívejte se, jak proběhly Oslavy čínského nového roku

úterý, 29. ledna 2019, 09:00

Včerejší večer patřil Oslavám čínského nového roku v Divadle na Šantovce. Nezapomenutelné představení předvedl soubor China...

FOTO/VIDEO: Olomoučtí profesionální hasiči dostali novou techniku

úterý, 29. ledna 2019, 07:30

V pondělí odpoledne proběhlo slavnostní předání nové techniky profesionálním hasičům v Olomouci. Hasiči dostali dva technické...

Dárci krve mohou na Valentýna získat poukázky na romantickou večeři...

pondělí, 28. ledna 2019, 22:00

Speciální valentýnskou akci připravila pro své dárce Transfúzní služba na střediscích v Šumperku a Bruntále. Vylosovaní dárci,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.