Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kriminalita v Olomouckém kraji klesla, ale zvýšil se počet vražd

 
čtvrtek, 31. ledna 2019, 07:30

V Olomouckém kraji loni klesla kriminalita, vzrostl však počet vražd či pokusů o ni, a to zhruba o třetinu. Všechny se kriminalistům podařilo vyřešit. Policisté loni zaznamenali 9332 trestných činů, což je v meziročním srovnání pokles o 8,9 procenta.

Vyplývá to z informací o celkové kriminalitě v krajích. Kriminalita v Olomouckém kraji loni podle policejních statistik celkově klesla již pátým rokem za sebou. V roce 2017 policisté vyšetřovali 10 246 trestných činů, což bylo o 914 více než loni. V celostátním srovnání zaujímá Olomoucký kraj podle loňských policejních statistik co do počtu trestných činů šestou pozici. V kraji se však zvýšila objasněnost, policistům se podařilo vyřešit 60,3 procenta trestných činů, předloni to bylo 58,67 procenta.

Předloňský počet objasněných trestných činů přitom náměstek krajského policejního ředitele Radovan Vojta označil za nejlepší výsledek za poslední tři roky. Nárůst však zaznamenali policisté v Olomouckém kraji u nejzávažnější trestné činnosti, tedy vražd a pokusů o ně. Za loňský rok jich registrovali 11, předloni jich bylo osm. „Tři případy jsou z územního odboru Olomouc, jedna se stala na Přerovsku, dvě na Šumpersku, jedna v okrese Jeseník a čtyři na Prostějovsku. Všechny případy jsou objasněny," řekla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Naposledy vyšetřovali policisté vraždu čtyřicetiletého muže v rodinném domě na Jesenicku, který zemřel krátce před loňskými vánočními svátky. Z útoku byl obviněn jednašedesátiletý muž, který jej v hádce bodl. Útočník skončil ve vazbě a za vraždu mu u soudu hrozí deset až 18 let vězení. Nejmladším podezřelým pachatelem vraždy v loňském roce je mladistvý chlapec, který je obviněn za násilnou smrt pětapadesátiletého muže nalezeného na konci června na stavbě v Prostějově.

Mladistvý figuruje i v případě vraždy čtyřiačtyřicetiletého muže v Hranicích na Přerovsku, jehož tělo bylo objeveno v květnu v řece Bečvě. Policisté v souvislosti s případem dopadli dva muže ve věku 38 a 18 let a jednoho mladistvého, všichni tři jsou obviněni z těžkého ublížení na zdraví a dva z nich z vraždy. Podle kriminalistů šlo údajně o konflikt mezi bezdomovci. Nejstarším obviněným z vraždy je sedmasedmdesátiletý muž, který podle kriminalistů udusil v červnu svou o tři roky mladší manželku. Za rodinnou tragédií stojí s největší pravděpodobností zoufalství muže, který se nedokázal smířit se špatným zdravotním stavem manželky.

Policisté jej v lednu navrhli obžalovat, hrozí mu až 20 let vězení. Naopak nevyřešené je dosud úmrtí novorozence, který byl nalezen v první polovině července na poli u Věrovan na Olomoucku. Policisté kvůli vyšetřování prověřili desítky žen z celé České republiky. Kriminalisté případ stále vyšetřují, okolnosti úmrtí novorozence nechtějí sdělit. Není tak zřejmé, zda zemřel násilnou či přirozenou smrtí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Exekučně vystěhovaný muž se domáhal svých věcí. Snažil se dostat do...

středa, 30. ledna 2019, 22:00

Včera ráno přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc oznámení o muži, který se snažil dostat do bytu v panelovém domě v...

Žena si na dobírku zakoupila PlayStation. V krabici našla jen odpadky...

středa, 30. ledna 2019, 20:30

Šumperští policisté šetří další případ podvodu. Žena, která si objednala PlayStation 4 Slim, obdržela místo něj nemilé překvapení.

Při odklízení sněhu uvízl řidič multikáry na železničním přejezdu....

středa, 30. ledna 2019, 19:00

Včera po šestnácté hodině uvízla multikára na železničním přejezdu č. 7519 v Olomouci.

Opilá žena vykonala velkou potřebu před policejní služebnou. Vše po...

středa, 30. ledna 2019, 17:00

Krátce před půlnocí se na policejní služebnu dostavila opilá žena a zjišťovala, kde se nachází určitá restaurace.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.