Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kriminalita v Olomouckém kraji klesla, ale zvýšil se počet vražd

 
čtvrtek, 31. ledna 2019, 07:30

V Olomouckém kraji loni klesla kriminalita, vzrostl však počet vražd či pokusů o ni, a to zhruba o třetinu. Všechny se kriminalistům podařilo vyřešit. Policisté loni zaznamenali 9332 trestných činů, což je v meziročním srovnání pokles o 8,9 procenta.

Vyplývá to z informací o celkové kriminalitě v krajích. Kriminalita v Olomouckém kraji loni podle policejních statistik celkově klesla již pátým rokem za sebou. V roce 2017 policisté vyšetřovali 10 246 trestných činů, což bylo o 914 více než loni. V celostátním srovnání zaujímá Olomoucký kraj podle loňských policejních statistik co do počtu trestných činů šestou pozici. V kraji se však zvýšila objasněnost, policistům se podařilo vyřešit 60,3 procenta trestných činů, předloni to bylo 58,67 procenta.

Předloňský počet objasněných trestných činů přitom náměstek krajského policejního ředitele Radovan Vojta označil za nejlepší výsledek za poslední tři roky. Nárůst však zaznamenali policisté v Olomouckém kraji u nejzávažnější trestné činnosti, tedy vražd a pokusů o ně. Za loňský rok jich registrovali 11, předloni jich bylo osm. „Tři případy jsou z územního odboru Olomouc, jedna se stala na Přerovsku, dvě na Šumpersku, jedna v okrese Jeseník a čtyři na Prostějovsku. Všechny případy jsou objasněny," řekla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Naposledy vyšetřovali policisté vraždu čtyřicetiletého muže v rodinném domě na Jesenicku, který zemřel krátce před loňskými vánočními svátky. Z útoku byl obviněn jednašedesátiletý muž, který jej v hádce bodl. Útočník skončil ve vazbě a za vraždu mu u soudu hrozí deset až 18 let vězení. Nejmladším podezřelým pachatelem vraždy v loňském roce je mladistvý chlapec, který je obviněn za násilnou smrt pětapadesátiletého muže nalezeného na konci června na stavbě v Prostějově.

Mladistvý figuruje i v případě vraždy čtyřiačtyřicetiletého muže v Hranicích na Přerovsku, jehož tělo bylo objeveno v květnu v řece Bečvě. Policisté v souvislosti s případem dopadli dva muže ve věku 38 a 18 let a jednoho mladistvého, všichni tři jsou obviněni z těžkého ublížení na zdraví a dva z nich z vraždy. Podle kriminalistů šlo údajně o konflikt mezi bezdomovci. Nejstarším obviněným z vraždy je sedmasedmdesátiletý muž, který podle kriminalistů udusil v červnu svou o tři roky mladší manželku. Za rodinnou tragédií stojí s největší pravděpodobností zoufalství muže, který se nedokázal smířit se špatným zdravotním stavem manželky.

Policisté jej v lednu navrhli obžalovat, hrozí mu až 20 let vězení. Naopak nevyřešené je dosud úmrtí novorozence, který byl nalezen v první polovině července na poli u Věrovan na Olomoucku. Policisté kvůli vyšetřování prověřili desítky žen z celé České republiky. Kriminalisté případ stále vyšetřují, okolnosti úmrtí novorozence nechtějí sdělit. Není tak zřejmé, zda zemřel násilnou či přirozenou smrtí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Exekučně vystěhovaný muž se domáhal svých věcí. Snažil se dostat do...

středa, 30. ledna 2019, 22:00

Včera ráno přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc oznámení o muži, který se snažil dostat do bytu v panelovém domě v...

Olomoucká univerzita podpoří rozvoj studia informatiky. Odborníků na...

středa, 30. ledna 2019, 21:00

Univerzita Palackého podpoří další rozvoj informatických oborů. Reaguje tak na proměny pracovního trhu a reflektuje potřeby firem...

Žena si na dobírku zakoupila PlayStation. V krabici našla jen odpadky...

středa, 30. ledna 2019, 20:30

Šumperští policisté šetří další případ podvodu. Žena, která si objednala PlayStation 4 Slim, obdržela místo něj nemilé překvapení.

Hned tři sestřičky z Fakultní nemocnice Olomouc se dostaly do...

středa, 30. ledna 2019, 19:30

Fandíte sympatickým a odvážným sestřičkám Fakultní nemocnice Olomouc, které se nejen přihlásily, ale už se také dostaly do...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.