Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kriminalita v Olomouckém kraji klesla, ale zvýšil se počet vražd

 
čtvrtek, 31. ledna 2019, 07:30

V Olomouckém kraji loni klesla kriminalita, vzrostl však počet vražd či pokusů o ni, a to zhruba o třetinu. Všechny se kriminalistům podařilo vyřešit. Policisté loni zaznamenali 9332 trestných činů, což je v meziročním srovnání pokles o 8,9 procenta.

Vyplývá to z informací o celkové kriminalitě v krajích. Kriminalita v Olomouckém kraji loni podle policejních statistik celkově klesla již pátým rokem za sebou. V roce 2017 policisté vyšetřovali 10 246 trestných činů, což bylo o 914 více než loni. V celostátním srovnání zaujímá Olomoucký kraj podle loňských policejních statistik co do počtu trestných činů šestou pozici. V kraji se však zvýšila objasněnost, policistům se podařilo vyřešit 60,3 procenta trestných činů, předloni to bylo 58,67 procenta.

Předloňský počet objasněných trestných činů přitom náměstek krajského policejního ředitele Radovan Vojta označil za nejlepší výsledek za poslední tři roky. Nárůst však zaznamenali policisté v Olomouckém kraji u nejzávažnější trestné činnosti, tedy vražd a pokusů o ně. Za loňský rok jich registrovali 11, předloni jich bylo osm. „Tři případy jsou z územního odboru Olomouc, jedna se stala na Přerovsku, dvě na Šumpersku, jedna v okrese Jeseník a čtyři na Prostějovsku. Všechny případy jsou objasněny," řekla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Naposledy vyšetřovali policisté vraždu čtyřicetiletého muže v rodinném domě na Jesenicku, který zemřel krátce před loňskými vánočními svátky. Z útoku byl obviněn jednašedesátiletý muž, který jej v hádce bodl. Útočník skončil ve vazbě a za vraždu mu u soudu hrozí deset až 18 let vězení. Nejmladším podezřelým pachatelem vraždy v loňském roce je mladistvý chlapec, který je obviněn za násilnou smrt pětapadesátiletého muže nalezeného na konci června na stavbě v Prostějově.

Mladistvý figuruje i v případě vraždy čtyřiačtyřicetiletého muže v Hranicích na Přerovsku, jehož tělo bylo objeveno v květnu v řece Bečvě. Policisté v souvislosti s případem dopadli dva muže ve věku 38 a 18 let a jednoho mladistvého, všichni tři jsou obviněni z těžkého ublížení na zdraví a dva z nich z vraždy. Podle kriminalistů šlo údajně o konflikt mezi bezdomovci. Nejstarším obviněným z vraždy je sedmasedmdesátiletý muž, který podle kriminalistů udusil v červnu svou o tři roky mladší manželku. Za rodinnou tragédií stojí s největší pravděpodobností zoufalství muže, který se nedokázal smířit se špatným zdravotním stavem manželky.

Policisté jej v lednu navrhli obžalovat, hrozí mu až 20 let vězení. Naopak nevyřešené je dosud úmrtí novorozence, který byl nalezen v první polovině července na poli u Věrovan na Olomoucku. Policisté kvůli vyšetřování prověřili desítky žen z celé České republiky. Kriminalisté případ stále vyšetřují, okolnosti úmrtí novorozence nechtějí sdělit. Není tak zřejmé, zda zemřel násilnou či přirozenou smrtí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Exekučně vystěhovaný muž se domáhal svých věcí. Snažil se dostat do...

středa, 30. ledna 2019, 22:00

Včera ráno přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc oznámení o muži, který se snažil dostat do bytu v panelovém domě v...

Olomoucká univerzita podpoří rozvoj studia informatiky. Odborníků na...

středa, 30. ledna 2019, 21:00

Univerzita Palackého podpoří další rozvoj informatických oborů. Reaguje tak na proměny pracovního trhu a reflektuje potřeby firem...

Žena si na dobírku zakoupila PlayStation. V krabici našla jen odpadky...

středa, 30. ledna 2019, 20:30

Šumperští policisté šetří další případ podvodu. Žena, která si objednala PlayStation 4 Slim, obdržela místo něj nemilé překvapení.

Hned tři sestřičky z Fakultní nemocnice Olomouc se dostaly do...

středa, 30. ledna 2019, 19:30

Fandíte sympatickým a odvážným sestřičkám Fakultní nemocnice Olomouc, které se nejen přihlásily, ale už se také dostaly do...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.