Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pololetní vysvědčení nemusí být strašák. Vyhrožování a tresty vašemu dítěti nepomohou

 
středa, 30. ledna 2019, 15:00

Zítra se ve školách bude rozdávat pololetní vysvědčení. Pro některé žáky je to čas radosti, pro jiné naopak stres. Podstatný je hlavně postoj rodičů.

Důležitá je spolupráce mezi rodiči, dítětem a pedagogy

Každý z nás chodil do školy, a tak si dokážeme vzpomenout na to, jaké to bylo. Někdo do ní chodil rád, jiný ji zase navštěvoval s nelibostí. Stejně jako před lety, tak i dnes je to v podstatě stejné. Dnešní děti zvláště s blížícím se vysvědčením mnohdy zažívají stres a obavy z toho, jak jejich rodiče budou reagovat.

Ne každý totiž přinese domů vyznamenání, a tak v tomto období mají na Lince bezpečí plno práce. Děti se potřebují se svými obavami svěřit někomu nezaujatému, a to Linka bezpečí splňuje. Denně tam přijmou kolem 500 telefonních hovorů. Pro každého rodiče by však bylo jistě příjemnější, kdyby se jejich dítě nebálo svěřit a nežilo v obavách. Podívejte se na následující rady, jak přežít vysvědčení.

  1. Nevyhrožujte - výhrůžky v dítěti vyvolávají strach, který je úzce spojen se stresem a může se negativně promítnou na zdraví vašeho dítěte. Navíc pod tlakem a ve strachu málokdo podává ty nejlepší výkony. Vyhrožování není nejlepší cesta k perfektnímu plnění úkolů.
  2. Netrestejte - pro dítě je už tak dost velkým trestem špatná známka. Obava z trestu dítě pozitivně nemotivuje k vlastnímu zlepšování. Známky jednoznačně nálepkují každého žáka ve třídě, proto nálepky nevytvářejte i vy.
  3. Hledejte příčinu - pokud vaše dítě mělo skvělé známky a zhoršilo se, tak věřtě, že vše má své příčiny. Po těch byste měli pátrat a společnými silami se je pokusit vyřešit. Vaše dítě může být obětí šikany a bojí se o tom mluvit, i to může mít negativní dopad na jeho výsledky ve škole.
  4. Ptejte se - Jak ti můžu pomoct, aby ses zlepšil/a? Je něco, co pro tebe můžu udělat? Dobře mířené otázky pomohou lépe než dobře míněné odpovědi.
  5. Vyhledejte odborníka - pomoc odborníků můžete využít včas. Není pravdou, že je lidé shánějí pouze v případě krize. Konzultace s psychologem pomůže otevřít nové obzory. Můžete se obrátit i na odborníky Rodičovské linky na čísle 840 111 234, 606 021 021 nebo e-mailem na pomoc@rodicovskalinka.cz

Pomáhejte dětem s učením zábavnou formou

Pamatujte, že vysvědčení je "známkou" spolupráce mezi rodiči, dětmi a učiteli. Není pravdou, že za špatné známky může vždy jen a pouze dítě. Dítěti věnujte dostatek svého času a denně mu pomáhejte s přípravou do školy. Hlavně však o něj neztrácejte zájem a podporujte ho i v jeho zájmech. Někdo je zkrátka více talentovaný na jazyky než matematiku. Zkuste využít i služby doučování od rodinných příslušníků nebo vysokoškoláků.

Pozornost klesá již po dvaceti minutách. Vyzkoušejte proto naučné filmy, online videa, výstavy, hry apod. Pokud vaše dítě nedonese domů zrovna nejlepší vysvědčení, zachovejte chladnou hlavu a zkuste se společnými silami pokusit o lepší výsledek na konci roku. Vaše dítě si odměnu za svou snahu zaslouží, proto s ním zajděte třeba do kina, na výlet nebo mu kupte knihu, která mu udělá radost. Motivace je pro všechny bez rozdílu věku velmi důležitá.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto pixabay.com

Kam dál?

Podvodník se vydával za svého nic netušícího otce, aby si mohl vzít...

středa, 30. ledna 2019, 13:30

Případ pětačtyřicetiletého muže z Brna, který se dopustil úvěrového podvodu, vyšetřují prostějovští kriminalisté.

V areálu Letního kina se dnes budou celé odpoledne stavět sněhuláci,...

středa, 30. ledna 2019, 10:30

Velké sněhulákování čeká všechny nadšence ve středu 30. ledna od třinácté hodiny v areálu Letního kina v Olomouci. Napadl sníh,...

Kamioňák při parkování naboural do pouliční lampy. Na místě strávil...

středa, 30. ledna 2019, 10:00

V pondělí před sedmou hodinou večer došlo na parkovišti u čerpací stanice v obci na Němčicku k dopravní nehodě.

Cestu vlakem z Olomouce do Prostějova zkomplikuje příští týden výluka

středa, 30. ledna 2019, 09:00

Na důležité železniční trati číslo 301 z Olomouce do Prostějova bude příští týden od pondělí do čtvrtka kvůli výluce každý den na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.