Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na letošním ročníku festivalu vážné hudby Klasika Viva vystoupí tenorista Štefan Margita

 
pátek, 1. února 2019, 17:00

Tenorista Štefan Margita, který v Šumperku vystoupí poprvé, či komorní soubor Bennewitzovo kvarteto budou hvězdami letošního ročníku festivalu vážné hudby Klasika Viva.

Cyklus posluchačům nabídne čtyři koncerty v Šumperku a jeden v Českém Brodě, kde bude také v polovině února zahájen. Cyklus 17. února otevře Kvarteto Apollon, které patří mezi přední reprezentanty slavné české kvartetní školy. V Šumperku na něj na konci února naváže koncertem v kostele Zvěstování Panny Marie Bennewitzovo kvarteto.

„V mezinárodním měřítku jde o špičkový komorní soubor, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích - v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky," uvedl Janků. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na skladby například Ludwiga van Beethovena či Antonína Dvořáka. Na stejném místě se v polovině března představí klavírista Martin Kasík, vítěz mnoha domácích i mezinárodních soutěží. „Koncertoval v řadě proslulých koncertních sálů Evropy, Spojených států amerických, Japonska, Tchaj-wanu či Singapuru," uvedl Janků.

Na koncertě zazní skladby Fryderyka Chopina či jedinečné Obrázky z výstavy skladatele Modesta Petroviče Musorgského. V dubnu příznivce vážné hudby čeká vystoupení Štefana Margity a Moravského klavírní tria ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. Zazní skladby Antonína Dvořáka, Franze Schuberta či Petra Iljiče Čajkovského, doplnil Janků. První část koncertního cyklu zakončí na klarinet 20. května Karel Dohnal, který má za sebou podle pořadatelů koncerty v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky.

V letech 2009 až 2010 hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony orchestra v Londýně. „Karel Dohnal představí kompozici Karlheinze Stockhausena s názvem Harlekin, která spojuje hru na klarinet, tanec a pantomimu. Toto jedinečné komediální představení klade na interpreta mimořádné nároky, a proto ho v současnosti hraje jen několik klarinetistů na světě," dodal ředitel přehlídky.

Festival Klasika Viva má dlouholetou tradici, první ročník se uskutečnil v roce 2001. Každoročně jej navštíví přes 2000 posluchačů. Smyslem festivalu je nabídnout lidem na severu Olomouckého kraje kvalitní koncerty vážné hudby v podání mladých úspěšných umělců či hudebníků známých jmen.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Klasika Viva

Kam dál?

Poctivý nálezce vrátil mladíkovu peněženku na policejní služebnu. Měl...

pátek, 1. února 2019, 16:30

V úterý večer navštívil policejní služebnu devětadvacetiletý muž z obce Smržice. Ten předal mírně překvapeným policistům...

Policisté zastavili opilého řidiče, který nadýchal přes tři promile....

pátek, 1. února 2019, 15:30

Včera po páté hodině odpoledne zastavili policisté u Loštic osmatřicetiletého řidiče osobního auta. Ten při komunikaci s...

V Olomouci se narodili dva mravenečníci čtyřprstí. Olomoucká zoo je...

pátek, 1. února 2019, 15:00

Dvě mláďata mravenečníka čtyřprstého se v závěru loňského roku narodila krátce po sobě v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zúčastněte se maškarních závodů, seznamte se s...

pátek, 1. února 2019, 12:00

Akce, zábava a dobrodružství čekají na malé a velké tento víkend. Podívejte se, co se na tento víkend chystá a jaké jsou možnosti...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”