Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fotografie Jindřicha Štreita dokumentují činnost mobilního hospice. K vidění jsou v nemocnici a na lékařské fakultě

 
sobota, 2. února 2019, 16:00

Dvě desítky fotografií mapujících činnost olomouckého mobilního hospice Nejste sami jsou od včerejška k vidění na olomoucké lékařské fakultě a v monobloku Fakultní nemocnice Olomouc.

Výstava má pomoci v informovanosti veřejnosti

Autorem snímků je fotograf Jindřich Štreit, který mapoval činnost hospice i práci odborníků od konce loňského července do září. Putovní výstava cyklu nese název "...s láskou". Mobilní hospic funguje v Olomouci a okolí od roku 2016, dosud pomohl na konci života téměř dvěma stovkám pacientům, řekla jeho ředitelka Kateřina Tichá.

Podle předsedy správní rady mobilního hospice Nejste sami Martina Štainera by měla výstava pomoci v informovanosti veřejnosti o alternativě umírání v domácím rodinném prostředí. „Pevně doufám, že výstava fotografií jednoho z nejvýznamnějších fotografů současnosti Jindřicha Štreita v prostorách fakultní nemocnice a lékařské fakulty nám pomůže na naši práci upozornit a upoutat pozornost," uvedl Štainer. Výstava fotografií podle kurátorů citlivě dokumentuje činnost olomouckého mobilního hospice, paliativní péči a atmosféru v rodinách, které se loučí se svými odcházejícími blízkými.

Některé příběhy jsou opravdu těžké, ale rozhodně všechny nejsou jenom smutné

Práce mobilního hospice si nesmírně vážím. Jsou to opravdu těžké příběhy. Ale nejsou to rozhodně příběhy jenom smutné. Je zřejmé, že lidem, kteří pomaličku odcházejí, dodává pobyt doma a paliativní péče sílu," uvedl Štreit. Posláním mobilního hospice je umožnit smrtelně nemocným, jak dospělým klientům, tak dětem, strávit poslední chvíle života v domácím prostředí a obklopeni těmi nejbližšími. Pomoc nabízí i pečujícím rodinám.

Náš tým se skládá ze zdravotních sester, lékařů, klinického farmaceuta, sociálního pracovníka, psychologa, duchovního a poradce pro pozůstalé. Prakticky fungujeme tak, že rodině, která se rozhodne postarat se o těžce nemocného blízkého, nabídneme veškerou podporu. Tuto oporu poskytujeme 24 hodin denně, sedm dní v týdnu," doplnil Štainer.

Výstava je ve foyer dostavby Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univerzity Palackého, druhá část fotografického cyklu je umístěna ve vestibulu chirurgického monobloku Fakultní nemocnice Olomouc. Potrvá do konce února, poté bude putovat po dalších místech, podle zástupců hospice je o ni velký zájem. Mobilní hospic zároveň spolupracuje se Štreitem na rozšiřování cyklu, doplnila Tichá. Mobilní hospic pomoc nabízí v okruhu až čtyřicet kilometrů od krajského města Olomouce, u dětské péče se pomoc rozšířila po celém kraji i jeho okolí.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Fakultní nemocnice Olomouc

Kam dál?

Podívejte se na výběr nejlepších plesů v Olomouci a okolí. Na...

sobota, 2. února 2019, 14:00

Podívejte se jaká je nabídka plesů v Olomouckém kraji. Na některých dokonce vystoupí i takové hvězdy jako je Lou Bega, Ilona...

OC HANÁ láká v únoru na spoustu akcí

sobota, 2. února 2019, 13:00

Obchodní centrum HANÁ, které najdete na Horním lánu v Olomouci, přichází s pěkně nabitým programem na celý únor.

Dopravu na silnicích komplikuje silný vítr. Zbytky sněhu mohou být...

sobota, 2. února 2019, 08:30

Silnice ve vyšších polohách Šumperska a na Jesenicku pokrývá uježděná vrstva sněhu. Místy jsou zbytky rozbředlého sněhu a mohou...

Kavárna Café 87 na náměstí Republiky zavřela. S novým názvem by se...

pátek, 1. února 2019, 21:00

Od pondělí 27. ledna je uzavřena kavárna v Muzeu moderního umění Café 87. Důvodem je plánovaná rekonstrukce prostor kavárny i...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od vydavatelství Bauer Media za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel. Verdikt je pravomocný. Částka výrazně převyšuje sumy, které soudy v obdobných případech obvykle přiznávají za porušení práva na ochranu osobnosti.

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO). Jejich chyba však neměla vliv na vyšetřování případu, oznámil dnes mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policisté dál zůstávají ve službě. Jak byli potrestáni, nelze podle Daňka kvůli zákonu o služebním poměru upřesnit. Státní zástupce Ondřej Šťastný dříve uvedl, že pochybili policisté, kteří odložili oznámení Andreje Babiše mladšího, že je nedobrovolně držen na Krymu. Případ únosu policie později znovu otevřela a zabývá se jím.